Patlayan Nükleer Bombanın Altında Duran 5 Gönüllü Adam

Yıl 1957. Amerika’da insanlar nükleer atıklara karşı endişeli. Amerikan Hava Kuvvetleri ise insanlara güvence vermek için bir deney yapmaya karar verir.

Bugün böyle bir şeyi yapmak için ya aptal olmak, ya da cezalandırılmış olmak gerekir. Ancak 19 Temmuz 1957’de 5 gönüllü adam gerçekten bunu yaptı. Patlayan bir nükleer bombanın altında durdular.

Las Vegas’ın 100 km. kuzeybatısında bir yer sıfır noktası olarak seçildi. İlerleyen iki jetten biri aniden nükleer bomba taşıyan füzeyi fırlattı. Bomba, aşağıda bekleyen 5 adamın yaklaşık 5 bin 600 metre üstünde patladı. -Videoya göre 3 bin metre ancak yanlış söylenmiş.- Patlayan bomba tam olarak 2 kiloton, yani 2.000 ton. Nükleer standartlara göre küçük sayılıyor.

Patlama anında adamların korkularını ve reaksiyonlarını aşağıdaki videoda görebilirsiniz. Durdukları yerde “nüfus: 5” yazıyor ancak kameramanı da unutmamak gerekir.

Bu Adamlara Ne Oldu?

Bu ve benzeri testler nükleer silahların güvenliğini kanıtlamak için yapılsa da, ilerleyen yıllarda Amerika, ortaya çıkan hastalıklar yüzünden milyonlarca dolar tazminat ödemek durumunda kaldı. Eğer isim benzerliği yoksa, bu testteki 5 adamın ölüm tarihleri şöyle:

Col. Sidney C. Bruce — 2005’te 86 yaşında öldü.
Lt. Col. Frank P. Ball — 2003’te 83 yaşında öldü.
Maj. John Hughes — Çok yaygın bir isim, fakat Maj. John W. Hughes olduğu düşünülüyor. — 1990’da 71 yaşında öldü.
Maj. Norman Bodinger — Bilinmiyor.
Don Lutrel — Soyadının yanlış yazıldığı düşünülüyor. Gerçek soyadı “Luttrell” ise 1987’de 63 yaşında öldü.

Kaynak: npr.org

Yorumlar

  • Başarılarla Dolu Bir Yaşam: Mary Calkins Hakkında 7 Bilgi

  • 8 Maddede Nazım Hikmet Hakkında Bilinmeyenler

  • 10 Madde ile Nikola Tesla’nın Büyüleyici Hayatı

  • 10 Maddeyle Bir Uyuşturucu Kaçakçısının Hayatı: Pablo Escobar