Çoğunlukla Başkent Sanılan 10 Şehir

Birçok ülkenin en ünlü şehri elbette ki başkentidir.

Ancak bazı ülkeler siyasi, ekonomik veya kültürel sebeplerle başkentlerinin bir adım önüne geçmiş şehirlere ev sahipliği yapar.

Bu da geniş çevrelerde bu şehirlerin başkent sanılmasına yol açar. Gelin şimdi bu aykırı şehirlere yakından bakalım:

1. New York City

New York City

Kendisiyle aynı adlı eyalette yer alan bu şehir, yaklaşık 19 milyonluk nüfusuyla Amerika Birleşik Devletleri’nin en kalabalık şehridir.

Kentin başkent olarak sanılmasının en önemli sebeplerinden birisi, tüm dünyada finans sektörüne yön veren Wall Street caddesinin burada yer almasıdır.

Ayrıca ABD’nin sembolleri haline gelmiş olan Özgürlük Anıtı, Empire State Binası, Times Meydanı gibi önemli yapılar New York’ta bulunmaktadır.

Ancak ABD’nin başkenti Washington DC’dir.

2. Sidney

Sidney

Kökeni, ünlü İngiliz denizcisi James Cook’un önerisiyle İngiltere’den Avustralya’ya getirilen mahkumlara dayanan bu kent, bölgedeki en eski yerleşim yerlerindendir.

Ülkenin ekonomik ve kültürel açıdan en gelişmiş şehri sayılsa da başkentlik unvanını Canberra’ya kaptırmıştır.🙂

Sidney’in başkent sanılmasında en büyük etmenlerden biri Avustralya’nın sembolü haline gelmiş ünlü opera binasına ev sahipliği yapmasıdır.

3. Rio de Janeiro

Rio de Janeiro

Her ne kadar aynı adla anılan eyaletin başkenti ve Brezilya’nın ilk başkenti olsa da, günümüzdeki başkent 1960 yılından itibaren Brasilia’dır.

Ayrıca Napolyon’un Portekiz’i işgali sırasında Rio’ya kaçan Portekizli asiller tarafından imparatorluğun başkenti ilan edilerek, Avrupa dışındaki tek Avrupa başkenti olma unvanını kazanmıştır.

Ayrıca ülkenin sembolleri olan Kurtarıcı İsa heykeli ve Rio Karnavalı’na ev sahipliği yapmaktadır.

4. Mumbai

Mumbai

İçinde bulunduğu Maharaştra eyaletinin başkenti ve Hindistan’ın en büyük şehri olarak düşünülen Mumbai, sanılanın aksine başkent değildir.

Hindistan’ın ticaret, finans ve kültür alanında en gelişmiş şehri olan Mumbai, 1995 yılına kadar Bombay olarak biliniyordu. Ayrıca Bombay ismi, Mumbai’de gelişme gösteren Hint sinema sektörü Bolywood’un da esin kaynağıdır.

Hindistan’ın gerçek başkenti ise Yeni Delhi’dir.

5. Cidde

Cidde

Suudi Arabistan’ın ikinci büyük şehri olan kent, İslam’da kutsal sayılan Hicaz bölgesinin en önemli liman kenti olduğu için pek çok kişi tarafından başkent sanılır.

Suudi Arabistan’ın en önemli ticaret merkezlerinden biri olmasına rağmen başkent Cidde değil Riyad’dır. Ayrıca Cidde, İslam inanışında Hz. Havva’nın cennetten kovulduktan sonra yeryüzüne indiği yer olarak da bilinir.

Tarihi şehir 2014 yılından beri UNESCO koruması altındadır.

6. Toronto

Toronto

Ontario eyaletinin başkenti ve Kanada’nın en büyük şehri olan Toronto, ülkenin ticari ve kültürel merkezi olmasına rağmen sanılanın aksine başkent değildir.

Nüfusunun %54’ünü göçmenlerin oluşturduğu şehir, dünyada suç oranlarının en düşük olduğu yerlerden biridir.

Kanada’nın simgesi haline gelen CN Tower ve dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden olan Toronto Zoo bu şehirde bulunmasına rağmen gerçek başkent Ottowa’dır.

7. Zürich

Zürich

İsviçre’nin en büyük şehri olan kent ekonomik ve kültürel açıdan ülkenin en önemli kentidir.

Avrupa’nın en iyi üniversitelerinden sayılan ETH ve Zürich Üniversitesi’ne ayrıca FIFA’ya ev sahipliği yapar. İsviçre tarihinde önemli bir yeri olan şehrin geçmişi neolitik çağa kadar uzanır.

İsviçre Konfederasyonu’nun resmi bir başkenti bulunmasa da ülkenin fiili başkenti dördüncü büyük şehir olan Bern’dir.

8. Kazablanka

Kazablanka

İspanyolca’da beyaz ev manasına gelen kent, Fas’ın en büyük şehridir.

Atlas okyanusunun kıyısında bulunan Kazablanka 20.yüzyılda yaşadığı mimari gelişimle birlikte Avrupalı turistlerin uğrak mekanı haline gelmiştir. O dönemde artan popüleritesinde, 1942 yapımı Casablanca adlı Holywood filminin de etkisi büyüktür.

Ülkenin kültürel anlamda ileri gelen şehirlerinden olsa da Fas’ın başkenti Rabat’tır.

9. Cape Town

Cape Town

Dört milyona yaklaşan nüfusuyla Cape Town aslında bir başkenttir. Ancak tek başına değil.🙂

Güney Afrika Cumhuriyeti resmi olarak üç başkente sahiptir. Bunlar yasama başkenti Cape Town, yürütme başkenti Pretoria ve yargı başkenti Bloemfontein şeklindedir.

Afrika kıtasının en büyük ikinci şehri ve kıtanın en güneyindeki şehri olma unvanlarını taşıyan kent genelde ülkenin tek başkenti sanılır.

10. İstanbul

İstanbul

Listenin son sırasında pek çok yabancı tarafından ülkemizin başkenti sanılan İstanbul bulunuyor.

Bu yanılgıda İstanbul’un sadece Türkiye için değil, tüm dünya açısından ekonomik, tarihi ve kültürel olarak önemli bir şehir olması rol oynuyor.

Ayrıca geçmişi düşünüldüğünde Bizans ve Osmanlı gibi imparatorluklara başkentlik yapmış bir şehri günümüzde de başkent sanmak kulağa çok çılgınca gelmiyor.

Selçuk Vurgun

@selcukvurgun

 • Yamaç Paraşütü

  Ölüdeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Harika Yer

 • İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

 • Nemrut Dağı Milli Parkı

  Alternatif Rotalar: Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Milli Parkları

 • Boracay

  Baktıkça Tatil İsteğinizi Artıracak Birbirinden Güzel 20 Ada

 • Şifaiye Medresesi Sivas

  Yolu Sivas’a Düşeceklerin Mutlaka Gitmesi Gereken 10 Yer

 • Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu

 • 10 Maddeyle Dubai Gerçekleri ve Hakkında Az Bilinenler