Halen İşe Yarayan Asırlık Pratik Bilgiler

İngiliz tütün firması Gallaher Cigarettes 1900’lerde reklam amaçlı “Nasıl yapılır” kartları veriyordu. Sigara kutularının içinden çıkan bu kartları New York Halk Kütüphanesi digital ortama aktarmış.

110 yıldan daha eski bu kartlardaki ipuçları halen günümüzde işe yarayacak cinsten. Artık her işimizi teknolojinin yardımıyla hallediyor olabiliriz ancak bazı zor durumlarda basit yöntemler daha etkili olabilir.

O kartlardaki bazı pratik bilgileri çevirmeye çalıştım.

Kıymık Nasıl Çıkarılır?

The New York Public Library

Küçücük bir kıymık bile insanın canını fazlasıyla yakabilir. Özellikle de tırnağın altına girenler. Üstelik de kolay kolay çıkmazlar. Böyle durumlarda genellikle cımbız ararız. Peki ama ya çevremizde cımbız bulamazsak? Böyle bir durumda basit ama %100 etkili bir yol var.

Öncelikle ağzı geniş bir şişe bulup, ağzına kadar sıcak suyla dolduruyoruz. Şişenin ağzına elimizdeki kıymık batan yeri bastırıyoruz. Şişe elinizi aşağıya doğru emecek ve buhar da kısa zamanda kıymığı çıkaracak. Nasıl? Etkileyici değil mi?

Taze Bir Ekmek Nasıl İnce İnce Kesilir?

Taze ekmeği ince dilimler halinde kesmek her zaman zordur. Kırıntılar her yere saçılır. Fakat son derece kolay bir yöntemle bunun üstesinden gelebilirsiniz.

The New York Public Library

Ekmeği keseceğiniz bıçağı sıcak suyla dolu bir kaba batırın ve daha sonra bıçağı iyice kurulayın. Isınmış bıçak, ekmeği yumuşak bir şekilde incecik kesecek.

İç İçe Geçmiş Bardaklar Nasıl Ayrılır?

The New York Public Library

Bulaşık yıkarken sıkça başımıza gelen bir durum. İç içe geçip sıkışmış bardaklar, hem can sıkar, hem de çıkarması oldukça zordur. Fazla güç uygulanırsa bardaklar kırılabilir. Güç uygulamak dışında bardakları ayırmanın basit ama etkili bir yolu var. Üsteki bardağa soğuk su doldurun ve alttakini de sıcak suya batırın. Kendiliğinden ayrılacaklar.

Yangın Nasıl Söndürülür?

Umarım bunu test etmek durumunda kalmazsınız ancak en az 100 yıllık bu eski methodu bilmenizde de fayda var. Çünkü her evde yangın söndürücü olmayabiliyor.

The New York Public Library

Yarım kilo tuz ile 250 gram amonyak tuzunu 2 litre suyun içinde eritip, birer litre halinde şişelere doldurun. Yangın durumda, ihtiyaca göre bir tane şişeyi ya da daha fazlasını alevin içine kırılacak şekilde fırlatın. Ateşin yayılması önlenecektir.

Hava Durumu Nasıl Tahmin Edilir?

The New York Public Library

Bugün hepimiz hava durumu için interneti kullanıyoruz. Çoğumuzun telefonunda bunun için bir uygulama olsa da, bazen bu bilgiler %100 doğru olmayabiliyor.

Sabah erkenden uzaktaki küçük bulutları gözlemlemek, gün içerisindeki hava durumu hakkında size bilgi verebilir. Eğer bulut kademeli olarak genişliyorsa muhtemelen bir yağmur bulutu size doğru geliyor. Ancak bulutun boyutu küçülüyorsa gününüz açık geçecek demektir.

Burkulmalar Nasıl Tedavi Edilir?

Burkulmalarda genellikle soğuk tedavi uygulanır. Böyle durumlarda sürekli musluğa koşup gelmektense, basit bir yöntemle sabit bir şekilde dinlenebilirsiniz.

The New York Public Library

İncinmiş eklemi yükseltin ve bir bezle sarın. Bezin bir ucunu soğuk suyla dolu bir sürahiye daldırın. Sürahi burkulan yerden yüksekte bir yerde olsun. Soğuk su, bez aracılığıyla burkulmuş yere ulaşacak ve böylelikle sargıyı çıkarmadan sürekli ıslak kalmasını sağlayacaksınız. Yağ veya kremle burkulan yeri ovmak da ayrıca iyi gelecektir.

Kırılmış Camlar Nasıl Toplanır?

The New York Public Library

Listedeki en işe yarar ipucu olabilir. Zira kazayla bir sürü şey kırıp dökebiliyoruz. Kırılan şeyi toplamanın en zor yanı görünmeyen parçaları temizlemek. Kırıkları temizledikten sonra halen bir kaç cam kaldığını düşünüyorsanız, yeri nemli bir bezle silin. Eski bir bez kullanırsanız camlarla birlikte atabilirsiniz.

Rüzgarda Kibrit Nasıl Yakılır?

The New York Public Library

Rüzgarlı havada kibrit yakmaya çalışmak tam bir işkence olabiliyor. Gallaher’ın tavsiyesi kibritin kenarlarını kıyarak ince talaşlar oluşturmak. Böylelikle kibritin tutuşması için daha fazla şansınız olacak.

Ciğer Gücü Nasıl Artırılır?

The New York Public Library

Derin nefes almak tek başına bir meditasyon aracıdır zaten. Gallaher Cigarrettes ciğerleri güçlendirmek için şöyle bir tavsiyede bulunmuş.

Ayak uçlarınızda dik durun. Başınızı iyice geriye yaslayın. Ciğerleriniz tamamen dolana kadar nefes alın. Kademeli olarak, önce göğsünüzün inmesine izin verin sonra ciğerlerinizdeki havayı bırakın. Aynı işlemi sabah ve akşam tekrarlayın.

Yorumlar

  • Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren En Tuhaf 20 Rekor

  • Dünyanın Her Yerinden En İlginç 17 Festival

  • Evrenin Büyüklüğünü Gösteren 8 İnanılmaz Gerçek

  • Beyaz Rusya’daki Ürpertici Ev: Komşular Şaşkın

  • 10 Maddeyle Dubai Gerçekleri ve Hakkında Az Bilinenler

  • Evren Hakkında 30 İlginç Bilgi

  • Zihninizi Açacak İnanılmaz Ama Gerçek 15 Bilgi