Orman Tutkunları İçin En İyi 10 Kabile Filmi

Doğayla iç içe yaşayan yerlilerin konu edildiği en iyi kabile filmleri.

Bazıları yağmur ormanlarında, bazıları ise Afrika ve Amerika’nın ıssız bölgelerinde geçen filmler, vahşi doğayı her yönüyle gözler önüne seriyor.

İlkel kabilelerin yaşamlarına dair merakınız varsa seveceğinizi düşündüğüm 10 güzel film listedim. İyi seyirler.

10. The Green Inferno (2013)

The Green Inferno

Bir grup öğrenci yok olan kabileler için farkındalık yaratmak amacıyla Amazon ormanlarına yolculuk yapmaya karar verir. Grup geçirdiği uçak kazası sonucu yamyam bir kabileye esir düşer. Gerilim korku türündeki film oldukça vahşi sahneler içeriyor.

IMDb: 5.3

9. The Dead Lands (2014)

Savaşçı

Filmde Yeni Zelanda ormanlarında yaşayan iki kabilenin arasındaki kan davası konu ediliyor.

Bütün kabilesi katledilen Hongi adındaki genç intikam ateşiyle yanmaktadır. Ancak karşısında vahşi ve güçlü bir düşman vardır. Hongi, kimsenin sağ çıkamadığı “Ölü Toprak” denilen bölgeye gidip, oradaki bir savaşçıdan yardım istemeyi düşünür.

Film oldukça kanlı sahnelere sahip.

IMDb: 6.3

8. Birdwatchers (2008)

Birdwatchers

Brezilya’daki yerlilerin hayatı, Avrupalı yerleşimciler geldiğinden beri çok değişmiştir. Eskiden refah bir şekilde yaşadıkları topraklarda artık birer işçidirler. Bu durumdan memnun olmayan yerliler kendilerince harekete geçeceklerdir.

IMDb: 6.9

7. The Emerald Forest (1985)

Zümrüt Ormanı

Brezilya’nın yağmur ormanlarında çekilen film gerçek bir hikayeye dayanıyor.

Mühendis Bill Markham, bir baraj projesi için ailesiyle birlikte Brezilya’ya taşınır. Oğlu yerliler tarafından kaçırılan adam, aramak yıllar sürse de oğlunun peşine düşer.

IMDb: 6.9

6. End of the Spear (2005)

End of the Spear

Amazon ormanlarında yaşayan Waodani kabilesine hristiyanlığı yaymaya çalışan bir grup misyonerin hikayesi anlatılıyor. Film 1956 yılında gerçekten yaşanmış bir olaydan sinemaya uyarlandı.

IMDb: 7

5. The Gods Must Be Crazy (1980)

Tanrı'lar Çıldırmış Olmalı

Yıllar önce televizyondan seyrettiğim muhteşem bir komedi filmi. 90’larda devam filmleri de çekilen yapım, ülkemizde “Tanrı’lar Çıldırmış Olmalı” adıyla gösterilmişti.

Afrika’da kendi halinde yaşayan bir kabilenin hayatı bir gün gökten düşen bir kola şişesi yüzünden değişir. Bugüne kadar gördükleri en ilginç şey olan bu şişenin Tanrı’dan geldiğini düşünürler. Kimisi şişeyi bir müzik aleti gibi çalarken, kimisi ise çekiç gibi kullanır. Kola şişesi kısa zamanda paylaşılamaz olur. Başlarına bela olan şişeden kurtulmanın tek yolu ise onu dünyanın sonundan aşağı atmaktır!

IMDb: 7.3

4. The Naked Prey (1965)

The Naked Prey

Afrika’ya safariye gelmiş bir grup adam burada yerlilerle karşılaşır. Yerliler gelenekleri gereği onlardan hediye isterler. Hediye vermeyi reddeden adamlar, biri hariç vahşi bir şekilde öldürülür.

Hayatta kalan tek kişinin silahsız ve çıplak bir şekilde kaçmasına izin verilir. Beyaz adam peşine düşen yerlilere ve doğaya karşı hayatta kalmak zorundadır. Teknik açıdan eleştirebilir bir film ama yapım yılını da göz önüne almak gerekir.

IMDb: 7.4

3. The Last of the Mohicans (1992)

Son Mohikan

Unutulmaz müziğiyle hatırlanan film, 18. yüzyıldaki Fransız ve İngiliz askerlerin mücadelesi sırasında yaşayan yerlilerin hayatını anlatıyor.

IMDb: 7.8

2. Apocalypto (2006)

Apokalipto

Mayalar kuraklığa çare bulabilmek için ormanda yaşayan kabileleri esir alır ve onları kurban etmek üzere başkentlerine götürürler. Esirlerden birisi olan Jaguar Paw, geride bıraktığı eşi ve çocuğu için hayatta kalmak zorundadır.

Dönemin atmosferini çok iyi yansıtan filmin yönetmeni Mel Gibson. Kesinlikle izlemeye değer bir film.

IMDb: 7.8

1. Dances with Wolves (1990)

Kurtlarla Dans

Amerikan İç Savaşı’nda yaralanan John Dunbar adındaki asker, bacağının kesilmesi ihtimaline karşın intihar etmek için atını düşman hattına doğru sürer. John Dunbar şans eseri vurulmaz ve düşmanın da dikkati dağıldığı için savaşta başarı sağlanır.

Kendini öldürmek üzereyken bir anda kahraman olur. Cesareti taktir edilen Dunbar bu sayede düzgün bir tedavi de alır. Sonrasında kendi isteğiyle batı sınırında ıssız bir bölgeye atanır. Burada zaman içinde Sioux kabilesinden yerlilerle dostluk kurar. Kevin Costner’dan 7 dalda Oscar ödüllü bir film.

IMDb: 8

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Motosiklet Günlüğü

  Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi