Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

Bilim kurgu ve fantastik konulu Netflix yapımı olan 10 harika diziyi sizler için listeledim, biraz da özetledim.

Eğer bu dizilerden birini izlemediyseniz mutlaka izleyin derim.

Hepinizin beğeneceğine ve hayranlık duyacağına inandığım dizileri sizlerle paylaşıyor ve lafı fazla uzatmadan keyifli seyirler diliyorum.

1. Altered Carbon (8.2)

Altered Carbon

Uzak gelecekte geçen bu dizi ölümsüzlüğü konu alıyor. Dizi, Richard MORGAN isimli bir yazarın romanından uyarlanmış.

Bu uzak gelecekte insanların ensesinde bir disk bulunuyor ve bu disk zarar görmediği müddetçe ölseniz bile tekrar hayata dönebiliyorsunuz. Dizimizin başrol oyuncusu Joel KINNAMAN, kendisi Takeshi KOVACS’ı canlandırıyor.

Peki kimdir bu Kovacs? 250 yılını buzda geçirmiş bir mahkum aynı zamanda kendilerine “Elçi” diyen, ölümsüzlük karşıtı bir örgüt üyesi ve kalan son elçi.

O kadar yılın ardından ortada ne örgüt nede örgüt üyesi kalmış. Tam 250 yıl sonra gözlerini başka bir bedende açan Kovacs kendine “Meth” denilen ve gökyüzünde yaşayan zenginlerden olan Laurens BANCROFT tarafından hayata döndürülüyor. Kovacs’tan istenilen ise bir cinayeti aydınlatması. İkinci sezon onayını çoktan alan dizi, izlenmeyi kesinlikle hak ediyor.

2. Star Trek: Discovery (7.4)

Star Trek: Discovery

Günümüzdeki serinin 10 yıl sonrasında yaşanmış hikayeleri konu alan bu dizi, U.S.S. Discovery adlı geminin macera serüvenini anlatıyor. Sonequa Martin-Green‘in canlandırdığı Michael BURNHAM kısmen sebep olduğu bir savaşı başlatacak ve kendisini U.S.S. Discovery gemisinde bulacak.

Federasyon ile Klingonlular arasında patlak veren bu savaşta önemli yeri olan bu geminin eşsiz bir yeteneği bulunuyor ve bu yeteneği sayesinde hem savaşın gidişatını değiştirecek hem de gidilmesi zor hatta daha önce hiç gidilmemiş yerleri keşfedecek.

İlk sezonun sonlarında şaşkınlık geçireceğiniz bu dizi, yeni sezonuyla sizleri hayrete düşürecek.

3. Black Mirror (8.9)

Black Mirror

İzlediğiniz bütün bilim kurgu dizileri ve filmleri unutun. Bu diziyi izlemediyseniz çok şey kaybetmişsiniz demektir.

Her bölümü birer film niteliğinde olan bu dizinin ana konusu, insanlığın görkemli buluşlarının, onları nasıl ele geçirdiği ve nasıl ele geçireceğidir.

Her bölümü birbirinden bağımsız olan bu dizi, farklı konular, farklı oyuncular ve farklı yönetmenlerle çekilmiş ve bölümlerin arasında birbirlerine bağlantılı ufak kırıntılar bırakılmış. Eğer bilim-kurgu yapımlarını seviyorsanız bu dizinin her bir bölümü aklınıza kazınacağından eminim.

Günümüz teknolojisini de konu alan bölümlere sahip olan bu dizi, hayata ve teknolojiye bakış açınızı değiştirecek.

4. Titans (8.2)

Titans

Bu dizide Batman’in ortağı Robin’i, Dick GRAYSON’u izliyoruz.

Hem mental açıdan hemde fiziki açıdan yorulan Robin, Batman’den ayrılıp Robin olmayı bırakmış ve sıradan bir dedektif haline gelmiş. Diğer taraftan annesi öldürülen Raven yaşadığı evi terkediyor ve bir şekilde Robin ile yolları kesişiyor.

Onun yardıma ihtiyacı olduğunu farkeden Robin ise kendisine yardım ediyor ve birlikte bir yolculuğa başlıyorlar. Bu sırada Raven’ın peşinde gizli bir örgüt olduğunu öğrenen Grayson, çareyi tekrar Robin olmakta buluyor.

Bu yolculukta sırayla Starfire ve Beast boy ile karşılaşıyor, birlikte bir ekip haline geliyorlar.

5. Stranger Things (8.9)

Stranger Things

80’li yılların Indiana’sında küçük sakin bir kasabada yaşayan Will, Lucas, Mike ve Dustin adında 4 yakın arkadaş ile hikayemiz başlıyor. Dungeons & Dragons adında bir oyun ile karışımıza çıkan bu dörtlü, Will’in eve dönüş yolunda garip bir şekilde ortadan kaybolmasıyla gizem başlıyor.

Will’in kaybolmasıyla panik halinde olan Annesi Joyce BYERS, Polis şefi olan Jim HOPPER ‘dan yardım ister. Kaybolan çocuğun kullandığı yolu inceleyen polis şefi, Will’in bisikletini ormanda bulur ve bir arama başlatır.

Günler süren aramalar ardından tam da ümitler kesilmişken, Will’in üç arkadaşı hastane kıyafetleriyle bir restoranın önünde saklanan kız çocuğu ile karşılaşırlar. Neredeyse hiç konuşmayan bu kız çocuğuna, kolundaki “011” dövmesinden dolayı ona Eleven ismini verirler.

Doğaüstü güçlere sahip olan Eleven, Will’in bulunmasında bu üç arkadaşa yardım edecektir.

6. Dark (8.6)

Dark

Almanya’ nın sessiz sakin Winden kasabasında bir adam ölüyor ve olaylar arkasından geliyor. Arkasında bir mektup bırakıyor ve hiç bitmeyen gizemli olaylar başlıyor.

Dizinin karmaşa dolu olması yetmezmiş gibi birde zaman paradoksu var. Zaman paradoksuna gelince biraz garip ve karmaşık.

Nükleer bir patlama olmuş ve belirli zamanlara çıkan bir zaman tünelleri oluşmuş. Bu zamanlar 33 yıl arayla 1953, 1986, 2019. Bu yüzden dizi 3 farklı zaman tünelinde geçiyor.

Aynı zamanda her 33 yılda bir çocuklar kayboluyor, beraberinde paranormal olaylar gerçekleşiyor. 33 yılının ise gerçekten bir gizemi bulunmakta. Solucan deliği çok güçlü bir manyetik alan oluşturmakta. Bu da çevredeki hayvanların ölmesine sebep oluyor. Yayılan bu manyetik alam yüzünden tam 33 koyun ölüyor.

33 rakamının gizemi bu kadar değil. Tam 33 yılda bir, Dünya’nın diğer gezegenlerin, yıldızların ve güneşin konumu tamamen aynı oluyor.

33 rakamının dinsel bir bağlantısı da bulunmakta. Hz. İsa’nın öldüğü gün, MS 3 Nisan 33 yılıdır ve 33 yaşında ölmüştür. İslamiyette ise insanlar ahirette 33 yaşında yaşarlar. Oldukça karmaşık bir dizi olan Dark, mutlaka izlemeniz gereken bir dizi. Size tavsiyem diziyi izlerken başka birşeyle uğraşmamanız.

7. Lost in Space (7.2)

Lost in Space

Günümüzün 30 yıl sonrasında, Dünya ‘nın artık kaynak yetersizliği ve yaşanılabilirliği azalmış bir geleceği konu alıyor. Uzayda kolonileşmenin başladığı bu dönemde ROBINSON ailesi, yeni dünya denilen yere gitmek için bir teste katılıyor ve ailenin her bir bireyi bu testten başarılı olarak geçiyor.

Yeni dünyaya giden bu gemide bazı olayların yaşanması sebebiyle bazı insanlarla birlikte Robinson aileside bilinmeyen bir gezegene zorunlu iniş yapmak zorunda kalıyor. Robinson ailesi gezegende yaşam mücadelesi verirken aralarına, birbirini pek sevmeyen iki kişi daha sırasıyla katılıyor.

Sorunlar çözülene kadar bu aile, gezegende yaşam mücadelesi vermek zorundadır. Ailenin en küçüğü olan Will, onu koruyacak bir robot ile karşılaşır ve bu Robot, Will’i ve sevdiklerini korumayı kendine bir görev edinmiştir.

8. Sense8 (8.4)

Sense8

Netflix’in sevilen fantastik bilim kurgu dizisi.

Angelina TURING adında bir kadın, bizden önce yaşamış ve daha gelişmiş beyinlere sahip olan Homo Saphien ırkından sekiz çocuk dünyaya getirdikten sonra intihar ediyor. Farklı şehirlere ve hatta farklı ülkelerde yaşamlarını sürdüren bu 8 karakter, zihinsel olarak birbirlerine bağlılar.

Gizemli bir şekilde birbirlerini görmeye başlayan bu sekiz karakter birbirlerine yardım etmeye başlayacaklar. Anlam veremedikleri bir durum içerisine düşen bu karakterlerimiz, farkında olmasalar bile birbirlerine yardım etmeye başlayacaklar. Ölmesine rağmen annelerinin varlığını da yanlarında hissedecekler.

Fakat Homo Saphien ırkından olan tek karakterlerimiz onlar değil. Kendisine “Whisper” denilen, çalıştığı şirket için Homo Saphien ırkından olanları öldüren bir karakterimiz var. Whisper’ın elinden kurtulabilen Homo Saphien olmamıştır. Bunu bilen Angelina, ondan kaçamayacağı için intihar etmiştir. Ona karşı savaşacak olan bu sekiz ana karakterimizi çeşitli tehlikeler bekliyor.

9. %3 (7.5)

%3

Dizide konusu geçen halk, ikiye bölünmüş durumda. Bir tarafta Distopya’yı yaşayan baskı gören, fakirleştirilmiş bir halk ve öte yanda Ütopya’da yaşayan zenginlerden oluşan kendilerine ve yaşadıkları yere Açıklar denilen soylu dediğimiz sınıf bulunmakta.

Açıklara katılmak imkansız ise imkansıza yakın olsa bile gerçekleşebilecek bir durum. Yani Fakir halktan biri Açıklara katılabilir.

Her 20 yaşına gelen genç çocuklar, belirli bir teste tabi tutuluyorlar. Bu sayede Açıklara katılabiliyorlar. Bu testlerden ise sadece %3’lük bir kısım başarılı olup açıklara katılabiliyor. Çoğu zaman tehlikeli olan bu testler, özgüveni, mantığı, cesareti ölçmek için tasarlanmış. Adayların tamamlamaya çalıştıkları bu teste “süreç” deniliyor.

10. Hakan: Muhafız (7.7)

Hakan: Muhafız

Kapalı çarşıda bir antikacıda babası gibi gördüğü bir adamın yanında çalışan Hakan adında bir gencin, bir anda tüm hayatının değişiyor.

Tek görevi İstanbul’u korumak olan bir muhafız olduğunu öğrenen Hakan, önce sadıklar ile karşılaşıyor. Sadıklar’ın tek görevi ise Muhafız’a yardım etmek ve adı üstünde sonuna kadar ona sadık kalmak. Muhafız’ın var olmasının sebeplerinden en önemli olanı ise ölümsüzleri yok etmek. Ölümsüz olmaları sebebiyle bu durum o kadar kolay olmuyor.

Hakan, sadıkların yardımıyla ihtiyacı olan silahları ele geçirmeye çalışıyor. Bu sayede ölümsüzü bulabilecek ve yaşayan son ölümsüzü öldürebilecek.

 • Dünya’nın Sonu Temalı 10 Başarılı Film

 • The Sopranos

  Final Yapmış En İyi 11 HBO Dizisi

 • Sherlock

  Kaçırılmaması Gereken En İyi 25 Polisiye Dizi

 • Narcos

  Netflix’te İzlenmesi Gereken Suç Konulu 7 Dizi

 • True Blood

  Bağımlılık Yapan İzlenesi 12 Vampir Dizisi

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi

 • En İyi Bilim Kurgu Filmleri Listesi – 2000’li Yılların En İyilerinden 27 Tavsiye