Okuyunca Şaşıracağınız 5 İlginç Tesadüf

Hayatta ara sıra hepimiz ilginç olaylarla karşılaşabiliriz.

Fakat bu okuyacaklarınız küçük tesadüften ibaret diyerek geçiştiremeyeceğiniz kadar ilginç.

İşte tarihte yaşanmış birbirinden ilginç 5 büyük tesadüf.

1. Edgar Allan Poe’nun İnanılmaz Öngörüsü

Amerikalı yazar Edgar Allan Poe, The Narrative Of Arthur Gordon Pym Of Nackucket (Nantucket’lı Arthur Gordon Pym’in Öyküsü) romanını 1838 yılında yazmıştır.

Kitapta Grampus isimli bir balina avı gemisinde yaşananlar ve hayatta kalmak için Richard Parker isimli genç tayfayı yemek zorunda kalan üç denizciden bahsedilmektedir.

İşin ilginç tarafı ise şudur: Kitap yazıldıktan 46 yıl sonra dört mürettebatıyla bir gemi batar ve mürettebat hayatta kalmak için aralarından Richard Parker isimli 17 yaşındaki tayfayı yer ve bunu itiraf ederler. Bu üç denizciyi bulup kurtaran geminin adı da insanları kurban edip etlerini yiyen Aztek kralı Montezuma’dan esinlenilmiş olan Montezuma’dır.

2. Timur’un Laneti

Timur’un Laneti

1336’da Özbekistan’da doğan Timur Han 1405’te Çin’e sefere giderken Kazakistan’da ölmüş ve Semerkant’a gömülmüştür.

Sovyet lider Josef Stalin, incelenmesi için Timur’un mezarının açılmasını emreder. Bunun üzerine 19 Haziran 1941’de ünlü antropolog Mikhail Gerasimov’un önderliğinde bir grup, askerler eşliğinde Timur’un mezarını açarak kemiklerini çıkarmak için türbeye gelirler.

Semerkantlılar buna karşı çıkar ve kabir açılmadan önce Gerasimov ve adamlarını Timur’un laneti konusunda uyarırlar. Timur’u mezarında rahatsız edenlerin ülkelerinin başına 3 gün sonra kötü bir şey geleceğini söylerler.

Nitekim Timur’un mezar taşında “Ben ölümden uyandığımda tüm dünya titreyecek,” türbesinin içinde ise “Her kim mezarımı rahatsız ederse benden daha korkunç bir istilacıyı serbest bırakır” yazıları bulunmaktadır.

Ancak Sovyetler buna inanmaz, mezarı açarak kemikleri alırlar. Bundan 3 gün sonra Almanlar Sovyetler Birliği’ne savaş açıp topraklarını işgal etmeye başlar. Bu kanlı savaşta çok sayıda Sovyet ölür. Stalin bu savaş ve verdiği kayıplardan sonra lanete inanmış olsa gerek ki Timur’un kemiklerini 1942’de İslami usullere uygun bir şekilde mezarına gömdürür ve birkaç gün sonra da Stalingrad’da Almanları yenilgiye uğratır.

3. İtalyan Kralın İkizi

İtalya kralı I. Umberto bir gün bir restorana gider. Restoran sahibini gördüğünde kendisine çok benzediğini fark eder.

Sohbetleri esnasında adlarının aynı olduğunu, aynı tarihte aynı yerde doğduklarını, aynı gün evlendiklerini ve eşlerinin adlarının Margherita olduğunu, birer oğulları olduğunu ve ikisinin de oğlunun isminin Vittorio olduğunu öğrenirler.

Hatta kralın taç giydiği gün adam da restoranını açmıştır. Bu, kralın çok hoşuna gider ve adamla tekrar görüşmek istediğini söyler. Ertesi gün krala restoran sahibinin vurularak öldüğü haberi gelir. Kral buna ne kadar üzüldüğünü söylerken arkasından vurularak öldürülür ve ölümleri de aynı gün olur.

4. Walter Summerford’un Yıldırımla İmtihanı

Walter Summerford

Bir İngiliz süvari subayı olan Binbaşı Walter Summerford, I. Dünya Savaşı sırasında atının üzerinde Belçika’daki savaş alanına doğru gidiyordu. Bu esnada üzerine düşen yıldırım atını öldürdü ve belden aşağısının geçici felç olmasına sebep oldu.

1918’de meydana gelen bu olaydan sonra Kanada Vancouver’a yerleşti. Burada balıkçılıkla uğraşan Summerford, 1924 yılında bir gün nehir kenarında bir ağacın altında otururken ağaca yıldırım düştü ve sağ tarafı tamamen felç kaldı.

2 yıl sonra yürüyebilmeye başlayan Summerford, sürekli yürüyüş yaptığı parkta 1930 yılında üçüncü kez yıldırıma yakalandı ve bu kez tamamen felç oldu. 1932 yılında da hayatını kaybetti. Ancak yıldırım yine peşini bırakmadı. Ölümünden dört yıl sonra dördüncü yıldırım mezar taşına düştü.

5. I. Dünya Savaşı’ndaki Kuzen Krallar

Kuzen Krallar

İngiltere kraliçesi Victoria ve eşi Prens Albert’ın 9 çocuğu vardı.

Bu çocuklar kendilerine uygun olan Rusya, Almanya, Danimarka gibi ülkelerin kraliyet üyeleriyle evlilikler yaptılar. Bu evliliklerden 42 torun doğdu.

Torunlar büyüdüklerinde de dünya sahnesinde önemli roller aldılar. Bunlardan ikisi Almanya imparatoru II. Wilhelm ve İngiltere kralı V. George idi. Rus çarı II. Nikolay’ın annesi ile V. George’un annesi Danimarka hanedanından iki kız kardeş olduklarından onlar da kuzenlerdi.

I. Dünya Savaşı çıktığında bu üç kuzen tahttaydılar. Savaş sırasında bir tarafta Nikolay ve George diğer tarafta da Wilhelm vardı ve birbirleriyle savaşmış oldular.

Emrah Özhekim

@emrahozhekim

  • Eisoptrofobi

    Adını Söylemekte İnanılmaz Zorlanacağınız 7 Fobi

  • National Geographic’in Paylaştığı 10 İlginç Gerçek

  • Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yaşanmış 5 İlginç Sahtekarlık Olayı

  • Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren En Tuhaf 20 Rekor

  • Dünyanın Her Yerinden En İlginç 17 Festival

  • Evrenin Büyüklüğünü Gösteren 8 İnanılmaz Gerçek

  • Ölmeyi Reddeden Başsız Tavuk Mike’ın Garip Hikayesi