Alternatif Rotalar: Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Milli Parkları

Tatil denince aklımıza genelde deniz, kum ve güneş üçlemesinin oluşturduğu tablo gelir.

Ancak dinlenmek ve huzura ulaşmak için çıkılacak seyahatler için pek çok alternatif mevcuttur.

43 adet milli parkla Avrupa’da en çok milli parka ev sahipliği yapan ülkelerin başında gelen Türkiye’de ise alternatif rotaların en güzellerinden birisi de elbette milli parklarımızdır.

1. Yedigöller Milli Parkı

Yedigöller Milli Parkı

Bolu’nun 42 km kuzeyinde yer alan park, 1642 hektarlık geniş bir alan üzerine yayılmıştır. Yaklaşık 1.5 km mesafede sıralanmış olarak bulunan 7 gölden oluşur.

Ayrıca milli park içerisindeki Köyyeri mevkiinde Bizans döneminden kalma kalıntılar da dikkat çekmektedir. Türkiye’nin ilk alabalık üretme tesisine ev sahipliği yapan parkta ayrıca bir geyik üretme istasyonu bulunur.

Yürüyüş yolları ve piknik alanları bulunan milli parkın 1 hektarlık bölümünde karavan veya çadırla konaklama imkanı da mevcuttur.

2. Uludağ Milli Parkı

Uludağ Milli Parkı

Bursa şehir merkezine 22 km mesafede bulunan park, 12762 hektarlık alan kaplamaktadır.

Canlı çeşitliliği ile göz kamaştıran park, bir kısmı yalnızca Uludağ’a özgü olmakla beraber toplam 171 endemik türe ev sahipliği yapmaktadır.

Marmara bölgesinin en yüksek noktasını içinde barındıran milli park, genelde kış turizmi ile gündeme gelse de içinde barındırdığı kampçılık, dağcılık ve trekking alanlarıyla da ilgi çekmektedir.

3. Nemrut Dağı Milli Parkı

Nemrut Dağı Milli Parkı

2150 metre yüksekliğe sahip milli park, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde Adıyaman’ın Kahta ilçesi sınırları içerisindedir.

Parkın en dikkat çekici noktası şüphesiz ki Kommagene Kralı I.Antiochos tarafından yaptırılan heykellerdir. Kireç taşı kullanılarak yapılan ve Helenistik/Pers kültürünün en güzel örneklerinden olan heykeller ortalama 8-10 metre yüksekliğindedir.

Park, sahip olduğu kalıntılar, anıt mezarlar ve tümülüslerin yanında pek çok canlı türüne de ev sahipliği yapmaktadır.

4. İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

3155 hektarlık alanda kurulan milli park Kırklareli’nin Demirköy ilçesine 27 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Subasar (longoz) tipi ormanlara ev sahipliği yapan milli park, ilkbahar-kış mevsimlerinde tabanı sularla kaplı ağaçlı alanlarla görsel bir şölen sunar.

Sahip olduğu farklı ekosistemler sayesinde pek çok canlı türüne ev sahipliği yapan milli parkta ayrıca bisiklet turu, yürüyüş, kuş gözlemi ve fotosafari yapmak da mümkündür.

5. Dilek Yarımadası – Büyük Menderes Deltası Milli Parkı

Dilek Yarımadası

Aydın il sınırları içinde bulunan milli park 27.598 hektarlık alan üzerine yayılmıştır.

Göz kamaştırıcı plajları ile yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı haline gelen milli park ayrıca olta balıkçılığı, dağ bisikleti turları ve kuş gözlemi gibi olanaklar da sunmaktadır.

Ayrıca başta Kuşadası olmak üzere çevre ilçelerden de milli parkın koylarına tekne turları düzenlenmektedir.

Parkın girişinde yer alan Zeus Mağarası da görülmeye değer alanlar arasındadır.

6. Kaçkar Dağları Milli Parkı

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Rize il sınırları içindeki park 52.970 hektar alanı kaplamaktadır. Dört bin metre yükseklikle Karadeniz Bölgesi’nin en yüksek noktasını barındıran park Fırtına Deresi ve Hemşin Deresi gibi ünlü akarsularla çevrelenmiştir.

Milli park içerisinde yer alan tarihi kaleler ve köprüler de ziyaretçilerin ilgi odağı haline gelmiştir.

8 adet yürüyüş parkuru bulunan parkta ziyaretçilere kamp, dağcılık, trekking ve agroturizm (tarım turizmi) gibi imkanlar da sunulmaktadır.

7. Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Yumurtalık Lagünü Milli Parkı

Adana’da bulunan milli parkın toplam alanı 16.430 hektardır.

Ceyhan Nehri’nin denize döküldüğü nokta ile Yumurtalık Körfezi arasında oluşan lagünler ve tatlı/tuzlu su bataklıklarından oluşan milli park çok geniş bir canlı türü yelpazesine sahiptir.

Milli parkın günümüzde yer aldığı Yumurtalık bölgesi Makedonyalı Büyük İskender’in komutanları tarafından kurulmuş ve önemli bir ticaret merkezi haline gelmiş tarihi Ayas şehrinin de bulunduğu yerdir.

8. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Sarıkamış Ormanları ve Allahuekber Dağlarını kapsayan 22.500 hektarlık milli park Kars ve Erzurum il sınırları içerisindedir.

Milli parkın en önemli özelliği 1914-1915 yıllarında gerçekleştirilen Sarıkmış Harekatı sırasında şehit olan 90.000 askerimizin şehitliklerine ev sahipliği yapmasıdır.

Park sınırları içerisine 8 tanesi abideye sahip olmak üzere toplam 20 adet şehitlik bulunmaktadır. Ayrıca park başta Sarıçam olmak üzere pek çok bitki ve hayvan türünü de bünyesinde barındırır.

9. Yozgat Çamlığı Milli Parkı

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

267 hektar alan üzerine kurulu olan milli park, Türkiye’nin ilk milli parkı unvanın taşıması sebebiyle önem arz etmektedir.

Bir zamanlar İç Anadolu’yu kaplayan orman örtüsünün günümüze kadar ulaşmış örneklerinden olan park pek çok canlı türünü barındırır.

Rivayete göre, Kerem Aslı’yı ararken “Soğuluk Tepe” denilen Çamlık Milli Parkı içinde bulunan tepede durup çamları göstererek “Bu çamlardan çamlar yetişsin; aşıklar kavuşsun; sarışın mavi gözlü çocuklar olsun.” demiş ve bu ağaçlardan türeyen çamlardan Yozgat Çamlığı’nın oluşmuştur.

10. Göreme Milli Parkı ve Kapadokya

Göreme Milli Parkı
gocappadocia.ru

1985 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine eklenen bölgede, başta Erciyes ve Hasan dağları olmak üzere pek çok volkanın püskürttüğü tüflerin zaman içerisinde yağmur ve rüzgar ile aşınması sonucu oluşmuş pek çok peri bacası bulunmaktadır.

Paleolitik dönemden beri pek çok medeniyet tarafından yerleşim yeri olarak kullanılan bölgede yer altı şehirleri ve tarihi kiliseler ziyaret edilmesi gereken başlıca yerlerdir.

Yerli ve yabancı turistlerin ilgi odağı olan bölgede sıcak hava balonu turizmi de gelişmiştir.

Selçuk Vurgun

@selcukvurgun

 • Yamaç Paraşütü

  Ölüdeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Harika Yer

 • İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

 • Cape Town

  Çoğunlukla Başkent Sanılan 10 Şehir

 • Boracay

  Baktıkça Tatil İsteğinizi Artıracak Birbirinden Güzel 20 Ada

 • Şifaiye Medresesi Sivas

  Yolu Sivas’a Düşeceklerin Mutlaka Gitmesi Gereken 10 Yer

 • Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu

 • 10 Maddeyle Dubai Gerçekleri ve Hakkında Az Bilinenler