Kaçırılmaması Gereken En İyi 25 Polisiye Dizi

Polisiye dizilerine meraklılar için IMDb puanı yüksek 25 yapım.

Çözülmesi imkansız görünen gizemli cinayetler, uyuşturucu çeteleri, mafyalar ve bazıları dahi, bazıları ise sıradan dedektifler ekranlarınıza geliyor.

Listedeki diziler yabancı yapım ve puanı düşükten yükseğe doğru sıralanmış durumda.

Keyifli seyirler!

25. Limitless

Limitless

Limit Yok adıyla Türkiye’de gösterime girmiş filmin devamı niteliğinde oldukça keyifli bir polisiye dizi. Dizide, filmin başrol oyuncusu Bradley Cooper’ı da zaman zaman görüyoruz.

Filmden de hatırlanacağı üzere, beyin gücünü tam kapasite çalıştıran NZT adında haplar vardır. Hayatı boyunca bir baltaya sap olamamış kahramanımız Brian Finch, bir dostu vasıtasıyla bu hapların varlığından haberdar olur.

Hapları içtiği anda dahiye dönen Brian, üstüne kalan bir cinayetten dolayı artık FBI ile çalışmak zorunda kalır. Çünkü hapın yan etkilerinden bir şekilde kurtulmayı başarmıştır. Brian, her bölüm çözülmesi imkansız görünen polisiye olayları NZT hapı sayesinde çözmeye çalışacaktır.

Bir sezondan oluşan dizi daha ilk bölümden itibaren insanı sarıyor.

IMDb: 7.8

24. NCIS

NCIS

2003 yılında yayınlanmaya başlayan dizi 15 sezonu geride bıraktı ve 16. sezonuyla ekranlara gelmeye devam edecek.

Bu uzun soluklu suç drama dizisi Deniz Kuvvetleri Kriminal Soruşturma Servisi’ndeki özel ajanlardan oluşan bir ekibi konu ediniyor. Bu ekip, ABD Donanması ve Deniz Kuvvetlerinin karıştığı suçları araştırıyor.

IMDb: 7.9

23. Monk

Monk

Obsesif kompulsif bozukluğu olan Adrian Monk, eskiden San Francisco Polis Teşkilatı’nda görevli bir dedektiftir. Psikolojik bozukluktan dolayı görevinden alınmıştır. Müthiş dehası nedeniyle serbest olarak polislere çözemedikleri olaylarda danışmanlık yapmaktadır.

Monk’ın takıntıları öyle şiddetlidir ki, cinayetleri çözerken bile evindeki fırını kapatıp kapatmadığını düşünür.

Arızalı dedektif olarak tanınan Monk, yaşanan önemli bir olay sonrasında yeniden polis teşkilatına katılması için bizzat belediye başkanı tarafından çağırılır.

Kahkahalarla güleceğiniz muhteşem bir dizi.

IMDb: 8

22. Lie to Me

Lie to Me

Psikolojiyle ilgilenenlerin seveceği bir yapım. İnsanlar konuşarak yalan söyleyebilirler ancak beden dili onları ele verir.

Dizimizde tam bu konuyla alakalı. Dr. Lightman bir yalan uzmandır. Suçluları sorgularken onlarla konuşmak yerine, onlara sorular sorarak yüzlerindeki çok küçük ve kısa süreli mimiklere odaklanır. Lightman Grup adında bir de şirketi vardır ve çeşitli polisiye olayları kendi yöntemleriyle çözmektedir.

IMDb: 8

21. The Mentalist

The Mentalist

Patrick Jane, her ayrıntıya dikkat ederek insanlar hakkında bir çok bilgiye ulaşabilmektedir. Bu yeteneğiyle de televizyonda medyumluk gösterileri yapmaktadır.

Eşi ve kızı, kendine Red John diyen bir seri katil tarafından öldürülünce bütün hayatı değişir. Kendini bu seri katili bulmaya adayan Patrick, yeteneği sayesinde bir polis ekibine katılır. Artık diğer dedektiflerle birlikte cinayetlerin gizemini çözmeye çalışacaktır.

IMDb: 8.1

20. Criminal Minds

Criminal Minds

2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi, 13 sezonu geride bıraktı ve 14. sezonuyla yayınlanmaya devam edecek.

FBI’da davranış analizinde görevli uzman dedektifler, seri katilleri ve diğer tehlikeli suçluları analiz ederek onları yakalamaya çalışıyor. Dahiyane şekilde ipuçlarını birleştiren dedektifler, suçluların bir sonraki hamlesini tahmin ediyor.

İnanılmaz heyecanlı bir ilk bölümle başlayan dizi son derece sürükleyici.

IMDb: 8.1

19. The Blacklist

The Blacklist

Dizi, en çok aranan suçlulardan biri olan Raymond Reddington’un kendi istediğiyle teslim olmasıyla başlıyor. Eski bir devlet ajanı olan Reddington, serbest kalmasına karşılık elindeki suçlular listesini ve onların nasıl yakalanacağını FBI ile paylaşacağını söyler.

Reddington’un tek şartı, sadece Elizabeth Keen ile konuşmaktır. Kimse neden sıradan bir FBI çalışanı olan Elizabeth’i seçtiğini anlamaz.

Bu olayın arkasındaki gizem varlığını sürdürürken, Reddington ve Elizabeth birlikte azılı suçluların pesine düşerler.

IMDb: 8.1

18. Murdoch Mysteries

Murdoch Mysteries

Kanada yapımı tarihi bir dedektiflik dizisi. Dizinin konusu 1895 yılında başlıyor. Dedektif William Murdoch, polisiye olayları o güne göre alışılmadık yöntemlerle çözmektedir. Bunlar parmak izi, kan testi gibi oldukça modern yöntemlerdir.

2008’de başlayan ve günümüzde 12. sezonuna ulaşan dizi oldukça keyifli. Bir çok sahnesi seyirciyi güldürmeyi başarıyor.

IMDb: 8.1

17. Castle

Castle

Polisler işlenen seri cinayetlerin sırrını çözmeye çalışırken, cinayetlerin Richard Castle adındaki bir yazarın romanlarıyla ilgisini keşfederler. Görünüşe göre katil bu yazarın romanlarını okumuştur ve kurbanlarını aynı Castle’in romanlarındaki gibi öldürmektedir.

Dedektif Kate Beckett yazarı sorguya çeker. Polisler, bir sonraki cinayeti önlemek ve katili yakalamak için yazarın diğer kitaplarını okumanın iyi fikir olacağını düşünür. Yazarımız da gönüllü olarak davaya katılır.

IMDb: 8.2

16. White Collar

White Collar

Neal Caffrey adındaki bir suçlu, gardiyan üniforması giyerek hapishaneden kaçmayı başarır. Onu daha önce yakalamış olan dedektif Peter Burke, bir kez daha Neal’in peşine düşer ve yakalaması uzun sürmez.

Yeniden hapse dönmek istemeyen Neal, dedektife bir teklifte bulunur. Bildiği şeyler dedektifin bir suçluyu yakalaması için oldukça önemlidir. Peter bu teklifi kabul edecek ve ikili suçluların peşine beraber düşecektir.

IMDb: 8.3

15. Southland

Southland

Los Angeles’ta geçen oldukça gerçekçi bir polisiye dizi. Dizi adeta bir belgesel havasında ilerlerken, polislerin hayatını ve yaşadıkları olayları net bir şekilde anlatıyor.

Dizinin aksiyonu gayet yerinde. Gerçekçi olmayan abartı unsurlar yok. Suç ve polisiye dizi severlerin mutlaka bir şans vermesi gereken yapımlardan.

IMDb: 8.4

14. Broadchurch

Broadchurch

3 sezondan oluşan dizi bir çocuğun cinayeti ile başlıyor. Bir kasabada, 11 yaşındaki Danny’nin bedeni sahilde bulunur. İntihar süsü verildiği anlaşılan cinayet sonucunda bütün medyanın gözü bu küçük kasabaya çevrilir.

Kasabada daha önce böyle bir olayın olmaması, yerel halkı diğer çocukların güvenliğinden endişelendirmektedir. Herkesin tek isteği katilin bir an önce bulunmasıdır. Cinayetten hemen önce kasabaya atanan dedektif Alec, cinayeti çözmek için her şeyi yapacaktır. Suç drama türündeki dizi oldukça gizemli ilerliyor.

IMDb: 8.4

13. Veronica Mars

Veronica Mars

Kaliforniya’nın kurgusal bir kasabasında geçen polisiye gençlik dizisi. Her bölüm farklı olaylar işlenirken, sezona yayılan gizemler de bulunmakta.

Hayali kasabamızda ultra zengin insanlar yaşamaktadır. Veronica da, kendisi olmasa bile zengin bir arkadaş çevresine ve erkek arkadaşa sahiptir. Fakat bir şekilde hem erkek arkadaşı, hem de diğer arkadaşlarıyla arası açılır. Genç kız boş vakitlerinde ise dedektif babasıyla çalışmaya başlar.

IMDb: 8.4

12. Engrenages

Engrenages

Fransız yapımı dizi, Paris polis teşkilatı ve Fransız hukuk sistemini konu ediniyor. 2005 yılında yayınlanmaya başlayan dizi bir çok ülkede gösterildi. BBC’de Spiral ismiyle yayınlanan ödüllü dizi 6 sezonu tamamladı. 2019 yılında ise 7. sezonu bekleniyor.

IMDb: 8.5

11. Luther

Luther

Başarılı dedektif John Luther, bir operasyon sırasında duygularına yenik düşerek bir suçlunun ölümüne neden olur. Uzun bir süre görevinden alınan dedektif, işe döndüğü gün bir cinayet vakasına dahil olur.

Sebepsiz yere öldürülen bir çift Luther’in kafasını karıştırır. İhbarı yapan, öldürülen çiftin kız Alice, cinayetlerin tek şüphelisidir. Dedektif Luther, kızın suçlu olduğuna inanmaktadır ancak ortada hiç bir delil ve iz yoktur.

İngiliz yapımı dizi daha ilk bölümden insanı meraklandırmayı başarıyor. Kesinlikle izlenmeli.

IMDb: 8.5

10. Happy Valley

Happy Valley

Dizinin konusu, İngiltere’nin kuzeyindeki bir vadiye kurulmuş bir kasabada geçiyor. Dizinin ana karakteri kadın polis Catherine.

Karakterimiz bir çocuğunu kaybetmiş, eşinden boşanmıştır. Uyuşturucu tedavisi gören kız kardeşiyle yaşamaktadır. Yıllar önce intihar eden kızının aslında Tommy adında bir uyuşturucu satıcısı tarafından öldürülmüş olduğundan şüphelenmektedir.

Catherine, bütün kendi sorunlarının yanında, kasabadaki yoğun uyuşturucu kullanımıyla da mücadele etmektedir.

Son derece gerçekçi dizi mutlaka izlenmeli.

IMDb: 8.5

9. Line of Duty

Line of Duty

Mükemmel bir İngiliz polisiye dizisi. Polis teşkilatındaki yozlaşmayı gözler önüne seren dizi daha ilk bölümden insanı sarıyor.

Terörle mücadelede görevli Steve Arnott, yaptığı bir hata sonucu masum bir insanın ölümüne neden olur. Görevi değiştirilen Steve, artık yolsuzlukla mücadelede çalışacaktır.

Sadece polisiye dizi tavsiyesi olarak değil, genel anlamda mutlaka izlenmesi gereken diziler arasında yer alıyor.

IMDb: 8.5

8. Mindhunter

Mindhunter

Netflix orijinal yapımı enfes bir psikolojik gerilim. John Edward Douglas’ın kitabına dayanan dizi 1977 yılında geçiyor.

FBI’da görevli davranış bilimci Holden Ford, polisiye olayların çözümü ve rehine durumlarında suçlunun psikolojisinden anlayabilmek için hapishanelerdeki suçlularla görüşmeler yapmaya karar verir. Holden Ford’un ilk görüşeceği kişi ise gerçek bir canavar olan Edmund Kemper’dir.

Dizideki suçluların gerçek hayattan olması, aksiyonsuz geçen bölümlere rağmen insanı germekte. Polisiye ve özellikle psikolojiye meraklı olanların kaçırmaması gereken bir dizi.

IMDb: 8.6

7. The X-Files

The X-Files

İlk sezonu 1993’te çekilen efsane dizi, Türk televizyonlarında Gizli Dosyalar adıyla yayınlamış ve 2002 yılında final yapmıştı. Yaklaşık 15 yıl aradan sonra 2016’da tekrar yayınlanmaya başlamış ve tutulunca devamı gelmişti.

Bilim kurgu – polisiye türündeki dizinin son sezonu olan 11. sezonu Black Mirror tadı vermekte. Uzaylılar ve paranormal olaylara ilgisi olanların keyifle izleyeceği bir dizi.

IMDb: 8.7

6. The Shield

The Shield

Kaliforniya’da geçen dizi 7 sezondan oluşuyor. Konu 90’lı yıllardaki gerçek olaylara dayanıyor. 70’ten fazla polis memurunun, sahte delil yaratma, uyuşturucu satma, sebepsiz yere vurma gibi görevini kötüye kullandığı, Rampart polis skandalı olarak bilinen olaylar referans alınıyor.

Los Angeles Polis Departmanı çeteler, uyuşturucu trafiği ve fuhuşla mücadele etmekte, savaş alanı olarak bilinen kurgusal Farmington bölgesindeki suç oranını azaltmaya çalışmaktadır. Fakat polislerce çoğu zaman gizli bir şekilde kanun dışı uygulamalar yapılmaktadır.

IMDb: 8.7

5. Dexter

Dexter

Dexter Morgan küçüklüğünden beri kontrol edemediği bir öldürme dürtüsüne sahiptir. Bu durum babasının dikkatini çeker ve oğlunun bu öldürme isteğini hayvanlar üzerinde kontrol etmeye çalışır.

Fakat yıllar geçtikçe Dexter’in öldürme arzusu artmakta ve kontrolden çıkmaktadır. Babasının aklına başka bir fikir gelir. Dışarıda bolca kanunlardan kaçmayı başarmış kötü insanlar vardır. Ona göre bu insanlar ölmeyi hak etmektedir ancak oğlu Dexter’in yakalanmamak için çok dikkatli olması gerektiğini de bilmektedir.

Böylelikle Dexter kusursuz bir katile dönüşür. Gündüzleri adli tıp görevlisi olarak çalışmakta, geceleri ise cezalandırılması gereken insanları kendine özgü bir şekilde öldürmektedir.

IMDb: 8.7

4. Narcos

Narcos

Uyuşturucu baronu Pablo Escobar’ın hayatını anlatarak başlayan müthiş bir Netflix yapımı. İlk üç sezonu Pablo Escobar ve Cali Karteli eksenli ilerleyen dizi, dördüncü sezonunda ise Meksika’da geçecek.

İlk iki sezonda Escobar rolünde Wagner Moura efsaneleşirken, narkotik polislerimiz Javier Peña ve Steve Murphy de uyuşturucu kartellerini çökertmeye çalışmaktadır. Dizide kurgu olsa da genel hatları itibariyle kişiler ve olaylar gerçeğe dayanmaktadır.

Üçünsü sezonda Javier Peña rolündeki Pedro Pascal harika bir oyunculuk çıkarmıştı. Soluksuz arka arkaya izlenecek bir polisiye-suç dizisi.

IMDb: 8.9

3. True Detective

True Detective

Dizi, 17 yıl önce işlenmiş bir cinayet dosyasının yeniden açılmasıyla başlıyor. Vakada görevli iki eski polis memuru ile yapılan sorgulama ile 1995 yılına dönüyoruz. Dizi bir yandan geçmişte ilerlerken, bir yandan da günümüzdeki sorguyu izliyoruz.

Polislerimiz, ilk kez beraber çalışmaya başladığı 1995 yılında bir cinayet vakasına dahil oluyorlar. Bir ayine kurban gittiği sanılan ceset, şeytani sembollerle çevrelenmiş vaziyette bulunuyor.

Dizi gerçekten tam bir film havasında ilerliyor. 2014’te yayınlanmaya başlayan dizinin 3. sezonu 2019 yılında yayınlanacak.

IMDb: 9

2. Sherlock

Sherlock

4 sezonu yayınlanan ve 5. sezon için de onay alan efsane bir dizi. Meşhur dedektif Sherlock ve yardımcısı eski askeri doktor Watson, Londra’da gerçekleşen çözülmesi imkansız suçların peşine düşüyor.

Sherlock, polislerin çözemediği vakalara dahil olmakta ve inanılmaz zekasıyla gizemli polisiye olayları açıklığa kavuşturmaya çalışmaktadır. Her bölüm, farklı olaylarla adeta bir film havasında ve sürükleyici bir şekilde geçiyor. Sherlock’un dehası farkındalığınızı artıracak.

IMDb: 9.2

1. The Wire

The Wire

5 sezondan oluşan harika bir suç draması. Senaryosu eski bir polis muhabiri olan David Simon tarafından yazılmış olan dizi gerçekçiğiyle ön plana çıkıyor.

Baltimore şehrinde geçen dizinin her sezonunda farklı bir olay işleniyor. Uyuşturucudan siyasete, eğitim sisteminden medyaya kadar farklı konular anlatılıyor.

Sadece polisiye alanında değil, genel anlamda tarihin en başarılı dizilerinden olan The Wire, herkesin izlenmesi gereken yapımlardan.

IMDb: 9.3

Akın Güven

@akinguven

 • Narcos

  Netflix’te İzlenmesi Gereken Suç Konulu 7 Dizi

 • Bilim Kurgu Konulu 10 Harika Netflix Dizisi

 • The Sopranos

  Final Yapmış En İyi 11 HBO Dizisi

 • True Blood

  Bağımlılık Yapan İzlenesi 12 Vampir Dizisi

 • Meraklısı İçin En iyi 30 Fantastik Kore Dizisi

 • İzlenmesi Gereken En İyi 25 Kore Aşk Dizisi

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi