Birbirinden Etkileyici Hikayesiyle 7 Şarkı

Bazı şarkılar vardır ki hayal gücünden değil, büyük yaşanmışlıklardan doğar. İşte o şarkılar bizim içimizde bir şeylere dokunur.

Hikayesini öğrendikten sonra o şarkının, o hikayenin  sahibi gibi hissederiz kendimizi. Hikayesini öğrendiğimiz şarkılar çok daha anlamlı gelir.

İşte bu hisleri sizinle de paylaşmak için böyle bir liste hazırlamak istedim. Umarım keyifli dakikalar geçirirsiniz!

1. Peyk – Köleler ve Kilitler

Henüz Suriye’deki savaş olayları iyice çığrından çıkmadan önce, İzmir’de Ahmetbeyli tarafında kıyıya çok yakın bir gemi batıyor.

Geminin kaptanı ise gemide değil. Kendisi gitmiş. İçinde çocuk ve kadınların bulunduğu 61 kişiyi kamaraya kilitleyip gitmiş.

İşte bu olayların yaşandığı sırada Peyk grubunun vokali sahilde otururken yanına bir adam gelir ve şarkının yazılmasına neden olacak o sözü söyler: “İnsanın insana ettiğine bak”

Oysa sahiller öyle yakındı uzatsan değerdi ayağın

2. Haluk Levent – Elfida

Belki de bu listede hikayesi en çok bilinen şarkı bu şarkı olacak. Fakat yaşanmış hikayeleri olan şarkılardan oluşan bir liste yapıp Elfida’yı dışarıda bırakmak olamazdı, kabul edilemezdi.

Haluk Levent, gerçek ismi Beyzanur olan kızla 4 yaşında tanışmıştı. Kızın babası bir emekçiydi. Beyzanur tedavi için Cerrahpaşa Tıp Fakültesine gidiyordu. Haluk Levent ise aileye ve kıza yardımcı olmaya çalışıyor ve sık sık ziyaretine gidiyordu. Doktorlarla görüşüyor ve durumunu öğreniyordu.

Doktorlardan biri bir gün Haluk Levent’e “Haluk Bey bu kızı gözden çıkartın” dedi ve şarkı belki de o an orada yazıldı. En azından ismi orada konuldu. Haluk Levent’in yakın arkadaşı Emrah da yanındaydı.

Elfida dedi arkadaşı, Osmanlıcada “gözden çıkarılan kadın” demekti ve şarkının düzenlemeleri yapıldı. Haluk Levent Beyzanur’a son günlerinde bu şarkıyı hep söyledi fakat küçük kız bu şarkının kendisi için yazıldığını bilmiyordu.

3. Queen – Show Must Go On

Bana kalırsa Queen’in hem hikaye olarak hem de müzikal anlamda en kusursuz şarkısı. Son dönemde çıkan “Bohemian Rhapsody” filminde bu şarkının hikayesine değinilmemesi büyük eksiklik.

Şarkının etkileyici hikayesine gelecek olursak:

Freddie Mercury, Aids olduğunu öğrendikten sonra sahneye çıkmaya devam etmesinden sonra grubun gitaristi Brian May tarafından yazılmış ve Queen grubu tarafından bestelenmiştir ve grubun son şarkısıdır.

İşin acı yanı şudur ki şarkının adını Türkçe’ye çevirdiğimizde “Şov Devam Etmeli” anlamı çıkar. Mercury bu şarkının da içinde bulunduğu Innuendo albümünün kayıtları sırasında yürüyemeyecek halde olmasına rağmen bu şarkıyı grubun üyelerinin deyimi ile “kusursuz” okudu ve tarihe son imzasını attı

4. Duman – Bal

Bir nesil tarafından Türkçe Rock tarihinin en efsanevi gruplarından olarak kabul edilen Duman’ın duygusal, melankolik şarkılarının her birinin elbette bir hikayesi vardı. Fakat aralarında en çok dikkat çeken, göze çarpan Duman’ın Belki Alışman Lazım albümündeki Bal şarkısıydı.

2000’li yılların başlarında Duman yeni yeni ünlenirken, grubun vokali Kaan’ın o dönemki sevgilisiyle mutlu ve keyifli giden bir ilişkileri vardı. Sevgilisinin adı Ahu Paşaka’ydı. Bir gün Kaan ve Ahu tartışırlar ve o gece Duman grubunun konseri vardır.

Kaan çoğu konserini kaçırmayan Ahu’yu bu konserinde de bekler. Onun için yazdığı şarkıları sırasıyla söyler ama Ahu yoktur. Konserin sonlarına doğru Ahu’nun intihar ettiği haberi Kaan’a ulaşır. Kaan neredeyse bir ay boyunca evinden çıkmaz. Bu sırada da Bal şarkısını yazar fakat sahnede sadece bir kere gökyüzünü işaret ederek söyler.

5. Can Bonomo – Derda (Koy Bi’ Rakı Şişeden)

Can Bonomo son yıllarda girdi hayatımıza. Ben dahil birçok kişi de gerçekten tarzına ve sesinin rengine hayran kalıp kendisini dinledik. Genellikle neşeli ve eğlenceli şarkılar yapan Bonomo bu şarkısında ise bizi hikayesiyle ağlattı.

Sevgili Bonomo bu şarkıyı annesinin ölümünden sonra kaleme alıyor ve kendi dilinden de bunu söylüyor. Şarkının sözlerine dikkat ettiğimizde ise gözlerimizin dolmaması elde değil;

koy bi’ rakı şişeden
gülümse bize köşeden
bak beter oldun ağlaya ağlaya
gel be geri yeniden…

6. Mor ve Ötesi – Deli

Evet, Mor ve Ötesi yaklaşık 20 yıldır hayatımızda olan Türkçe Rock müziğinin önemli gruplarından biri. Kendileri bizi Eurovision’da da temsil ettiler. Zaten hikayesini anlatacağım şarkı da Eurovision’a katıldıkları şarkı olan “Deli” şarkısı.

Eurovision’a Türkçe şarkıyla katılmak, başarılı olmak adına müzik otoriteleri tarafından her zaman risk olarak görülür. Mor ve Ötesi “Deli” şarkısı ile katılacağını açıkladığında da bu tarz eleştiriler yapılmıştı.

Fakat Mor ve Ötesinin Türkçe şarkıyla katılmasının amacı bambaşkaydı. Şarkının sözlerine ve sahnedeki performans esnasında grubun vokali Harun Tekin’in yüzündeki alaycı ifadeye baktığımızda bunu anlamak mümkün.
Evet şarkı tamamen politik göndermelerle doluydu! Ve hepsi doğrudan orada olan Avrupa ülkelerineydi.

Sevginiz nerede övündüğünüz
Dört yanım akıllı bir ben deli

7. Cem Karaca – Ceviz Ağacı

Bu şarkının sözleri Nazım Hikmet’e ait bir şiirden. Büyük sanatçımız Cem Karaca ise bu şarkıyı eğlenceli bir şekilde bestelemiş ve seslendirmiş. Tabii iki büyük isim bir araya gelince ortaya harika bir şarkı çıkmış şimdi gelelim hikayesine.

Nazım Hikmet’in kaçak olduğu ve arandığı dönemlerde sevdiği kadın ile buluşması gerekiyor ve güvendiği arkadaşlarından birine söyleyip sevdiği kadına haber vermesini, Gülhane Parkında onu bekleyeceğini söylüyor.

Arkadaşı ise Nazım’a ihanet edip polise haber veriyor. Nazım parkta beklerken polisi görüyor ve Gülhane Parkındaki ceviz ağaçlarından birinin tepesine çıkıyor.

Polis parkta Nazımı ararken o sırada sevdiği kadında parka geliyor. Ve Nazım o sırada kafasından şu sözleri yazıyor:

Ben bir ceviz ağacıyım Gülhane Parkında
Ne sen bunun farkındasın, ne de polis farkında

Gökmen Sezgin

instagram.com/benggokmen

@gokmensezgin

  • Başarı Öykülerinin Yerini Pişmanlıklara Bırakanların Hikayesi: Robert Oppenheimer

  • Sesleriyle Fimlere Hayat Veren 12 Dublaj Sanatçısı

  • Gerçek Hikayeleriyle Motivasyon Veren 10 Başarılı İnsanın Hikayesi

  • Yapışık İkizler Abigail ve Brittany Şimdi 27 Yaşında

  • Ölmeyi Reddeden Başsız Tavuk Mike’ın Garip Hikayesi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?