LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar? – 5 Madde ile LinkedIn Rehberi

Teknoloji ilerledikçe sanal çeşitlilik de artıyor ve insanlar artık her şeye hızlı bir şekilde ulaşabiliyor.

İş bulmada zorluk ve işsizlik gibi sorunlar arttıkça kişilerin yeni yollar keşfetmesi gerekiyor. Bu yeni yollardan birisi de sanaldaki iş dünyasına açılan kapı “LinkedIn.”

Hayat kolaylaştıran hizmetler sunan bu uygulama, ücretsiz ve premium şeklinde sanal ortamda varlığını sürdürüyor.

LinkedIn’i henüz tam olarak keşfetmemişseniz, birkaç madde ile LinkedIn nedir ve ne işe yarar bir bakalım:

1. Sanal CV

LinkedIn’in sağladığı kolaylıklardan ilki kişilerin kariyerlerindeki bilgilerini kolaylıkla bu platforma aktarmasını sağlamaktır.

Üye kullanıcı, bu uygulama sayesinde eğitim, dil, yetenek, sertifika gibi başlıkları doldurarak kendisi hakkında kariyer bilgisini oluşturacaktır. Günümüz iş hayatı teknoloji ile birlikte bu uygulama özellikleri kariyerlerinin tanıtımını da çeşitlendirmiştir.

İş veren kişinin bu bilgileri buradan da teyit etme şansı olmaktadır.

2. Mesleğinize Göre İş Arama Kolaylığı

Hemen hemen bütün büyük şirketler ve yerel kuruluşlar kendileriyle ilgili paylaşımları, bilgileri, olanakları, projeleri buradan paylaşarak kişilere ulaşımı kolaylaştırmıştır.

Kişi arama butonunda kendi istediği, daha doğrusu kendini geliştirdiği alana odaklı olarak araştırma yapabilir. Uygun şartları sağladığı taktirde iş bulma fırsatını elde edecektir.

Ayrıca küresel bir platform olan LinkedIn sayesinde yurtdışına açılabilir, kendinize ait alanın yurtdışındaki kapısını aralayabilirsiniz.

3. Sosyal Alan Olarak Linkedin

İş hayatına atılmanın yanı sıra LinkedIn kullanıcılarına sosyal alan yaratma imkanı da sunmaktadır.

İsim ve soyisimle kaydolan kullanıcılar, kendilerinin bulunduğu meslek grubuna dahil gruplarda katılarak çevresini genişletebilir onlarla tanışma fırsatını bulabilmektedir. Sahip olduğu fikirleri ortak gruplarıyla paylaşarak kendisine farklı ufuklar yaratabilecektir.

Ayrıca iş hayatının yorucu atmosferini burada kurabileceği arkadaşlıklarla azaltma imkanına kendi iletişim becerisine göre sahip olabilecektir.

4. Güncel Olayları ve Projeleri Takip Etme Kolaylığı

Günümüz iş hayatının en önemli unsurlarından birisi de güncel olma ve günceli kaçırmamaktır. Hemen hemen bütün meslek grupları üyeleri kendi mesleklerine ait güncel bilgileri, projeleri, olayları takip etmek, kaçırmamak diğer bir değişle,”kendilerini updated” etmek zorundadırlar.

LinkedIn’in diğer bir kolaylığı da şirketlerin ve meslek gruplarının güncel etkinlik olay ve ilanları sayfalarında paylaşma olacağıdır. Bu şekilde üyeler yeni fikirler edinebilecek, güne ayak uydurabilecektir.

5. Nasıl Kullanılır?

Hemen hemen sanal olan her türlü platforma kayıt olurken sahip olmanız gereken ilk şey mail adresidir.

Kendinize ait güncel mail adresinizle üye oluyorsunuz. Ardından profilinizi belirtilen şekilde doldurup size ait olan bilgileri doğru olarak site ile paylaşıyorsunuz. Kişisel bilgilerinizi, eğitiminizi, dillerinizi, yeteneklerinizi doldurarak kendinize ait profili tamamlıyorsunuz.

Ardından bulunduğunuz meslek grubu ile ilgili arama motorunu kullanarak üyelere, şirketlere ulaşabiliyorsunuz.

Üye olmak için: https://tr.linkedin.com

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

  • Güvenilir Alışveriş Siteleri – En İyi 7 Online Alışveriş Sitesi

  • Yüksek Çözünürlüklü Ücretsiz Fotoğraf Paylaşan 20 Site

  • En Çok Ziyaret Edilen 9 Kadın Sitesi

  • Booking Alternatifi Güvenilir 5 Site

  • Sixty Symbols

    Bilim Meraklıları İçin En İyi 10 Youtube Bilim Kanalı

  • Takip Edilesi Az Bilinen 15 Türk Youtube Kanalı

  • Ücretsiz İngilizce ve Diğer Yabancı Dilleri Öğreten 5 Site