36 Yıl Boyunca Uğraşıp, 3 Dağı Aşarak Köyüne Su Getiren Adam

Yaptığınız bir işte ilk başarısızlıkta pes mi ediyorsunuz? Uzun vadeli projeler odaklanmanıza, motive olmanıza engel mi oluyor?

Öyleyse Huang Dafa ile tanışın. Çin’in Guizhou bölgesinde Caowangba adında küçük bir köyde yaşayan Huand Dafa, hayatının tam 36 yılını kuraklık sonucu susuz kalan köyüne su getirmek için harcamış.

1959 yılında yaşanan kuraklık nedeniyle hem kendi köyünde, hem de çevre köylerde küçük bir kuyu dışında su kaynağı kalmaz. Tarım alanları kuruyan, içme suyu sıkıntısı çeken köylüler göç etmeyi bile düşünürken Dafa, onları dağdan köye kadar 10 kilometrelik bir kanal açmaya ikna eder.

Tabii ilk başta insanlar bunun imkansız olduğunu söylerler. Onlara göre suyun bu dağların arkasından köye gelmesi mucizedir. Yine de yapacak bir şeyleri yoktur ve işe koyulurlar.

Köylülüler tehlikeli uçurumlara rağmen yoğun bir şekilde kanalı açmaya çalışırlar. Dağların yamaçlarına tırmanıp, kendilerini ağaçlara bağlayarak geceli gündüzlü uğraş verirler. Dafa bu zorlu görevde halkına liderlik eder.

Ancak ne yazık ki 10 yılın sonunda kalkıştıkları bu iş başarısızlıkla sonuçlanır. El aletleriyle 10 yılda ancak 100 metre yol açabilirler. Aslında açtıkları yol sayesinde artık dağın etrafını dolaşmak zorunda kalmazlar ama asıl gayelerine de ulaşamazlar.

Kuraklık Caowangba topraklarını çatlatır. Elde kalan tek su kaynağı olan kuyu herkesin ihtiyacını gideremez hale gelir. Kendi aralarında bir kural koyarlar. Kimse gereğinden fazla su almaz. Kalıcı bir çözüm olmaz elbet ama yine de insanlar ellerindekiyle yetinmek zorundadırlar.

Huang Dafa, azimlerinin yeterli olduğunu ancak sulama sistemleri hakkında fazla bilgiye sahip olmadıklarını düşünür. Bu konuda araştırmalar yapmaya başlar ve bir kaç yılını köy dışında sulama alanında mühendislik okuyarak geçirir.

1990’ların başında köye döner ve köylülerden bir daha denemelerini ister. Köylüler kabul eder ve çalışmalara tekrar başlarlar.

Dafa, bütün süreç boyunca bütün zamanını kanala verir. Köylüler o olmadan nasıl ilerleyeceklerini bilemedikleri için sürekli işin başında kalır. Öyleki kızı ve torunu öldüğünde bile o dağdadır.

İnsanlar çoğu zaman onun bu uğraşının beyhude olduğunu söyler ancak onun cevabı şöyle olur: “Benim torunlarım bu dağı nesiller boyunca kazabilir ancak dağ bir santim bile büyüyemez.” Böyle düşünen insanlara hayranım. Ben asla hayata böylesine olumlu bakabilen birisi olamadım ancak biliyorum ki, bu şekilde düşünen insanın başarısız olması imkansız.

1995 yılında kanal 7.200 metre uzunluğuna ulaşır ve nihayet köye su taşımaya başlar. Kendi köyleri dışında üç diğer köy de suyu tedarik ederler. Kanala, Huang Dafa’yı onurlandırmak adına “Dafa Kanalı” adını koyarlar.

Kanaldan şu anda 1.200 insan yararlanıyor ve her yıl 25 bin ila 400 bin kilo arasında pirinç üretimi sağlanıyor.

“Bir şey yapabiliyorsak, yapmalıyız. Bir şeylerin kendiliğinden olmasını bekleyemeyiz.” Bu sözler Dafa’ya ait. Şimdilerde 80’li yaşlarında olmasına rağmen halen kanalın çalışma durumunu kontrol ediyor.

Yorumlar

  • Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Şimdi 27 Yaşında

  • 98 Yaşındaki Yoga Eğitmeni Hepimizden Fit Durumda

  • Zeka Nedir ve Nasıl Ölçülür? – Zekanın Tanımı ve Teorileri

  • Düşüncesi Kanayan Yazar: Albert Camus