Marvel Evreninde Az Bilinen 5 Gerçek

Hepimizin sevdiği ve günümüzde MCU (Marvel Sinematik Evreni) ile daha yakından tanıdığı Marvel’i biliyoruz.

Gelin Marvel’in sinema filmlerinde ve dizilerinde konusu geçen bazı bilinmeyen olaylara ve karakterlere bir bakalım.

1. Deadpool

– Özel güçleri sebebiyle ölmesi neredeyse imkansızdır.
Bu bilinen bir gerçek fakat her öldüğünde ve yeniden canlandığında, Deadpool’un ölen beyin hücreleri de yenilenir. Bu da onu her seferinde biraz daha deliliğe götürür.

Çoklu kişilik bozukluğu ve akli dengesi bozuk olduğu için telepatik özelliği olan kahramanlar onun beyninin içine giremez.

– Kendisinin iyileşme gücü yanı sıra dördüncü duvarı aşabilmek gibi bir yeteneği var.

Çift kişiliği olan Deadpool, bazı karakterler gibi çizgi romanda veya bir sinema filminde olduğunun farkında. Deadpool eğer isterse kendi evreninden ayrılıp bir başka evrene geçebiliyor. Çizgi romanından ayrılıp başka bir çizgi romana geçebiliyor. Bu şekilde en büyük hobilerinden biri olan diğer süper kahramanlar ile uğraşıyor diyebiliriz. Bunu sinema filminde de size laf atarak kanıtladığını da görmüştük.

– Thanos tarafından lanetlenerek ölümsüzlüğe mahkum edilmiştir.

Evrenin en güçlü varlıklarından biri olan Dead’e (Ölüm) aşık olan Thanos, Dead’in aslında Deadpool’a aşık olduğunu öğrenince onu ölümsüzlük ile lanetlemiştir. Bu lanet ile kafası kopsa bile ölemez duruma gelir.

2. Thanos’un Sonsuzluk Eldiveni

Thanos ilk defa Avangers: Sonsuzluk Savaşı filminde karşımıza çıkıyor.

Kendisi aşık olduğu Dead için, Deadpool‘u ölümsüzlükle lanetlemiştir ve yine onun için kendi ırkını yok etmiştir. Tabii filmde dengesizlik sonucu halkının öngöremediği yok oluş olarak anlatılıyor.

Peki nedir bu Thanos‘un derdi? Bunu zaten hepimiz biliyoruz. Sonsuzluk eldivenini kullanarak evrendeki yaşamın yarısını sonlandırmak. Fakat bahsedilmeyen bir gerçek var ki sonsuzluk eldiveninin asıl sahibi Living Tribunal isimli karakterdir ve Marvel evreninde en güçlü üç karakterden biri olarak kabul edilir.

Kendisini dizilerde ve filmlerde görmedik, zaten çizgi romanda da pek fazla görünmediğinden hakkında pek fazla bir bilgi yok. Sanırım Thanos bu eldivenin aynısını Nidavellir’de yaptırdı ve kullandı.

3. Thor’un Çekici Mjolnir

Herkesin bildiği üzere Thor’un çekicini Hulk bile kaldıramazken, Vision rahatlıkla çekici kaldırıp Thor’a vermişti ve bunu yapabilen ilk kahramandı.

Fakat çekici kaldırmak o kadar da zor değil. Kaptan Amerika da bu çekici kaldırmayı başaran kahramanlarımızdan. Hatta önümüzdeki Avangers filminde bunu yapabilir. Üstelik Marvel evreninde çekici kaldırabilmiş çok sayıda kahraman mevcut. Hatta DC evreninde bile.

Yeni çekici Stormbreaker‘ın ise böyle bir özelliği yok, herkes çekici kaldırıp kullanabilir.

4. Grandmaster ve Collector

Jeff Goldblum‘un canlandırdığı Grandmaster karakterini hepimiz Marvel filminden tanıyoruz. Kendisini ilk kez THOR: Ragnarok filminde görmüştük.

Benicio del Toro’un canlandırdığı karakter olan Collector’u ise ilk defa THOR: Dark world filminde izlemiştik. Bu ikiliyi aynı karede görememiş olsak da aslında birbirlerine çok yakınlar. Hatta akraba sayılırlar ve Marvel çizgi roman evreninde, THOR: Ragnarok filminde gördüğümüz Thor’un ablası olan Hera‘nın da üye olduğu sadece üstün ırklardan oluşan Elders of Universe grubuna üyedirler.

Elders of Universe grubu ise evrenin başından beri yaşayan ırkların son üyelerinden oluşmaktadır. Evet yanlış duymadınız; Grandmaster ve Collector, evren var olduğundan beri var olan antik canlılardır aslında.

Belki de ileride bu ikiliyi aynı karede görme şansını yakalayabiliriz. Zira Grandmaster’a hayat veren Jeff Goldblum, yaptığı bir röportajda böyle bir isteği olduğunu ve bu şekilde Marvel çizgi roman evreninin kozmik yönünü izleyiciye daha yakından gösterilebileceğini önerdiğini açıklamıştır. Bekliyoruz.

5. One Above All

Gelelim Marvel dünyasında ki en kudretli, en güçlü ve en sonsuz olan karaktere.

Bu karakter evren var olmadan önce oradaydı ve evren yok olduktan sonra da orada olacak. Kendisi Marvel evreninin, kozmik güçlerin ve kozmik varlıkların yaratıcısıdır.

Yani diyebiliriz ki One Above All olmasaydı şu anda süper kahramanlar, kozmik varlıklar, Titanlar olmayacaktı. Bu varlığı Marvel filmlerinde, dizilerinde ve hatta animasyon filmlerde defalarca gördünüz.

One Above All, her filmde farklı karakterlere bürünerek süper kahramanlarımızı izledi, tavsiyeler verdi ve bir şekilde yolları onlarla kesişti. Kendisi, hemen hemen tüm Marvel karakterleriyle bir şekilde bağlantı kurmuştu.

Hatta VENOM filminin sonunda, Eddie BROCK‘a “Birbirinizi bırakmayın” diye tavsiyede bulunmuştu. Venom’un ölmediğini, Eddie ile aynı vücutta yaşamaya devam ettiğini biliyordu. Evet bu bahsettiğim kozmik varlıkların yaratıcısı Stan LEE‘dir. Zaten bu karakter de Stan LEE ve Jack KIRBY‘i temsilen yaratılmıştır. Huzur içinde yat Stan LEE.

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama