Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

Kendine has tarzıyla bilinen, unutulmaz filmlere imza atan Quentin TARANTINO sinema tarihinde sağlam bir şekilde yerini alan yönetmendir.

Video kaset mağazasında çalışan Tarantino, izlediği filmler ile kendini geliştirir. Senaristliğe yoğunlaşan Tarantino, True Romance filminin senaristliğini üstlendi ve adını duyurdu. Rezervuar Köpekleri filmini yazdı, yönetti ve oynadı. Bu film sayesinde sağlam bir çıkış yakalayan Tarantino, Ucuz Roman filmiyle de gişede kendini göstermeyi başardı.

Tarantino’nun kültleşmiş unutulmaz filmleri maddeler halinde sizlerle.

1. Django Unchained (2012)

Zincirsiz

Film bizlere Amerika’nın Güney bölgesinde yaşanan köle ticaretini anlatıyor.

Köle tacirleri tarafından esir alınan Django (Jamie Foxx), karısıyla ayrı düşmüştür. Kölelik karşıtı ödül avcısı Schultz (Christoph Waltz) ile yolları kesişen Django birlikte bir anlaşma yaparlar.

Schultz üç katilin peşindedir. Django ise katilleri bulma konusunda Schultz’a yardım edecektir. Görev tamamlandıktan sonrada ayrılmayan ikili Güneyin en çok aranan suçluları haline gelirler. Django’nun tek istediği ise köle ticareti yüzünden kaybettiği eşini bulup kurtarmaktır.

İkilinin yolu Candyland çiftliğine sahibinin Calvin Candie (Leonardo DiCaprio) ile kesişecektir.

IMDb: 8.4

2. The Hateful Eight (2015)

Nefret Sekizlisi

Karlarla kaplı Wyoming bölgesinde tipinin kötüleşmesiyle bir posta arabasını durduran eski binbaşı Marquis Warren’ı (Samuel L. Jackson) görüyoruz.Posta arabasını güvenlik için kiralayan John Ruth (Kurt Russell), yakaladığı değerli esiri Daisy Domergue’yu (Jenifer Jason Leigh) idam edilmesi üzere RedRock kasabasına götürüyor. Geçmişte karşılaştıkları gün hatrına John, Binbaşı Marquis’e yardım ediyor ve onu arabasına alıyor.

İkili yolculuk esnasında Chris Mannix (Walton Goggins) adında kendisinin RedRock kasabasının yeni şerifi olduğunu iddia eden bir adamla daha karşılaşıyor ve tipinin kötüleşmesi sebebiyle onu da yanlarına almak zorunda kalıyorlar.

Kötüleşmekte olan tipi sebebiyle rotalarından çıkan bu yolcular kendilerini Minnie’nin Tuhafiyecisi’de buluyorlar. Fakat herkesin tanıdığı Minnie ve çalışma arkadaşları yerine onları bambaşka 4 yabancı karşılıyor.

Sıcak bir tuhafiye ve sekiz yabancı ile ortalık bir hayli kızışıyor ve işler çığırından çıkıyor.

IMDb: 7.8

3. Inglourious Basterds (2009)

Soysuzlar Çetesi

Nazi Almanya’ının Fransa işgalini konu alan alternatif bir gerçeklik ile bizlere sunulmuş bir Nazi filmi.

Küçük yaşta, Nazi Albayı Hans Landa (Christoph Waltz) tarafından  ailesi katledilen ve kaçmayı başaran Shosanna büyüyor ve Paris’te bir sinema sahibi oluyor. Bir şekilde eline intikam için fırsat geçince Shosanna sinemayı bu uğurda feda etmeye hazır hale geliyor.

Diğer taraftan Yahudi’lerden oluşan Aldo Raine (Brad Pitt) liderliğinde bir organizasyon, Nazilerin önde gelen rütbelilerini hedef almaktadır. Oluşumun misyonu ise Nazilere olabildiğince zarar vermektedir. Yakaladıkları her nazinin anlına bıçak yardımıyla nazi sembolü çizen grubun bunu yapmaktaki amacı nazilerin sivil hayatta kendilerini belli etmesidir.

Shosanna’nın sinemasında naziler tarafından düzenlenen bir etkinlik ile Shosanna’nın eline bir fırsat geçecek. Düzenlenen etkinliğe misyonundan ötürü Aldo ve ekibide katılacak fakat işler biraz karışacak.

IMDb: 8.3

4. Kill Bill: Vol. 1-Vol. 2 (2003) – (2004)

Bill'i Öldür

Suikastçimiz Gelin (Uma THURMAN) kod adıyla bilinmektedir ve Bill’in (David CARRADINE) liderliğinde bir suikast grubunun üyesidir.

Düğün günü, Bill ve grubu Gelin’imize karşı cephe alır ve düğün gününde kilisedeki herkesi katlederler. Gelin ise eski sevgilisi aynı zamanda işvereni Bill tarafından öldüresiye dövülür ve kafasına bir kurşun yer. Bir şekilde hayata tutunan Gelin, 4 yıl komada kalır.

Uyandığında ise düşündüğü tek şey Bill’den ve suikast grubundaki herkesten intikam almaktır ve tek tek peşlerine düşer.

Karşılaştığı her düşmanda daha da güçlenen Gelin en son Bill’i ziyaret edecektir. Serinin üçüncü filmi yolda gibi görünüyor.

IMDb: 8.1 – 8

5. Reservoir Dogs (1992)

Rezervuar Köpekleri

Joe CABOT, (Lawrence Tierney) bir elmas mağazasını soymak için bir ekip toplamak ister. Oğlununda dahil olduğu 8 kişiden oluşan ekip toplarlar.

Ekipteki kimse kimsenin adını bilmez. Kod adı olarak herkese bir renk verilir ve bu şekilde birbirlerine hitap ederler. Ekibin adı ise Rezervuar Köpekleri’dir.

Soygun en ince ayrıntısına kadar planlanır ve hesaplanır. Tüm detaylar gözden geçirilir. Fakat Soygun esnasında hiçbirşey yolunda gitmez, tuzağa düşerler. Aralarında bir casus olduğunu düşünen ekip üyeleri, kime silah çekeceğini bilemez ve ortalık birden kan gölüne döner. Hesaplaşma ise henüz bitmemiştir.

IMDb: 8.3

6. Pulp Fiction (1994)

Ucuz Roman

Honey Bunny (Amanda PLUMMER) ve Pumpkin (Tim ROTH) birbirlerini seven iki soyguncu çifttir. Hayatlarından heyecanı eksik etmeyi ihmal etmeyen bu çift soygunlarını da biraz farklı şekilde gerçekleştirirler.

Diğer tarafta Jules (Samuel L. JACKSON) ve Vincent (John TRAVOLGA) gangsterdir ve patronları Marcellus WALLACE (Wing RHAMES)’i dolandıran adamları yakalamaya çalışmaktadır.

Aynı zamanda Vincent, patronun karısı, Mia (Uma Thurman)’a bakıcılık yapmaktadır. Patronun isteği üzerine Mia ile bir gece geçirecektir. Ortağı Jules ise gangsterliği bırakmayı planlamaktadır.

Marcellus ise boks maçına çıkacak olan Butch (Bruce WILLIS) ‘a maçta şike yapmasını teklif eder. Bunu kabul eden Butch, parayı aldıktan sonra maçta rakibini nakavt ederek Marcellus’u kandırır. Olayların gelişmesiyle birbiriyle alakası olmayan bu insanlar bir araya gelir.

IMDb: 8.9

7. Death Proof (2007)

Ölüm Geçirmez

Dublör Mike (Kurt RUSSELL), kadınları hedef alan bir seri katildir.

Mike, arabasında özel yaptırdığı bir donanım sayesinde normalde sağ kalınamayacak kazalardan bu donanım sayesinde ufak hasarlar ile kurtulabilmektedir. Geçimini de arabasıyla film ve dizilerde dublörlük yaparak sağlar.

Kadınları izleyerek fotoğraflarını çeken Mike, planlı bir şekilde kurbanlarını aracıyla ezerek  öldürür. Sırada ünlü DJ Jungle JULIA (Sydney POITIER) ve arkadaşları vardır. Warren (Quentin TARANTINO)’ın barına giden Mike onları barda takip eder ve izler. Planını yaptıktan sonra sıra öldürmeye gelir ve olan olur. Mike beklediğinden daha fazla hasar alır ve bir süre kimseyi öldüremeyecek duruma gelir.

Gözüne kestirdiği yeni grubun başında ise Zoe (Zoe BELL) bulunur. İşler yine planladığı gibi gitmez ve Mike yine baltayı taşa vurur. Bilmediği şey ise onun da dublör olmasıdır.

IMDb: 7

8. Jackie Brown (1997)

Jackie Brown

Jackie (Pam GRIER) emekli olmayı bekleyen havayolu firmasında çalışan bir hostestir. Kazandığı para yetmediği için aynı zamanda Ordell (Samuel L. JACKSON) adında bir silah kaçakçısına çalışır.

Meksika’dan para aktarımında Ordell için çalışan Jackie polise yakalanır ve hapse düşer. Ordell, Jackie’i hapisten çıkarmak için kefalet bürosuna gider. Kefalet bürosunda görev yapan Max CHERRY (Robert FORSTER) Jackie’i çıkarır ancak kendisinden etkilenmiştir. 

Ordell ve polis arasında kalan Jackie, polisle anlaşır ama Ordell için çalışmaya da devam eder. Ortada yarım milyon dolar ve Jackie’nin hayalleri vardır ve Jackie’nin planı parayı Ordell’den çalıp ortadan kaybolmaktır.

IMDb: 7.5

9. Sin City (2005)

Günah Şehri

Güneş doğmayan ve adaleti olmayan sokakların şehri SinCity’de karanlık hüküm sürüyor. Şehirde kaos hakim ve bu kaos ile yönetilmekte. Aynı zamanda güçlü olan hayatta kalmaktadır.

Marv (Mickey ROURKE), aşık olduğu kadını bir sabah uyandığında yanında ölü buluyor. İlişkileri sebebiyle polis, cinayet zanlısı olarak Marv’ın peşine düşüyor. Polis tarafından aranan Marv ise sevdiği kadının katillerini kovalıyor. Bir yandan kaçan diğer yandan kovalayan Marv zor bir işin içine giriyor.

John HARTIGAN (Bruce WILLIS), emekli olmayı bekleyen ve kalp rahatsızlığı olan bir polistir. Aynı zamanda yaşadığı şehre göre oldukça dürüsttür. Küçük bir kız çocuğunu kurtarmak için hayatının 8 yılını harcamıştır ve onu sahip olamadığı kızı olarak görür.

Diğer taraftan Dwight (Clive OWEN), eski erkek arkadaşına kötü davranan bir kadına yardım ediyor. Sebep olduğu bazı olayları toplarmaya çalışır. Aynı zamanda arkadaşlarını korumak için herşeyi yapabilecek biridir.

Marv, Hartigan ve Dwight kaosun hakim olduğu bu şehre kendi yöntemleriyle adalet dağıtırlar.

IMDb: 8

10. From Dusk Till Dawn (1996)

Gün Batımından Şafağa

Richard GECKO (Quentin TARANTINO) ve Seth GECKO (George CLOONEY) iki kardeştir.

Richard, kardeşi Seth’in hapisten kaçmasına yardım ediyor ve bir düzine insan bu iki kardeşin kurbanı oluyor. Meksika’ya doğru yolculuğa çıkan Gecko kardeşler, Texas’ta bir soyguna karışırlar ve kendilerini garantiye almak için Meksika’ya olan yolculuklarına bir rahibi ve ailesini dahil ederler.

Meksika’ya geçmek için bir barda buluşmaları gereken Gecko kardeşler, olacaklardan habersizdirler ve birden kendilerini vampirlerle dolu bir barda bulurlar.

Sınırı geçmeye çalışan Gecko kardeşler aynı zamanda vampirlerle de uğraşmak zorunda.

IMDb: 7.3

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Motosiklet Günlüğü

  Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi