Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

Gerilimi, müzikleri ve sürpriz sonlarıyla meşhur İspanyol filmleri son yılların yükselenlerinden.

Seyirciyi şaşırtma ve kurgu ustası olan İspanyol sinemasının 10 harika örneğini içeren, memnuniyet garantili bir liste hazırladım.

Şimdiden iyi seyirler.

1. Contratiempo – Görünmez Misafir (2016)

Contratiempo

Herkesten gizli aşk yaşayan evli bir iş adamı ile sevgilisinin kaçamakları sonrasında yaptıkları kaza hayatlarını tamamen değiştirecektir. Örtbas ettiklerini sandıkları bu kaza hiç beklemedikleri bir anda ve şekilde karşılarına çıkacaktır.

Bir sonraki sahnede ne olacağını sürekli merak ettirerek sizi koltuklarınıza bağlayacak olan bu film, tahmin edilemeyen sonuyla da muhteşem bir kurgu sergiliyor.

2. El Cuerpo – Ceset (2012)

El Cuerpo

Filmimizin baş karakteri Alex’in zengin ve ondan yaşlı olan karısı Mayka kalp krizinden ölür. Aynı gün polis Alex’i arayıp eşinin cesedinin morgdan kaybolduğunu söyler.

Çeşitli incelemeler yapıldıktan sonra, şüpheler Alex üzerinde toplanmaya başlar. Alex ise Mayka’nın ölmediğini ve ona kötü bir oyun oynadığını düşünmektedir.

İlerledikçe her tahmininizi boşa çıkartacak olan bu filmin sonu ise muhteşem.

3. La Habitacion de Fermat – Kapan (2007)

La Habitacion de Fermat

Gizemli bir davetiyeyle bir araya gelen, birbirlerini tanımayan dört matematikçinin gitgide daralan bir odada sıkışıp kalmasını anlatan bu filmde karakterlerin verilen soruları ve aralarındaki bağlantıyı çözerek odadan kurtulmaya çalışmalarını izliyoruz.

Tabii gizemli ev sahibinin kim olduğu ve neden onları öldürmek istediği filmin sonunda saklı. Hadi bakalım tahminlerinizde ne kadar iyisiniz görelim.

4. El Secreto de Sus Ojos – Gözlerindeki Sır (2009)

El Secreto de Sus Ojos

İspanya-Arjantin ortak yapımı ve bir kitap uyarlaması olan bir film.

Eski bir sorgu müfettişinin yetmişli yıllarda kapanan bir davayı konu alan bir kitap yazmak istemesiyle davayı yeniden incelemeye başlaması anlatılıyor.

O zamanlar genç bir sorgu müfettişi olan baş kahramanımız, oynadığı her filme bayıldığımız Arjantinli aktör Ricardo Darin. Sıradan filmler gibi bitmeyen bir sona sahip olan film, bizi suç ve ceza hakkında düşünmeye itiyor.

5. La Piel Que Habito – İçinde Yaşadığım Deri (2011)

La Piel Que Habito

İspanyol filmlerinin olduğu bir listede tabi ki bir Pedro Almodovar filmi olmazsa olmazdı.

Bu film kesinlikle şok edici bir film. Zengin bir estetik cerrah olan Ledgard’ın (Antonio Banderas) eşi, bir trafik kazasında yanan bir arabadan sağ kurtulur ancak bedeni tamamen yanmıştır.

Akıl sağlığı pek yerinde olmayan kızı ise katıldıkları bir partide uyuşturucunun etkisi altındaki bir genç tarafından tecavüze uğrar ve durumu iyice kötüleşir. Sonrasında yaşanan olaylar ise oldukça sıra dışı.

6. Relatos Salvajes – Asabiyim Ben (2014)

Relatos Salvajes

Gün içinde kime, nerede, kaç kere sinirleniyorsunuz bir düşünün. Günlük hayatta yaşadığımız sinir bozucu olaylardan hareketle yola çıkan, birbiriyle bağlantısız altı kısa hikayeden oluşan bu film, İspanya-Arjantin ortak yapımı.

Öfkenin ne zaman, nerede, nasıl ve kimde ortaya çıkacağı öngörülemeyen bu hikayelerde, herkes farklı şekillerde sinirleniyor ve tepkisini değişik yollarla gösteriyor.

7. Celda 211 – Hücre 211 (2009)

Celda 211

İzlediğiniz en iyi hapishane filmleri arasında kendine üst sıralarda yer edinecek olan Hücre 211, görevinin daha ilk saatlerinde bir hapishane isyanının ortasında kalan gardiyan Juan’ın hikayesini anlatıyor.

Peki en azılı suçluların arasında kalan Juan bu durumdan nasıl kurtulacak? Ya da kurtulabilecek mi? Bu İspanya-Fransa ortak yapımı filmi izlediğinize pişman olmayacaksınız.

8. Mientras Duermes – Ölüm Uykusu (2011)

Mientras Duermes

Hücre 211’de azılı bir suçlu olarak karşımıza çıkan Luis Tosar, bu filmde sessiz apartman görevlisi Cesar’ı canlandırıyor.

Mutlu olamama sorunu yaşayan Cesar mutlu olan herkese gıcık. En çok da hayat dolu bir kadın olan ve çevresine mutluluk saçan Clara’ya. Gerilim türünde olan bu filmin sonunda Clara’ya acıyıp Cesar’a öfke duymamak mümkün değil.

9. La Cara Oculta – Karanlık Taraf (2011)

La Cara Oculta

İspanya-Kolombiya ortak yapımı olan bu filmde genç, yetenekli bir orkestra şefi olan Adrian ile sevgilisi Belen mutlu bir ilişki sürmektedirler. Ancak bir gün Belen’in bıraktığı bir video mesaj ile ortadan kaybolmasıyla işler değişir.

Belen’in tamamen gittiğini düşünen Adrian yeni bir sevgili edinir. Peki Belen nerededir? Neden gitmiştir? Bu soruların cevaplarını ve arkasında yatan nedenleri merak ediyorsanız, işte bir solukta izleyeceğiniz harika bir film.

10. Toc Toc – Takıntılar (2017)

Toc Toc

Listenin sonunda çok eğlenceli bir film var.

Temizlik takıntılı bir laboratuvar teknisyeni, çizgilere basmadan yürümeye çalışan bir teknik ressam, evde açık bir şey kalıp kalmadığını kontrol etmekten evden bir türlü çıkamayan bir ev hanımı, sayılara takıntılı bir taksi şoförü, her şeyi iki kere söyleyen bir spor hocası ve elinde olmadan küfür eden elli yaşlarında bir adam.

Obsesif kompulsif bozukluğu olan bu altı kişinin, muayenehanede geç kalan doktorlarını beklerken yaşadıkları oldukça ilginç olacak.

Emrah Özhekim

@emrahozhekim

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Motosiklet Günlüğü

  Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi