Nerobilime Göre Keyfinizi Yerine Getirecek 4 Yöntem

Hepimiz bazı zamanlar neşemizi kaybederiz. Ortada belirgin bir şey olmamasına rağmen sanki üzerimize bir hüzün çöker. “The Upward Spiral” adlı kitabın yazarı Alex Korb’a göre 4 kolay yöntemle bu dönemi aşabiliriz.

Varlığından Memnun Olduğunuz Şeylere Odaklanın

Korb diyor ki “gurur, utanç ve suçluluk gibi farklı duygular benzer sinir sistemlerini harekete geçiriyor.” Yani eğer suçlu ya da utanmış hissediyorsanız, aslında beyniniz ödül merkezini harekete geçirmeye çalışıyor olabilirmiş. Bu nedenle bazen suçluluk duygusuna kolaylıkla düşebiliyoruz. Ayrıca Korb’un teorisine göre, beynimiz, endişeli olmanın hiç bir şey yapmamaktan iyi olduğunu düşünüyor. Ne garip. Sanki beynimiz, kendimizi iyi hissettirme konusunda biraz çuvallıyor gibi.

Yine de kontrolü elimize alabiliriz. Minnettarlık duygusu insana mutluluk ve canlılık veren serotonin hormonunu artırıyormuş. Yazar, “şükrettiğiniz şeyleri düşünmeye çalışmak, hayatınızın olumlu yönlerine odaklanmanızı sağlar” diyor.

Evet, kendimizi kötü hissettiğimiz zamanlar bir şeylerden memnun olmak pek de kolay olmuyor. Ancak memnunmuş gibi davranmak bile işe yarıyor diyor Alex Korb.

Duygunuzu Tanımlayın

Sizi huzursuz eden şeyin ne olduğunu derinden tanımlayama çalışın. Öfke, stres veya yanlızlık mı? Nerobilime göre üzerinizdeki karanlığa bir isim vermek bile onu yatıştırmaya yetiyor. Yazar David Rock “İş’te Beyniniz” adlı kitabında hissedilen duyguyu bir ya da iki kelimeyle açıklamanın, duygunun şiddetini azalttığını söylüyor. Denemekten zarar gelmez diye düşünüyorum.

Ayrıca Alex Korb da bunu destekliyor. Kitabında yaptığı bir deneyden bahsetmiş. Deneye katılanlara neşeli, üzültülü, ağlayan, gülen, acı çeken insanların resimleri gösterilmiş. Beklendiği şekilde, katılımcıların beyinlerindeki amigdala bölgesi aktif olmuş. Bir nevi fotoğraftaki insanların duygularını paylaşmaya başlamışlar. Ancak onlara resimdeki duygunun ismini sorduklarında beyindeki bu aktivite azalmış. Yani bilinçli bir şekilde duyguyu tanımlamak, onun bünyedeki etkisini azaltıyor.

Karar Verin

Karar vermek, sizi negatif düşüncelere iten beyindeki striatum aktivitesini azaltıyormuş. Korb’a göre, karar vermek hayata bakış açınızı değiştirip, sorunlarınıza çözüm bulmanıza ve sakinleşmenize yardımcı oluyor. Burada dikkat çektiği nokta bilinçli bir karar vermek. Bir seçime ya da sonuca sürüklenmek değil.

Birden fazla seçenek arasında kararsız kaldığınızda ise endişelenmeyin. Korb, neye karar verirseniz verin, pozitif etki edeceğini söylüyor. “Biz sadece sevdiğimiz şeyleri seçmiyoruz; aynı zamanda seçtiğimiz şeylerden hoşlanıyoruz” demiş. Ne kadar doğru bir tespit değil mi?

Dokunmanın Gücü

Dokunulmaktan hoşlanan herkese dokunun, kucaklayın. Kucaklaşmak, özellikle de uzunca kucaklaşmak insandaki endişeyi azaltıyormuş. Birisinin elini tutmak, sırtını okşamak ve hatta el sıkışmak bile aynı etkiye sahipmiş. Alex Korb yaptıkları bir deneyde, kendilerine elektrik şoku verilmesini bekleyen katılımcılardan, birbiriyle el ele tutuşanların beyinlerindeki endişe miktarının azaldığını söylüyor.

Hiç kimse her zaman iyi bir ruh halinde olamaz. Hepimiz zaman zaman kötü dönemler geçiririz. Bu doğanın bir kanunu adeta. Umarım üzgün hissettiğiniz anlarda bu yöntemleri uygulamak, kötü dönemleri kolay atlatmanızda size yardımcı olur.

Yorumlar

  • Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu

  • Kendi Yazdığı Kitabın Işığında: 5 Maddede Atatürk ile Taktik ve İş Dünyası

  • Sizi Başarıya Götürecek 14 Basit ve Etkili Adım

  • Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren En Tuhaf 20 Rekor