Bu sayfa ücretli içerik yayınlama konusunda yardım amacıyla hazırlanmıştır. İçerikleriniz kabul edilmek için belirli şartları yerine getirmelidir. Ancak gönüllü olarak hazırlanmış veya sponsor aracılığı ile oluşturulmuş içerikler bu şartlardan muaftır.

1. İçeriğin Sunumu

Seçtiğiniz konuyu liste haline getirmelisiniz. Örneğin ünlü bir isim hakkında genel bilgi içeren bir yazı, şu başlıklar altında incelenebilir:

  • Nikola Tesla Hakkında Bilinmeyen 10 İlginç Bilgi
  • 10 Maddede Nikola Tesla’nın Gizemli Hayatı

İçerikte verilecek bilgiler bu şekilde 10 farklı maddeye bölünerek liste şeklinde hazırlanır.

Daha belirli bir konuda ise şu şekilde bir başlık seçilebilir:

  • Nikola Tesla ‘nın Kaybolan 5 İcadı

Eğer içerik en iyiler, en kötüler veya en büyükler gibi bir sıralama içeriyorsa, listeleme sondan başa da yapılabilir. Örneğin:

  • Dünya Tarihinin En Büyük 10 Komutanı

Bu şeklinde hazırlanan bir içerik 10’dan 1’e doğru sıralanabilir.

2. Konu Seçimi

Film, dizi listeleri dışında konu sınırlaması bulunmuyor. Ama mevcut yazar profiliniz varsa, gönüllü olarak film listeleri de oluşturabilirsiniz.

Ücretli içerik göndermek için film ve dizi listeleri dışında herhangi bir konuda yazabilirsiniz. Ancak içerik çok fazla kişisel bilgi ve kişisel görüş içermemelidir. Örneğin:

  • En Sevdiğim 10 Yemek
  • Dünyanın En İyi 5 Futbol Takımı

Bunlar gibi, sadece yazarı ilgilendiren veya her kişiye göre farklılık gösteren konulara sahip içerikler kabul edilemez.

Ayrıca içerik genel ahlaka aykırı olmamalı, bir kişi veya kurumu karalayıcı bilgiler içermemelidir.

3. Doğruluk

Kesinlik içeren bilgilerin doğruluğu teyit edilebilir olmalıdır. Örneğin:

  • Film Çekimi Sırasında Hayatını Kaybeden 7 Oyuncu

Bu listede verilen bilgiler güvenilir kaynaklardan doğrulanabilir olmalıdır. Film çekimi esnasında değil de, başka bir zamanda ölmüş bir oyuncuya bu listede yer vermek, okuyucuyu yanlış bilgilendirmek demektir.

Ancak teori veya olması muhtemel konularda kaynak şartı aranmaz. Örneğin:

  • Bermuda Şeytan Üçgeni Hakkında 10 Çılgın Teori

Bu listede verilen bilgilerin doğruluğu teyit edilemez çünkü adı üzerinde teoridir. Okuyucu en baştan bunu bilmektedir.

4. Orijinallik

İçerik tamamen size ait bir çalışma olmalıdır. Yabancı dilden çeviri veya Türkçe bir içeriğin yeniden yazımını kabul etmiyoruz.

Yabancı bir içeriği aynen çevirmek yerine ilham alıp, kendi içeriğinizi üretebilirsiniz. Örneğin:

  • Bugün Kullandığımız 10 İnanılmaz Teknoloji

Bu liste 5-6 yıl önce hazırlanmışsa, konudan ilham alarak güncel halini hazırlayabilirsiniz.

Aynı şekilde başka bir yabancı içeriği de, çevirmek yerine konudan ilham alarak, kendi araştırmanız ve cümlelerinizle, farklı şekilde hazırlayabilirsiniz.

Zaten var olan Türkçe bir içerik ise, üzerinde oynama yaparak yeniden yazılmamalıdır. Yine ilham alınabilir, ancak olayın farklı bir yönü yazılabilir veya konu başka bir kişi veya olaya uyarlanabilir.

5. Önsöz

İçerikteki maddeler listelenmeden önce bir kaç cümle ile konu kısaca açıklanmalıdır. Örneğin yukarıdaki “en iyi komutanlar” listesinin önsözü şu şekilde olabilir:

“İnsanlık tarihi boyunca binlerce savaş yapıldı. Çoğu zaman büyük ordular galip gelirken, bazen ise daha az imkana sahip olan taraf destan yazdı. Kimsenin beklemediği zaferler elde eden bu ordulara elbette kahraman komutanlar liderlik ediyordu. İşte geçmişten günümüze, dünyanın gördüğü en büyük 10 komutan.”

Bu şekilde hazırlanacak bir önsöz, liste hakkında kısa bir bilgi sunar ve okuyucuyu meraklandırır.

Ancak “en iyi 10 komutanı sizler için araştırdık” veya “en iyi komutanlar listesini sizler için derledik” gibi samimiyetsiz ifadelerden kaçınılmalıdır.

6. Okunabilirlik

İçerik kolay okunabilir olmalı. Okunması güç, çok karmaşık cümleler yerine, daha kısa ve basit cümleler seçebilirsiniz. Ayrıca imla kurallarına uygun yazılmalıdır. Kelime hatalarını tespit eden bir program kullanmak ve yazıyı bitirdikten sonra okuyucu gözüyle okumak faydalı olabilir.

7. Uzunluk

İçerikte en az 5, en çok 20 madde bulunmalıdır.

Her madde en az 60 kelime içermelidir. Yani 5 maddelik bir içerik, önsöz hariç 300 kelime olmalıdır. Aynı şekilde 10 maddelik bir içerik ise önsöz hariç 600 kelimeden oluşmalıdır.

8. Görseller

İçeriğe resim ekleme şartı yok. Listeye en uygun görselleri seçerek sizin yerinize biz ekleyebiliriz. Böylelikle zaman kaybetmeden yazınıza odaklanabilirsiniz.

Örnek İçerikler

Gönderdiğiniz içerikte çıkabilecek hataları veya yanlışları düzenliyoruz. Ancak çok fazla düzenleme gerektiren içerikleri onaylamıyoruz.

İçerik gönder sayfasından hazırladığınız içeriği bize gönderebilirsiniz.