Kilo Vermenizi Sağlayacak Basit ve Yararlı 8 Tavsiye

Kilo vermek modern insanın en büyük problemlerinden biri.

Obezitenin yol açtığı sağlık sorunları elbette riskler oluşturuyor. Ama hiç bir sağlık problemi olmasa da, sosyal hayatta kendimizi daha iyi hissedebilmek için de kilo vermeye ihtiyaç duyuyoruz.

Bazen oldukça çileli geçen kilo verme dönemi, doğru bir şekilde yapılırsa kolaylaşabilir.

İşte kilo vermek isteyenlere zorlanmadan uygulayabilecekleri basit ama etkili 8 tavsiye.

1. Su İçmek

Bir insanın günlük alması gereken su miktarı 2,5-3L’dir. Her yerde, her sitede hatta ilk baktığınız yerde bile mutlaka su için tavsiyesini duymuşsunuzdur. Su içmeyi sevmeyenler ya da unutanlar bundan fazlasıyla sıkılmış durumda fakat insan vücudunun en çok ihtiyacını duyduğu, metabolizmayı hızlandıran, bağırsaklarınızın daha çok çalışmasına katkıda bulunan suyu ihmal etmemek, özellikle kilo verme aşamasında fazlasıyla önemlidir.

Suyun tadını sevmiyor iseniz içine limon, tarçın kabuğu, isteğe göre şekillenebilecek meyveleri de suyunuza koyarak tadınız farklılaştırabilirsiniz. Su içmeyi unutmamak için ise bir su şişesini her daim yanınızda gezdirebilir ya da telefonunuza alarm kurabilirsiniz.

2. Porsiyonları Küçültmek

Kilo vermeye yeni başlayanlar için isteksiz olacağınız ve alışana kadar da zorlu bir dönem olarak karşımıza gelen bir tavsiye.

Buna en kolay şekilde alışmak ve benimsemek için ise psikolojik yöntemler kullanmak her zaman daha olumlu sonuç verecektir. Gözümüzün doyması, önümüze gelen tabağın dolu görünmesi bizim için önemlidir. Burada yapılacak ilk adım küçük boyutlu tabaklar kullanmaktır. Bu sayede hem gözünüz doyacak hem de porsiyonlarınızı küçültmüş olacaksınız.

3. Karbonhidratı Azaltmak

3 beyazdan biri ve en önemlisi olan ekmek. Fakat sadece ekmekle sınırlı kalmıyor azaltmamız gerekenler.

Poğaça, börek, makarna derken bir sürü türü olan ve hayatımızda en çok tükettiğimiz besin kaynağı haline gelen karbonhidratlar, aslında bizim birinci enerji kaynağımızdır. Bu demek oluyor ki tamamen kesmek doğru değil fakat yerlerine sağlıklı karbonhidratları getirmek gayet cazip bir çözüm.

Tahıllı ekmekleri yeteri kadar yediğimizde bu bizim için gayette sağlıklı olacak. Diğer türevler için ise süpermarketlerde bulabileceğiniz tahıllı makarna, pilav çeşitleri de mevcut.

4. Ara Öğün Eklemek

Kilo verirken en çok yapılan yanlışlardan biri de kendimizi çok uzun saatler aç bırakmak.

İş, okul derken çoğumuzun bir düzeni ve yemek yeme saatleri var. Siz bu aşamada hem porsiyonları küçülteyim hem karbonhidratı azaltayım der ve ana öğünler arasında çok acıkırsanız bu metabolizmanızı yavaşlatacaktır.

Bunun yerine, yemek saatiniz gelene kadar, midenizin kazındığını fark ederseniz, 1 avuç (10-11) çiğ badem, leblebi ya da 1 adet meyve tüketebilirsiniz. Bu sizi hem ana öğüne kadar tutacak, hem de kilo verirken kendinize eziyet çektirmemiş olacaksınız.

5. Tuzu Azaltmak

Tuz, tüketiminin fazla olması durumunda vücudumuzdaki suyu tutar ve ödem oluşturur. Bu da size şişkinlik,olduğunuz kilodan daha fazla görünme ve tartıda da daha ağır çıkmanıza sebep olur. Aynı zamanda da tansiyon dengesi için fazla tüketmekten kaçınmak gerekir.

6. Şekeri Azaltmak

Çoğumuzun hayır diyemediği, gördüğümüzde hatta adını duyduğumuzda canımızın çekmesine sebep olan şeker ve şekerli yiyeceklerin tümü bizim için oldukça zararlıdır.

Genelde diyetimizde kaçamak yapmamıza sebep olan bu ürünleri tamamen kesmek fazlasıyla önemli çünkü şeker bağımlılık yapan bir maddedir. Aynı zamanda yeterli uyuduğunuzda uykunuzu alamamanıza, uyuşuk olmanıza, daha üşengeç hissetmenizi de sağlar. Ayda bir kez kendinize vereceğiniz oldukça küçük porsiyonlu şeker türevi yiyecekle yetinmeli, diğer zamanlarda bu ihtiyacınızı kuru kayısı ve meyveden karşılamalısınız.

7. Motive Olmak

Her şey bir yana, kilo vermemin en önemli kısmı bizim psikolojimiz ve motivasyonumuzdur.

Nadiren de olsa dayanamayıp yaptığınız bir kaçamak yüzünden diyeti bırakıp pes etmemeli, canınızın çok istediği bir şey yanımızda yenirken kendinize kötülük yapmamalısınız.

Beyniniz, yasak koyduğunuz şeyleri daha çok isteyecektir. Bunun yerine bir çatal ya da bir parça yerseniz beyniniz de istediğine ulaştığını anlayacak ve sizde nefsinizi köreltmiş olacaksınız.

Size motivasyon sağlayacak kaynaklardan biri de, vücudunuzu beğendiğiniz birinin ya da kendinizin zayıf olduğu bir fotoğrafı telefonunuza fotoğraf widget’ı ya da arkaplan olarak eklemek. Gözünüzün önünde böyle bir fotoğraf olması sizi motive edecektir.

8. Spor Yapmak

Yine bir klişe haline gelen ve yapmayı sevmeyenler için duymak bile işkence olan bir tavsiye.

Kilo verirken derinizin sarkmaması, vücudunuzun şekillenerek incelmesi ve aynı zamanda kilonuzu kastan değil de yağdan kaybetmenizi sağlayacak olan oldukça önemli bir adım.

Spor yapmayı seviyorsanız bir fitness salonuna gidebilirsiniz. Aynı zamanda yüzme, koşma, dans etme ya da evinizde yapacağınız egzersizler de başka seçenekler. Seçim sizin isteğinize ve zevkinize kalmış. Spor yapmayı sevmeyenlerdenseniz ilk olarak yürüyüşten başlamak en doğru karar olacaktır.

Zamanla arttıracağınız mesafe ve tempo size yarar sağlar. Kendi zevklerinize göre severek yapmanızı sağlayacak spor ve aktiviteyi bulmak kilo vermede sürekliliğinizi oluşturacak.

  • Nasıl Kilo Alırım Diyenler İçin 5 Hızlı ve Güvenli Kilo Alma Yöntemi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

  • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

  • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama