Bilim Meraklıları İçin En İyi 10 Youtube Bilim Kanalı

Bilim her kesimden ve her yaştan insanın hakkında az da olsa bilgi sahibi olması gereken bir alan.

Bu açıdan Youtube günümüzde bulunmaz bir nimet. Kaliteli içerik üreten Youtube Türk bilim kanalları ve Türkçe altyazı desteği veren yabancı dilde içerikler oldukça geniş artık.

İşte karşınızda meraklı zihinlerin içinde kaybolacağı en iyi 10 bilimsel içerikli Youtube kanalı.

1. Kurzgesagt – In a Nutshell

Kurzgesagt – In a Nutshell

Kendilerini bilimin güzel görünmesini isteyen küçük bir ekip olarak tanımlıyorlar. Başarılı olup olmadıklarını öğrenmek için bir göz atmakta fayda var.

Her ay bir animasyon video yüklüyorlar ve kalitenin nicelikten üstün olduğunu savunuyorlar. Kanal 6.4 milyon takipçiye sahip. Ayrıca videolarında Türkçe altyazı desteği var. Göz alıcı animasyonları, ilgi çekici konularıyla insanı etkileyen ve bunları çok kısa sürelerde yapabilen bu kanaldan öğreneceğimiz çok şey var.

Kurzgesagt – Youtube

2. Evrim Ağacı

Evrim Ağacı
Youtube Türk bilim kanalları arasında oldukça iyi iş yapan bir kanal. Türkiye’nin en büyük evrimsel biyoloji ve modern bilim oluşumu. Kaliteli ve oldukça anlaşılabilir bir şekilde video üretiyorlar.

Aynı zamanda birçok bilimsel makale bulabileceğiniz bir siteleri de mevcut. Liseler için evrim dersleri, alanında tecrübeli bilim insanlarıyla canlı yayınlar, fizik, bilim felsefesi, programlama gibi birçok oynatma listesi mevcut.

Şu sıralar hepimizin en az bir kere sorduğu, günlük hayatta çokça karşımıza çıkan fakat bir türlü ne olduğunu anlayamadığımız şeyleri açıklıyorlar. Tamamen Türkçe olan bu kanal her bilim meraklısının takip etmesi gereken cinsten. Çok iyi iş çıkarıyorsunuz Çağrı Mert Bakırcı ve diğer tüm Evrim Ağacı ailesi.

Evrim Ağacı – Youtube

3. SmarterEveryDay

SmarterEveryDay

Eğitici youtube kanallarından bir diğeri.

Dünyayı bilimi kullanarak keşfeden Destin Sandlin, görmeye alışık olmadığımız birbirinden ilginç şeyleri ve onların gizemlerini, nasıl oluştuklarını, sürükleyici ve eğlenceli bir şekilde anlatıyor.

Destin Sandlin’in aynı zamanda üç çocuğu ve üç evcil hayvanı var ve roket test mühendisi. Bunca sorumluluğu sırtlanırken bir yandan da bu şahane kanal ile ilgileniyor. Videoları gerçekten emek isteyen ve çekilmesi türevlerine kıyasla daha zor olan içeriklere sahip. Bu da kanalı bir nebze daha ilginç kılıyor. Çoğu videosunda Türkçe altyazı desteği olan bu kanal takip edilmeyi bir hayli hak ediyor.

SmarterEveryDay – Youtube

4. Veritasium

Veritasium

Kanala girdiğinizde sizi karşılayacak videonun ilk cümlesi kanalı oldukça özetler nitelikte. “Bazen en basit sorular en şaşırtıcı cevaba sahiptir.”

Derek Muller isimli genç bilim adamının kurduğu bu kanal, her hafta belli bir kavramı 5-10 dakikalık videolarla eğlenceli bir şekilde sizlere aktarıyor. Üst düzey fiziksel yasa ve olayları bile herkesin anlayabilceği bir şekilde anlatmayı başarıyor.

Kanadalı Derek Muller doktorasını “Fizik Nasıl Öğretilir?” sorusu üzerine yapmış. Bu alana nasıl bu kadar hakim olduğunu da bu şekilde öğrenmiş oluyoruz.
Doktorasını incelemek için link.

Veritasium – Youtube

5. SciShow

SciShow

SciShow beklenmeyenleri araştırıyor. Kanala her gün yeni bir video yükleniyor. Hank Green , Mıchael Aranda ve Olivia Gordon beklentilerimize meydan okuyan ve bizi daha da meraklı kılan bilimsel konulara yöneliyorlar. Videolar belli bir programa göre yükleniyor. Programları şöyle:

Pazar: SciShow List Show’da tek başına bir gösteri yapamayacakları şaşırtıcı konular hakkında bilgi ediniyoruz.
Pazartesi: Garip dünyamız hakkında sorular ve cevapları.
Salı: En çok sorulan soruların cevaplarını keşfediyoruz.
Çarşamba: Hank veya Michael, uzun süreli bir İnfüzyon bölümünün derinliklerine dalıyor, ya da bir misafirle birlikte bir konuşma şovu ya da sınav gösterisi gösteriyor.
Perşembe: Dünyanın harikaları hakkında yeni bilgiler.
Cuma: Bilim haberlerinde en yeni bilgileri öğreniyoruz
Cumartesi: Hızlı sorularımızı yanıtlıyorlar.

SciShow – Youtube

6. Science Insider

Science Insider

Uzay, biyoteknoloji, ilaçlar, oyun teorisi, biyoloji, fizik, kimya. Bilim hakkında bilmeniz gereken her şeyi size sunmak için çabalayan bir kanal.

Bunun dışında diğer birçok sorunuza da cevap bulabiliyor. Taksilerin sarı renge sahip olmasının nedenini, hamsterların yanaklarına vücut ağırlıklarının nasıl yüzde yirmisi kadar besin sığdırabildiklerini, dünyadaki tüm buzlar eriseydi gezegenimizin nasıl görüneceğini gibi bir sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Ayrıca haftada 4-5 video kanala yükleniyor. Aynı zamanda ağırlıklı olarak iş dünyası ve teknoloji üzerine haberler sunan websitesi Business Insıder oluşumunun bilim kolu Science Insıder.

Science Insider – Youtube

7. Minute Physics

Minute Physics

Havalı fizik ve diğer tatlı bilimleri çeşitli animasyonlarla akıcı, anlaşılabilir ve gayet hızlı bir şekilde açıklayan bir bilim kanalı daha.

Videoyu açtığınızda bilgi bombardımanına tutuluyorsun. Sakinliğinizi koruyup tadını çıkarın. ”Basitçe açıklayamıyorsan, yeterince anlayamamışsın demektir“ sözünü bir hayli ciddiye almışlar. Son dönemlerde videolar uzayıp yükleme sıklığı azalsa da, kanalda birçok video bir veya iki dakikadan oluşuyor.

İngilizceniz yeteri kadar kuvvetli değilse bile hoş animasyonları sayesinde beyninize bir şeyler kazımayı başarıyor Minute Physics. Aynı zamanda Minute Earth adında kanalları da mevcut.

Minute Physics – Youtube

8. Sixty Symbols

Sixty Symbols

Popüler bilim konularını açıklamaya çalışan hoş bir kanal daha. Bilimin ve astronomini sembollerini gözler önüne seriyor. Evrenin sınırlarını gerektiği kadar basite indirgeyip önümüze sunan Sixty Symbols, henüz 706 bin aboneye sahip.

Çok sıcak, samimi ve bir o kadar da bilgilendirici bir kanal. Çok ilginç bir arayüze sahip bir websiteleri mevcut. Oldukça karmaşık görünen bu sitede her videonun belli bir sembolü var. Kanalın isminin nereden geldiğini bu site yeterince açıklıyor sanıyorum.

Fizikçiler Tanrıya inanır mı? Cam neden şeffaftır? Beyniniz ile arabanızın kilitlerini nasıl açarsınız? Bu tarz konular hakkında video çeken bu kanala ve websitelerine bakmakta fayda var.

Sixty Symbols – Youtube

9. PsychED

PsychED

Psikoloji her yerde. Önceleri Psikoseyir ismiyle başlayan kanal, daha sonradan ismini değiştirerek yeniden karşımıza çıktı.

2014 yılından beri psikoloji bilimini doğru bir şekilde tanıtmak için yola çıkılmış. Alanında uzman bilim insanlarıyla spor psikolojisi, ilişki sorunları, biyopsikoloji, sağlık psikolojisi gibi konular üzerine çeşitli röportajları mevcut ve henüz sadece 3 bin aboneye sahip.

Youtube’un Dibi Projesi’yle tanıştığım bu güzel kanalı takip ettikçe bazen bir hayli karmaşıklaşan psikoloji bilimine giderek daha da hakim oluyorum. Kanalın sahibi Cevdet Acarsoy hem psikolog hem de birçok okulda sanal uçuş dersleri veren bir eğitmen.

PsychED – Youtube

10. Basfi ile Deneysel Bilim

Basfi ile Deneysel Bilim

Her hafta yayınladıkları videolarla bilimi herkes için anlaşılabilir hale getiriyorlar. BASF Türk Kimya tarafından hazırlanan bu kanalda, hem çocukların hem de yetişkinliklerin ilgisini çekebilecek basit deneyler ve günlük sorular üzerine birçok video hazırlanmış.

Çocukların ilgisini rahatlıkla çekebilecek bir proje açıkçası. Barış Özcan’ın da desteğiyle, kanal ilk 9 saatte tam 25 bin aboneye ulaşmıştı. Şu anda da 150 bin abonesi mevcut. Aynı zamanda Barış Özcan perde arkasında sesiyle videolarda yer alıyor. Meraklı olmayı, soru sormayı ve deney yapmayı sevdirmek için atılmış güzel bir adım.

Basfi ile Deneysel Bilim – Youtube

  • Takip Edilesi Az Bilinen 15 Türk Youtube Kanalı

  • LinkedIn Nedir ve Ne İşe Yarar? – 5 Madde ile LinkedIn Rehberi

  • Ücretsiz İngilizce ve Diğer Yabancı Dilleri Öğreten 5 Site

  • Güvenilir Alışveriş Siteleri – En İyi 7 Online Alışveriş Sitesi

  • Yüksek Çözünürlüklü Ücretsiz Fotoğraf Paylaşan 20 Site

  • En Çok Ziyaret Edilen 9 Kadın Sitesi

  • Booking Alternatifi Güvenilir 5 Site