Hukuk Okuyanların Mutlaka Okuması Gereken 10 Kitap

Hukuk fakültesi son sınıf öğrencisi olarak eğitim hayatım boyunca okuduğum ve hukuk okuyan öğrenci arkadaşlarımın ve hukukla ilgili mesleklerle uğraşanların “mutlaka bu kitaplar okunmalı” dediğim kitapları listeledim.

Elbette bu listeye daha fazla kitap eklemek mümkün ancak benim eklediklerimin listede olmayan diğer kitaplara göre daha önemli olduğu kanaatindeyim.

O halde sizlere önem derecesi olmaksızın okuduğum bu kitapları listeleyeyim.

1. Soğukkanlılıkla / Truman Capote

Soğukkanlılıkla - Truman Capote

Yazar Capote bu kitabında 1959 yılında, ABD’nin Kansas eyaletinde gerçekleşen Clutter ailesinin 4 ferdinin, sebebinin net olarak anlaşılamadığı bir cinayete kurban gitmesini konu edinmiştir.

Kitabı okurken olayların kurgu olduğunu düşünseniz de, aynı zamanda gerçek olduğu düşüncesi de kitabı elinizden bırakamamanıza sebep oluyor.

Cinayet konusunu işleyen bu kitap sizlere polisiye-gerilim türünden bir kitap olduğunu düşündürtmesin. Kitabın ilerleyen sayfalarında cinayeti kimlerin işlendiği söyleniyor ancak neden işlendiğini düşünmek siz okuyuculara bırakıyor.

Ayrıca kitabı bitirdikten sonra izlemeniz için filmi de mevcut. Keyifle ve merakla okuyacağınıza şimdiden eminim. Sel Yayıncılık’tan temin edebilirsiniz.

2. Suçlar ve Cezalar Hakkında / Cesare Beccaria

Suçlar ve Cezalar Hakkında - Cesare Beccaria

“Ceza vermekten çok, suçları önlemek daha iyidir” diyen İtalyan Filozof Beccaria’dan ceza muhakemesine yardımcı olacak bir kitap.

 • 1. Ceza vermekteki amaç nedir ?
 • 2. Ceza kanunlarındaki yaptırımlar hangi eylemlere uygulanır?
 • 3. Suçları önlemeye yönelik neler yapılabilir?

Gibi sorularla ceza hukukuna ilgisi olanlara aradığı cevapları bulması için yardımcı olabileceğini düşündüğüm bir çalışma kitabı. Her hukukçunun ceza hukukuna başlamadan önce okuması gereken, danışman niteliğinde bir kitap. İmge Yayıncılık’tan temin edebilirsiniz.

3. Hukuk ya da Kukla Tiyatrosu / Cemal Bâli Akal

Hukuk ya da Kukla Tiyatrosu - Cemal Bâli Akal

Edebiyat ve hukukun bir arada bulunduğu, felsefe ve siyaset kavramlarının da aralara serpiştirilerek meydana getirildiği derleme niteliğinde hazırlanmış bir kitap.

Cemal Bali; Albert Camus, Kafka, Faulkner, Cervantes, Dostoyevski gibi edebiyatçıların yazılarından aldığı parçaları kitabında birleştirerek, hukukun edebiyattan ayrılamayacağını göstermeye çalışmıştır.

Ülkemizde edebiyatın olduğu ve hukukun bu şekilde edebiyatla bir arada bulunduğu nadir kitapların başında gelir bu kitap. Çalışmalarınızda başvurmak için de sizlere yol gösterecek bu kitabı Dost Yayıncılık’tan temin edebilirsiniz.

4. Bin Dokuz Yüz Seksen Dört / George Orwell

Bin Dokuz Yüz Seksen Dört - George Orwell

“Bir kitaptan daha fazlası..” demek yanlış olmayacaktır. İçeriğinde belirtilen ifadelerin günümüzde de geçerliliğini koruması kitaba olan ilgiyi her dönemde artırmaktadır.

Yazıldığı günden bu yana gündemde kalmış bu distopya örneği olan bu kitapta geçmişi düşünebilir, geleceği hayal edebilirsiniz. Ama en önemlisi okurken bugün için hafızanızda canlandırdıklarıdır.

“En iyi kitaplar insana zaten bildiklerini söyleyen kitaplardır.” Bu kitapta aslında sizin bildiklerinizi size ayna olarak gösteren, birden fazla kez okuduğunuzda her okuyuşta farklı anlamlar ve haz katan bir başucu kitabı olarak değerlendirebilirsiniz. Orwell’ın bu kitabını Can Yayınlarından temin edebilirsiniz. Ayrıca kitabı okuduktan sonra filmini izlemeyi unutamayın.

5. Devlet / Platon

Devlet - Platon

Birebir olarak tek başına hukukun alanına girmese de siyaset ve felsefeye ilgisi olanların okuması elzem olan kitaplardan başı çeken, içerisindeki satırlara saatlerce yorum yapabileceğiniz bir kitap.

 • 1. İdeal devlet nedir ve nasıl olmalıdır?
 • 2. İyi nedir ? Kötü nedir?
 • 3. İdeal devlet nasıl yapılanmalıdır?

Gibi sorunlara diyaloglarla çözüm arayan Platon’un bu kitabını okurken kendinizi bir anda diyalogların arasında konuşurken buluyorsunuz.

“Doğruluk herkese borçlu olduğumuz şeyi ödemektir.” diyen Platon’un bu kitabını İş Bankası Kültür Yayınlarından temin edebilirsiniz.

6. Reis Bey / Necip Fazıl Kısakürek

Reis Bey - Necip Fazıl Kısakürek

Mahkum : Etmeyin reis bey, siz ağlayamazsınız! Ağlayabilseydiniz, anlayabilirdiniz!
Reis bey: Siz de benim hakkımda hüküm veriyorsunuz.

İdam ettirdiği gencin suçsuzluğunu anlayınca hayatını adadığı felsefelerine, yöntemlerine lanet okuyan bir hakimi anlatan, merhamet temasını ilmek ilmek işleyen bir oyun bu kitap.

Astırdığı gencin suçsuz olması Reis Bey’de onarılması zor yaralar açar. Bunun üzerine tüm sahip olduğu hayatı terk eden hakim, çevresine merhameti sevgiyi yaymaya çalışır.

Merhamet konusunu, adalet kavramının da üstüne koyarak mutlak adaletin ancak sınırsız merhametle tesis edildiği işlenmeye çalışılır. Okuduktan sonra sizleri bir hayli etkileyeceğini düşündüğüm bu kitabı Büyük Doğu Yayınlarından temin edebilirsiniz.

7. Bir İdam Mahkumunun Son Günü / Victor Hugo

Bir İdam Mahkumunun Son Günü - Victor Hugo

Ne geçecek ki benim başımı alınca insanın eline? Bazen affetmek lazım.

Son 24 saati kalan bir mahkum. Sadece 24 saat. Arkasında bırakacağı iki anne ve bir kız evlat. Suçlu bir şekilde anılacağı utanç dolu bir idam. Üstelik Giyotin ile infaz edileceği bir idam.

İdam cezasının çok popüler olduğu bir dönemde, Victor Hugo, idamın yanlışlığına cezalar için bir çözüm olmadığına, suçların idamla sona ermeyeceğine ve idam cezası verilen kişinin ruh halini ailesini ve çevresini de katarak idamı açıklama yoluna gitmiştir.

Bu eserde suçlu ve idam cezası verilen kişinin ömrünün son evresinde idam ile düşüncelerini onun ağzından anlatarak, idamı şiddetle savunan kişiyi dahi idam cezası hakkında düşünmeye sevk eder. Okuduktan sonra etkisinden çıkamayacağınız bu kitabı Can Yayınlarından temin edebilirsiniz.

8. Bülbülü Öldürmek / Harper Lee

Bülbülü Öldürmek - Harper Lee

Çocukların ağzından yazılarak kaleme alınmış, toplumsal durumları konu alan başyapıt niteliğinde bir kitaptır. “Avukatlar da bir zamanlar çocuktu” cümlesi ile başlar kitap ve sizi düşündürürken en masum olduğunuz çocukluk dönemine içinizdeki sevgi ve şefkate vurgu yapar.

– Bana kalırsa tek bir tür insan var. İnsanların hepsi insan.
– Yalnızca tek bir tür insan varsa, o zaman neden hiç geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar?

Bu sözler kitabın içeriğini bizlere özetliyor. Yazarın ilk ve tek romanı olan bu kitabı Sel Yayıncılıktan temin edebilirsiniz.

9. Anılarım / Ernst E. Hirsch

Anılarım - Ernst E. Hirsch

Hirsch’in “Anılarım: Kayzer Dönemi, Weimar Cumhuriyeti, Atatürk Ülkesi” adlı kitabı, Cumhuriyetin daha ilk yıllarında yabancı bir üniversite hocası olarak Türkiye’de yaşamış ve çalışmış bir insanın gözlemlerini ve hatıralarını bizlere aktarması açısından oldukça değerli bir kitaptır.

Üç bölümden oluşan bu kitabın “Geldiğin Yeri Unutma Sakın” ve “Çalışan Kazanır” isimli ilk iki bölümü, Hirsch’in Türkiye’den önceki hayatına ait bilgileri içerir.

Kitabın bir diğer önemli yeri ise “Atatürk’ün Ülkesinde Bir Hukuk Hocası” bölümü ve Hirsch’in Türkiye ile ilgili anılarının bulunduğu üçüncü bölümdür.

Kitabın son bölümünde, yazarın Ankara’da geçirdiği yaklaşık 10 yıllık yaşamı üzerinedir. Hukuk öğrencilerine rehber olacağını düşündüğüm bu kitabı Tübitak Yayınlarından temin edebilirsiniz.

10. Suç ve Ceza / Fyodor Dostoyevski

Suç ve Ceza - Fyodor Dostoyevski

Namuslu olmak sizi diğer insanlardan üstün yapmaz, övünme hakkını vermez, zaten herkes yaşadığı sürece namuslu olmak zorundadır.

Suç ve Ceza konularını işleyen en önemli kitapların başında gelen bu kitapta Dostoyevski, başkarakterle beraber insan psikolojisini suç kavramıyla özdeşleştirerek, okuyucuya kitabı bir film izlettiriyormuş gibi sunar.

Başkarakter Raskolnikov üzerinden katil psikolojisini bizlere sunarak, karakterin işlediği suçtan sonra kendisi ile nasıl çeliştiğini gözler önüne serer.

Dostoyevski’nin bu şaheserini İş Bankası Kültür Yayınlarından temin edebilirsiniz.

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler

 • 12 angry men film

  Hukukçuların Mutlaka İzlemesi Gereken 10 Film

 • Avukatlık Mesleğini İcra Edenlerin Karşılaştığı 7 Olumsuz Durum

 • Calas Davası

  Tarihe Geçen 8 Önemli Dava ve Savunma

 • Bir Garip Şiir Akımı: İkinci Yeni Şairleri

 • Marvel Filmlerini Sevenlerin Beğeneceği 7 Çizgi Roman