İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

Hollywood’un rakibi kim denildiğinde akla hemen Bollywood gelir.

Uzun zamandır yükselişte olan Hint sinemasından bol danslı, şarkılı, eğlenceli, ağlamalı ve mesajlı bir liste hazırladım.

IMDb puanı 7 ve üzeri olan 10 Hint filmi. İyi seyirler dilerim.

1. PK (2014)

PK

Ülkemizde de tanınan ve çok sevilen Aamir Khan’ın başrolünde oynadığı bu eğlenceli ve değişik film, dram ve fantastik komedi tarzında.

Uzaydan dünyayı incelemek için çıplak bir şekilde gezegenimize gelen masum ve iyi niyetli birinin Hindistan’a gittiğini düşünsenize. Hem de tamamen çıplak bir halde ve konuşmayı bile bilmeden.

Gelir gelmez insanlardan ilk kazığını yiyen ve boynundaki madalyonunu çaldıran adamımız, bol tanrılı bu yerde çok şeye dikkat edip öğrenmek zorunda. İnsanları ve yaşam tarzlarını başına gelen zor ve komik olaylardan ders çıkararak çabukça öğrenen P.K. olaylara farklı açılardan bakarak bizleri güldürmeyi ve düşündürmeyi başarıyor.

IMDb: 8.2

2. 3 Idiots (2009)

3 Idiots

Son zamanlarda yapılmış en iyi Hint filmleri arasında yer alan 3 Idiots, mühendislik fakültesine yeni başlayan üç öğrencinin hikayesini anlatıyor.

Komedi ve dram türünde olan bu film, günümüz eğitim sistemlerine eleştirel bir bakış sunuyor ve bol kahkaha garanti ediyor. Tabi ki bizleri Hint dansları ve müziklerinden de eksik bırakmıyor.

Filmin sonunda bir süreliğine sizin mottonuz da “All is well” olabilir. Ne demek istediğimizi filmi izleyince anlayacaksınız.

IMDb: 8.4

3. Life of Pi (2012)

Pi'nin Yaşamı 2012

Hayvanat bahçesi sahibi bir ailenin oğlu olan Pi, bir gün babasının hayvanat bahçesini kapatmaya ve Kanada’ya taşınmaya karar verdiğini öğrenir.

Bazı hayvanları satmak üzere yanlarına alarak bir gemi yolculuğuna çıkarlar. Bir fırtına sonucu gemi batar ve Pi, birkaç hayvanla birlikte okyanusun ortasında mahsur kalır. Denizin ortasında açlık, susuzluk, güneş ve fırtınaların yanı sıra aklını da korumaya çalışırken bir de vahşi bir kaplanla uğraşmak zorunda kalır.

Dram fantastik tarzında olan bu film, farklı konusu ve sürükleyici anlatımıyla hayranlık uyandırıyor.

IMDb: 7.9

4. Talaash (2012)

Talaash

Polis müfettişi olan Surjan bir kazada tek çocuğunu kaybeder. Uzun süre geçmesine rağmen karısı da kendi de bu olayı atlatamazlar. Surjan kendini işine verir. Bir gün ünlü bir film yıldızı bir trafik kazasında ölür.

Araştırdıkça olayın bir kaza olmadığını düşünen polis müfettişimizin yolu bir hayat kadını olan Rosie ile kesişir. Rosie ise onu gerçeklere götürecektir. Suç, dram ve gizem türünde olan bu film şaşırtıcı olaylarla dolu.

IMDb: 7.3

5. Table No. 21 (2013)

Table No. 21

Genç bir evli çift olan Siya ve Vivaan bedava tatil kazanırlar ve Fiji adalarına giderler. Rüya gibi süren tatilleri esnasında bir adam onlara oynayacakları bir oyun karşılığında yüksek miktarda para teklif eder. Paraya ihtiyaçları olan çift basit görünen bu oyunu kabul eder.

Oysa internette canlı yayınlanan ve milyonlarca kişinin izlediği bu oyun onların sınırlarını zorlayacaktır. Sorulan sorular sonucu verilen görevler çiftin zayıflıkları ve korkularını hedef alacak ve geçmişlerini sorgulamalarına neden olacaktır.

Gerilim ve macera tarzında olan bu filmde hiçbir şey göründüğü gibi değil.

IMDb: 7.1

6. Slumdog Millionaire (2008)

Slumdog Millionaire

Bir gecekondu mahallesinde büyüyen fakir bir genç olan Jamal, hayalini gerçekleştirmiş ve ülkenin en ünlü bilgi yarışmasına katılmıştır.

Tüm soruları teker teker bilerek son soruya kadar gelmesi herkesin ilgisini çeker ve hile yapmış olabileceği gerekçesiyle tutuklanır. Sorgu esnasında fakirlik, açlık ve çeşitli zulümlerle dolu hayatından kesitler sunar. Soruların cevaplarını nasıl bildiğiyse hayatının içinde saklıdır.

Dram türünde olan film sürükleyici anlatımıyla ilgi çekiyor.

IMDb: 8

7. My Name Is Khan (2010)

My Name Is Khan

Rizvan Khan, Hintli bir Müslümandır. Bir otizm türü olan Asperger sendromuna sahip olan Rizvan, annesi öldükten sonra Amerika’da yaşayan kardeşinin yanına gider.

Orada bir kuaför salonunda çalışan Hindu Mandira’ya aşık olur ve evlenirler. Bir süre sonra meydana gelen 11 Eylül saldırılarıyla Amerikalıların Müslümanlara bakışı değişecek ve bu, Rizvan’ın hayatını olumsuz bir şekilde etkileyecektir.

İşleri yoluna koyabilmek ve yeniden mutlu olabilmek için Amerikan başkanıyla görüşmek zorunda olan Rizvan Khan, bakalım amacına ulaşabilecek mi?

IMDb: 8

8. Taare Zameen Par (2007)

Taare Zameen Par

Derslerinde başarısız ve yaramaz bir çocuk olarak karşımıza çıkan sekiz yaşındaki İshaan, babası tarafından cezalandırılarak yatılı bir okula gönderilir. Ailesinden ayrılması onu olumsuz etkileyerek durumunu daha da kötüleştirir.

Okula geçici resim öğretmeni olarak gelen Ram, onun bu durumunu fark ederek İshaan’ın başarısızlığının ve yaramazlıklarının altında yatan gerçek nedenin disleksi olduğunu anlar.

Ona yardım ederek normalleşmesini sağlayan öğretmenin öğrencisiyle birlikte yaşadığı bir başarı hikayesini anlatan dram türündeki bu film, her eğitimcinin ve anne-babanın izlemesi gerekenlerden.

IMDb: 8.4

9. Ghajini (2008)

Ghajini

Zengin bir iş adamı olan Sanjay’ın, evlenmek üzere olduğu Kalpana’yla mutlu bir ilişkisi vardır. Ancak bir gün nişanlısı öldürülür.

Sanjay’ın da kafasına aldığı darbe sonucunda beyninde hasar oluşur ve bu nedenle her 15 dakikada bir yaşadıklarını unutur. Unutmamak için her şeyi vücuduna ve not defterine yazar.

Aksiyon, dram ve gizem türündeki bu filmde talihsiz adamın artık tek amacı nişanlısının katili olan Ghajini’yi bulmaktır.

IMDb: 7.3

10. Munna Bhai M. B. B. S. (2003)

Munna Bhai M. B. B. S.

Munna Bhai’nin babası oğlunun hep bir doktor olmasını istemiştir ancak o, küçük çaplı bir mafya babası olmuştur.

Türlü oyunlarla babasını doktor olduğuna inandırmaya çalışır. Fakat gerçeği anlayan baba, onu evlatlıktan reddeder. Buna çok üzülen Munna Bhai, gerçek bir doktor olmaya çalışır ama kendi yöntemleriyle.

IMDb: 8.2

Emrah Özhekim

@emrahozhekim

 • Motosiklet Günlüğü

  Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

 • 90’lı Yılların En İyi 15 Bilim Kurgu Filmi