Final Yapmış En İyi 11 HBO Dizisi

Home Box Office, kısa adı ile “HBO” ABD’nin özellikle dizileriyle meşhur önde gelen televizyon kanallarından biridir.

Özellikle 90ların sonunda ve 2000lerin başında televizyon dizisi endüstrisinde çok ses getirmiştir. Gerek konuları, gerek senaryoları, gerek oyuncu performansları ile çok yüksek izlenmelere ulaşmış ve IMDB’den yüksek puanlar almıştır.

Ayrıca güncel olarak Insecure, Big Little Lies, Westworld, True Detective ve Game of Thrones gibi hala sektöre damga vurmaya devam eden bazı yapıtlar da HBO yapımıdır fakat bu listede sadece final vermiş dizilere değindim.

Listeyi IMDB puanlarına göre yaparsam bazılarına haksızlık olacağını düşündüğüm için biraz kendi zevkime, biraz da seveceğinizi düşündüğüm kriterlere göre hazırladım.

İzlediğinize asla pişman olmayacağınız final yapmış en iyi 11 HBO dizisi.

11. True Blood (2008-2014 / 7 Sezon)

True Blood

True Blood 2000’lerin sonundan sonra trend olan vampir dizilerinin HBO tarafından yayınlananıdır. Yayınlandığı dönemde büyük ilgi görmesiyle beraber, The Vampire Diaries ile büyük bir çekişme içine girmiştir. Ayrıca The Vampire Diaries’in feyz aldığı dizi olarak da tartışma konusu olmuştur.

Japonların ürettiği özel bir sentetik kan olan “true blood” sayesinde vampirler artık uyanırlar ve insan kanına da ihtiyaç duymadan insanlarla beraber yaşarlar.

Düzenin bu şekilde ilerlediği bir dünyada Sookie, küçük bir kasabada garsonluk yaparak geçinmektedir. Sookie anlam verilemeyen bir nedenle zihin okuma yeteneğine sahiptir fakat bu yeteneğinden dolayı dışlanmaktadır. Bir gün çalıştığı bara Bill isimli bir vampir gelir ve bu ikilinin tanışmasıyla olaylar gelişmeye başlar.

IMDb: 7.9

10. Sex And The City (1998-2004 / 6 Sezon)

Sex and the City

Dört tane güzel ve zeki kadın bir arada. Sex And The City sizi eğlendirirken göz zevkinizi de doyuracak. Herkesin kulak aşinalığı olduğu HBO’nun en başarılı yapıtlarından biri.

Bir gazeteci, bir avukat, bir halkla ilişkiler şirketi sahibi ve bir sanat galerisi sahibi dört birbirinden çok farklı kadının arkadaşlıklarını ve hayatını anlatan dizi, hem arkadaşlık ilişkilerini, hem cinsel ve duygusal birliktelikleri akıcı ve eğlenceli bir dille işliyor.

İzlerken herkesin farklı bir karaktere kendini yakın hisseceği dört farklı karakter sizi diziye çekecek.

IMDb: 7.1

9. The Newsroom (2012-2014 / 3 Sezon)

The Newsroom

Haber bültenlerini izliyor musunuz? Peki doğruluğuna ne kadar inanıyorsunuz? Gerçekler her zaman bize aktarılan mıdır? HBO bu sefer daha önce pek rastlamadığımız bir konu ile karşımıza çıkıyor.

Will McAvoy, Atlantis New Cable (ACN) isimli haber kanalında çalışan bir spikerdir. McAvoy ve ekibinin haber stüdyosu içindeki hayatına değinen dizi, özel hayatlarıyla çok fazla ilgilenmiyor.

Dizide, gerçek hayattaki haberler dobra bir dille işleniyor. Özellikle siyaseti, politikayı ve politik yapımları izliyorsanız bu dizi tam size göre. Her bölümde keyif alacağınıza eminim.

IMDb: 8.6

8. Deadwood (2004-2006 /3 Sezon)

Deadwood

Deadwood, HBO’nun western film severleri düşündüğü bir yapıtı. Yayınlandığı dönem çok ilgi gördü ve 3 sezonda yayından kaldırılması çoğu kişinin aldığı tadı damakta bıraktı. Kapitalist sistemi eleştirmesi ise dizinin bir diğer özelliğidir.

Dizi 1870’li yılların Amerika’sının Güney Dakota bölgesinde geçiyor. Dizi küçük bir madenci kasabası olan Deadwood’un giderek gelişmesini ve iç çekişmeleri konu alıyor.

IMDb: 8.7

7. Six Feet Under (2001-2005 / 5 Sezon)

Six Feet Under

Six Feet Under bir çok kişinin efsaneler albümünde yerini almış bir dizidir. Bir ölüm bir aileyi nasıl ve ne kadar etkileyebilir?

Six Feet Under, temel olarak Fisher ailesinin tuhaf hikayesini konu alıyor. Bu aile geçimini cenaze töreni hazırlayarak sürdürüyor. Fakat bu kez işlerin başındaki adam yani aileni babası ölüyor.

O zamana kadar her şey yolundaymış görünse de bu ölüm ailenin bütün yapısını değiştiriyor. Artık herkes birbiriyle daha çok muhattap olmak zorundadır ve herkes birbirini daha iyi tanımak zorundadır.

IMDb: 8.7

6. Entourage (2004-2011 / 8 Sezon)

Entourage

Lüks arabalar, görkemli evler, güzel kadınlar, yakışıklı erkekler, Hollywood! Entourage’a hoşgeldiniz!

Hikaye, kısaca yeni yeni ünlenmeye başlayan bir yakışıklı Hollywood oyuncusu Vincent Chase ve onun arkadaş grubunu anlatıyor.

Vincent, abisi ve iki arkadaşı onun kazandığı parayla lüks bir hayat sürmektedirler. Vincent önemli bir yıldız olma yolunda ilerlerken bu ekip Vincent’in arkasında büyük bir destektirler. Ayrıca bu yolda menajeri Ari de büyük pay sahibidir. Ek olarak bu ekip eğlenmeyi de çok iyi bilen bir ekiptir.

Entourage seyirciye eğlenceli dakikalar yaşatmanın yanı sıra, yer yer çok ünlü şarkıcılara ve oyunculara da konuk oyuncu olarak yer veriyor.

IMDb: 8.5

5. Boardwalk Empire (2010-2014 / 5 Sezon)

Boardwalk Empire

Politika, siyaset, çeteleşmeler… İlginizi çekti mi? Eminim ki Boardwalk Empire size istediğinizi verecek.

Boardwalk Empire, 1920 ile 1933 yılları arasında Amerika’da uygulanan içki yasağı sırasında geçiyor.

O dönemki politikacıların ve çetelerin arasında geçen rekabetin yanı sıra politikacılar arasındaki rekabetin ve akıl oyunlarının da işlendiği, kült diziler arasında yerini almış yavaş işleyen ama keyif ile izleyeceğiniz bir dizi.

IMDb: 8.6 

4. The Wire (2002-2008 / 5 Sezon)

The Wire

Bunun bir polis-suçlu kovalamacası olmayacağına yemin ediyorum. İlk bakışta öyle görünecek. Ama bir Baltimore hikayesi olacak. -Dizinin yaratıcısı David Simon.

The Wire temel olarak Amerika’nın Maryland eyaletinin en büyük şehri olan Balitmore Polis Departmanında ve Balitmore’da geçiyor. Bir çok seyirci ve eleştirmene göre eşi benzeri olmayan bir polisiye dizisi.

HBO bu yapıt ile bize kimin iyi kimin kötü olduğunu sorgulatmak ve düşündürmekle beraber, polis departmanlarını en çıplak gözle anlatıyor. 

Ayrıca dizi her sezon farklı büyük bir suçu veya problemi odak noktası olarak alıyor. Örneğin bir sezon uyuşturucu ana konu iken, başka bir sezonda eğitim sistemini üzerinden akıyor dizi.

IMDb: 9.3

3. Oz (1997-2003 / 6 Sezon)

Oz

Hapishanelerin içini ne kadar biliyor ya da ne kadar tahmin edebiliyorsunuz? Fazlasını görmek ve öğrenmek isterseniz Oz sizi bekliyor. HBO’nun hapishane temalı dizisi Oz, dizi sektörünün en ses getirmiş yapıtlarından biri.

Oz, herhangi bir karakter veya herhangi bir konu üzerinden dönmüyor. Amerika’da yüksek güvenlikli bir hapishane olan Oswald Hapishanesi, Tim McManus’un farklı bir yönetim biçimiyle yönetilmektedir. Oswald namı-diğer “Oz”, farklı etnik gruplara ve farklı karakterde bir çok suçluya ev sahipliği yapmaktadır. Ve bu hapishanede yaşamak için düzene ayak uydurmak zorundasınız.

Dizi bize hapishane hayatını hem çalışanlar, hem de mahkumlar açısından objektif bir biçimde gözlemleme imkanı sunuyor.

IMDb: 8.7

2. Band of Brothers (2001 / 1 Sezon)

Band of Brothers

Savaş ve savaşanlar hiç bu kadar başarılı anlatılmamıştı. Karşınızda HBO’nun İkinci Dünya Savaşı’nı konu alan ve en başarılı İkinci Dünya Savaşı dizisi olarak kabul edilen Band of Brothers.

Dizi, hava kuvvetlerine bağlı Easy bölüğünün askerlerinin eğitimden, savaş sonrasına kadar uzanan süreci işliyor.

Askerler neye uğradığını şaşırıyor ve hem kendi iç dünyalarıyla, hem de savaşın acı yüzüyle yüzleşiyorlar. Bu onların bir çok şeyi sorgulamasına neden oluyor. Dizide bir çok diziye ve filme de konu olan Normandiya Çıkarması başta olmak üzere bir kaç farklı cephe de konu alınıyor.

Dizinin en önemli özelliklerinden biri IMDb televizyon programları listesinde en yüksek puana sahip 2. televizyon programı olmakla birlikte, en yüksek puana sahip televizyon dizisidir.

IMDb: 9.5

1. The Sopranos (1999-2007 / 6 Sezon)

The Sopranos

Mafya deyince kiminin aklına Godfather serisi gelir, kiminin ise Sopranos efsanesi… Çoğu kişi için televizyon tarihinin en başarılı yapıtı olarak kabul edilen The Sopranos, HBO’nun 1999 yılında yayınlamaya başladığı mafya dizisidir.

Dizi adından da anlaşılacağı üzere New Jersey’de yaşayan bir mafya ailesi olan Soprano ailesini anlatıyor. Dizinin ana karakteri Tony Soprano, ara ara bayılmalar yaşamaya başlar ve bir psikiyatriste gitmeye karar verir. Bundan hiç hoşlamayan Tony, git gide bunun kendini rahatlattığını fark eder.

Çok fazla karakterin içinde bulunduğu dizi ağır işliyor fakat sizi içine alması çok da uzun sürmüyor. Finalini izledikten sonra sizi büyük boşluğa düşüreceğine emin olduğum The Sopranos, benim için izlediğim diziler içinde bir numarada bulunuyor.

IMDb: 9.2

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • Sherlock

  Kaçırılmaması Gereken En İyi 25 Polisiye Dizi

 • Narcos

  Netflix’te İzlenmesi Gereken Suç Konulu 7 Dizi

 • True Blood

  Bağımlılık Yapan İzlenesi 12 Vampir Dizisi

 • Meraklısı İçin En iyi 30 Fantastik Kore Dizisi

 • İzlenmesi Gereken En İyi 25 Kore Aşk Dizisi

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi