Instagram’daki İlk fotoğraftan, İlk Selfieye Dünyanın İlk Fotoğrafları

Fotoğrafçılık tarihinde ilk fotoğraftan, Instagram’a ilk yüklenen fotoğrafa kadar bir çok ilkler var. Gelin fotoğraf tarihindeki ilklere kısa bir göz atalım.

İlk Fotoğraf 1826

Fransız mucit Joseph Nicéphore Niepce tarafından 1826 veya 1827 çekilmiş olan “Pencereden Le Gras’a bakış” isimli fotoğraf dünyanın ilk fotoğrafı. Ya da günümüze ulaşmış en eski fotoğraf. Helyografi diye bilinen bir teknikle elde edilen fotoğrafı Niepce evinin penceresinden çekmiş. Ama tabii ki şimdiki gibi bir tuşa basarak değil. Tam 8 saat boyunca görüntünün oluşmasını beklemiş.

İlk Selfie 1839

Selfie son yıllarda moda olsa da aslında fotoğrafın icadından hemen sonra keşfedilmiş. Robert Cornelius’a ait fotoğraf Philadelphia’da çekilmiş.

Ayın İlk Fotoğrafı 1840

John W. Draper tarafından 1840 yılında elde edilen ayın ilk fotoğrafı New York Üniversitesi gözlem evinde çekilmiş.

Savaşın İlk Fotoğrafı 1870

Gerçek bir savaşa ait tarihten ilk kare. Prusya birliklerinin sıra halinde ilerliyor.

Güneşin İlk Fotoğrafı 1845

Ayın ilk fotoğrafından 5 yıl sonra Fransız fizikçi Louis Fizeau ve Leon Foucault tarafından çekilmiş. Fotoğrafda güneş lekelerini bile görmek mümkün.

Dünyanın Aydan İlk Fotoğrafı 1966

23 Ağustos 1966’da elde edilen bu fotoğraf, Apollo 11’in Ay’a inişine hazırlanmak için gönderilen Lunar Orbiter 1 tarafından çekilip, Madrid’deki Robledo de Chavela istasyonuna gönderilmiş.

İlk Renkli Fotoğraf 1861

Fizikçi James Clerk Maxwell kendi geliştirdiği bir teknikle 1861 yılında bir kurdeleyi renkli olarak görüntüledi.

İlk Hareketli Fotoğraf 1872

Eadweard Muybridge, atlar nasıl koşuyor sorusuna cevap bulabilmek için, 1872’de birden fazla kamera kullanarak yaş kolodyum adındaki bir teknikle dört nala koşan bir atın tüm hareketlerini kaydetmeyi başarmış. Sinemanın ilkel halini andıran bu fotoğraf ilk hareketli fotoğraf olma özelliği taşıyor.

İlk Fotomontaj 1858

Henry Peach Robinson 1858’de 5 negatif resmi birleştirerek “Fading Away” adındaki dünyanın ilk fotomontajını elde etmiş.

İlk Seri Fotoğraf 1880

Etienne-Jules Marey isimli Fransız bilim adamı kuşların nasıl uçtuğunu gözlemlemek için saniyede 12 fotoğraf çeken makinesiyle bu görüntüyü elde etmiş.

Instagram’daki İlk Fotoğraf 2010

16 Temmuz 2016’da Instagram’ın kurucusu Kevin Systrom köpeğinin fotoğrafını Instagram’ın ilk gönderisi olarak yükledi.

Atatürk’ün İlk Fotoğrafı 1901

Atatürk’ün bilinen ilk fotoğrafı 1901 yılında Harbiye İkinci sınıftayken çekilmiş. 20 yaşındaki Mustafa Kemal’i ilk bakışta tanımamak mümkün değil. Solunda Ali Fuat, sağında ise Kazım Özalp bulunuyor.

turbulence

@turbulence

  • 20 Maddede Amerikan Rüyasının Geçmişi

  • Calas Davası

    Tarihe Geçen 8 Önemli Dava ve Savunma

  • Başarılarla Dolu Bir Yaşam: Mary Calkins Hakkında 7 Bilgi

  • 8 Maddede Nazım Hikmet Hakkında Bilinmeyenler