Hobilerinizden Para Kazanmanızı Sağlayacak 4 Öneri

Evden para kazandıran işler yapmak çoğumuzun hayali.

İşe gidip gelmeden evden çalışarak para kazanmak tek başına harika bir şeyken, bir de işinizin zaten severek yaptığınız bir hobi olduğunu düşünsenize. Mükemmel olmaz mıydı?

Buyrun, belki bu 4 öneri hobi yaparak para kazanmanıza yardımcı olabilir.

evde çalışmak

Her insanın mutlaka yapmaktan hoşlandığı bir şeyler vardır. Ancak bunların hepsi para kazandırmayabilir. Eğer internette biraz araştırma yaptıysanız, para kazandıracak belli başlı hobiler hakkında bilgi sahibi olmuşsunuzdur. El sanatları, çevirmenlik, video veya fotoğraf çekmek, yazarlık yapmak bunlardan bir kaçı. Bunlar güzel fikirler. Belki de bu bahsedilen hobilerden bazıları çoktan sizin uzmanlık alanınızdır. İyi derecede yabancı dil biliyor olabilirsiniz mesela. Ya da harika doğa fotoğrafları çekiyorsunuzdur.

Dediğim gibi internette güzel fikirler var. Ancak siz artık fikir aşamasından eyleme geçmek istiyorsunuz ve biraz daha detaya ihtiyacınız var. Ben de bunu düşünerek uğraşlarınızla elde ettiğiniz ürünleri nasıl satabileceğinizi veya onlar sayesinde nasıl para kazanabileceğinize dair 4 öneri derledim. Elbette evden çalışmanın bir çok yolu var. Ancak bizim amacımız evde hobi yaparak para kazanmak. Haydi başlayalım.

1. YouTube İle Para Kazanmak

Vsauce – YouTube

Listemizin en başında YouTube var. İş ortaklığı sistemi devreye girdiğinden beri binlerce insan YouTube sayesinde milyonlarca dolar kazandı. Hem de sadece video çekerek. Ne tür bir hobiniz var? Neyi iyi yapabiliyorsunuz? Yemek pişirmek, makyaj yapmak, yeni ürünleri incelemek, kamera şakası yapmak, sokak röportajı yapmak gibi aklınıza gelebilecek her konuda video çekebilir ve bu işten para kazanabilirsiniz.

İhtiyacınız olan ücretsiz bir YouTube hesabı ve kamera. Başlangıç için telefonuzun kamerasını kullanabilir, takipçi sayınızı büyüttükçe yeni ekipmanlar alabilirsiniz. Elbette bugün başlayıp yarın gelir elde edemezsiniz ancak sabırla işinizi yapmaya devam ederseniz başarıyı yakalarsınız. Eğer biraz da bütçe ayarlayıp reklam verirseniz sandığınızdan çabuk büyürsünüz. Yapmanız gereken hedef kitlenizi iyi belirlemek ve onlara yönelik video hazırlayıp, o kitleye yönelik reklam vermek. Şu adresten reklam verebilirsiniz. Reklam vermeden de olur ancak dediğim gibi milyonlarca video içerisinden keşfedilmeniz biraz zaman alabilir.

2. Fotoğraf Çekerek Para Kazanmak

fotoğrafçı

Kaliteli bir fotoğraf her zaman para eder. Eğer iyi bir fotoğraf makineniz varsa ve güzel kareler yakalıyorsanız, bunları stock marketlerde satabilirsiniz. Shutterstock, Türkiye’nin de arasında olduğu 100’den fazla ülkeden kullanıcıya 500 milyon dolardan fazla ödeme yapmış durumda.

Bir fikir olarak Türkiye’deki turistik mekanları (Pamukkale, Efes, Kapadokya, Istanbul, Trabzon, Nemrut ve Antalyada’ki turistik yerler gibi) fotoğraflayabilirsiniz. Bir çok seyahat acentesi, kendi sitelerine veya hazırladıkları broşürlere koymak için bu fotoğraflardan satın alıyor.

Onun dışında yerli yabancı bir çok blog yazarı da hazırladıkları içerikler için fotoğraf satın alıyor. Alan gerçekten çok geniş. Ne tür fotoğraflar çekebileceğiniz konusunda fikir almak için bu stock siteleri ziyaret edip satılan fotoğraflara bir göz atabilirsiniz.

Getty Images ve Shutterstock sitelerini tavsiye ederim.

3. Çeviri, Yazarlık Yaparak Para Kazanma

fiverr

Yakın zamanda İngilizce yayın yapan fiverr.com benzeri bir çok internet sitesi açıldı. Küçük bir komisyon karşılığında yaptığınız işleri son kullanıcıyla buluşturan bu siteler sayesinde gayet iyi bir gelir elde edebilirsiniz. Çeviri, yazarlık, seslendirme, logo tasarımı yapabilir veya özel günleri fotoğraflayabilirsiniz. Yapabileceğiniz işler o kadar geniş ki, birden fazla iş bile yapabilirsiniz. Yeter ki iyi derecede yaptığınız bir iş olsun.

Tabii bu tür sitelerde kullanıcı yorumlarına çok dikkat etmelisiniz. Teslim ettiğiniz işi beğenmeyen birisi size kötü yorum yazabilir ve bu da ilerideki satışlarınızı etkiler. O yüzden müşterilerinizle iletişime geçip, onların kafalarındakini anlayıp ona göre işi yapmanız son derece önemli.

İngilizce biliyorsanız fiverr.com‘da satış yapabilirsiniz. Bu siteye alternatif tür Türkçe siteler şunlar: bionluk.com, uzmankirala.com.

4. El İşi Yaparak Para Kazanmak

Dantel, tığ işleri yapmayı biliyorsanız bunları internette kolaylıkla satabilirsiniz. Yapmanız gereken gittigidiyor, n11 gibi sitelerden mağaza açarak ürünlerinizi satışa koymak. Bu siteler satıştan komisyon alarak hem kendileri kazanıyor, hem de size para kazandırıyor. Tavsiyem öncelikle bu sitelere girerek benzer ürünlere bir göz atmanız. Neler satılıyor, ne kadara satılıyor bunları bir analiz etmeniz başlamadan önce son derece önemli. Bu sitelere girip “el işi” yazarak arama yapabilirsiniz. Bir çok kullanıcının yüzlerce, hatta bazılarının binlerce ürün sattığını göreceksiniz.

Yapmanız gereken, neler satılacağına dair analiz yaptıktan sonra ürünlerinizi hazırlamak, ve daha sonra bu ürünleri fotoğrafları ve açıklamasıyla birlikte satışa koymak. Şimdiye kadar kendi ürettiğim bir şey satmadım ancak çok ikinci el ürün sattım. En satılmaz dediğim ürün bile satıldı. O yüzden böyle bir hobiniz varsa bunu nakte çevirebilirsiniz.

Benim tavsiyelerim böyle. Elbette internette para kazanılacak işler bunlarla sınırlı değil. Bir işte yeteneğiniz varsa ve bunu iyi pazarlayabiliyorsanız zaten para kazanırsınız. Daha çok hobi amaçlı yapılan işlerin nasıl gelir elde edebileceğine dair paylaşım yapmak istedim. Çünkü severek yaptığınız bir işte çok yoğun çalışsanız bile sıkılmazsınız.

 • Euro

  Dünyanın En Değerli 15 Para Birimi

 • boyama

  Zihninizi Sakinleştirmek İçin Yapabileceğiniz 7 Hobi Önerisi

 • Para Kazanma Yolları – Zengin Olmak İçin Bilmeniz Gereken 5 İleri Düzey Taktik

 • Kapsamlı Hobi Rehberi: Vakit Geçirmek İçin 30 Hobi Listesi

 • parasız

  Lise Öğrencileri İçin 10 Etkili Para Biriktirme Yolu

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?