98 Yaşındaki Yoga Eğitmeni Hepimizden Fit Durumda

Dünyanın en ilginç olaylarında olduğu gibi, bu hikaye de Hindistan’dan. Karşınızda 98 yaşındaki yoga eğitmeni Nanammal ve yoganın gücü!
Deccan Chronicle

Bazı insanlar için yaş gerçekten sadece bir rakamdan ibaret. Çoğu kimse 80’lerinde zar zor yürürken, Nanammal 100 yaşına ramak kala hala en zor yoga hareketleri her gün yapıyor.

Yoga yapmaya 8 yaşında başlamış ve sonraki 90 yıl boyunca hiç ara vermeden devam etmiş Nanammal. Evlendikten hemen sonra da başka insanlara yoga öğretmeye başlamış.

İddiasına göre hayatı boyunca ne hastaneye gitmiş, ne de tek bir ilaç kullanmış. Bütün bunları ise yogaya bağlıyor. Ona göre sağlığının tek sırrı yoga.

Evinde her gün en az 100 öğrenciye eğitim veren Nanammal’ın, 7 yaşındaki çocuktan 70 yaşındaki kadına kadar her yaştan öğrencisi var. Nanammal, “Yatmadan hemen önce ve sabah kalktığımda öğrencilerimle yoga yapıyorum. Vücudum yoga ile meşgul olduğu sürece esnek kalıyor. Yoga yapmadığım zaman vücudum sertleşiyor” diyor.

Öğrencileri hocalarına olan saygıdan dolayı kendilerine “Nanammal’ın torunları” ismini takmış.

Nanammal, Hindistan’da yoga yarışmalarında birçok altın madalya ve kupa kazanmış. Dünya genelinde bir kaç yoga federasyonundan teklif bile almış fakat oğlunun söylediğine göre İngilizce bilmediğinden dolayı teklifleri kabul etmemiş.

Bir asırlık ömründe eğitim verdiği öğrencilerden 600’den fazlası yoga eğitmeni olmuş. Nanammal halen yoga öğretmeye devam ediyor. Özellikle de kadınlar arasında sağlık konusunda farkındalık yaratmaya çalışıyor. Söylediğine göre süt ve çay hiç içmiyormuş. Zencefil çayını ise çok sevdiğini söylüyor.

Kesinlikle ilham verici bir kadın ve hikaye. Ne diyelim, sen çok yaşa Nanammal! Yarın ilk iş yogaya başlıyorum.

Yorumlar

  • Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Şimdi 27 Yaşında

  • 36 Yıl Boyunca Uğraşıp, 3 Dağı Aşarak Köyüne Su Getiren Adam

  • Zeka Nedir ve Nasıl Ölçülür? – Zekanın Tanımı ve Teorileri

  • Düşüncesi Kanayan Yazar: Albert Camus