En Nadir Görülen 10 Albino Hayvan

Albino hastalığı, melanin pigmenti eksikliğinden dolayı görülür.

Bu zamana kadar mutlaka bu hastalığa sahip, beyaz tenli, beyaz saçlı insanlarla tanışmışsınızdır. Ama albino sadece insanları etkilemiyor.

Çok nadir olmasına rağmen, albino hayvanlar da bulunuyor. Beyaz renkleriyle çok güzel görünüyorlar ancak kamufle olmakta zorlanıp, kolay hedef haline geliyorlar. Ayrıca albino hayvanlar güneşe karşı da savunmasız kalıp, bir çok sağlık sorununa da sahip oluyorlar.

Pek sık görülmeyen bu albino hayvanlara rast gelmek neredeyse imkansız gibi. İnanılmaz güzellikleriyle en nadir görünen 10 albino hayvan.

1. Bukalemun

Bukalemun, bulunduğu ortama göre renk değiştirebilmesiyle tanınıyor. Ancak albino bukalemunlar için böyle bir özellik ne yazık ki söz konusu değil. Çevresi hangi renk olursa olsun beyaz renkte kalıyorlar. Bu yüzden albino hayvanlar içinde en büyük zorluğu kuşkusuz bukalemunlar çekmekte. Bembeyaz rengiyle hayranlık uyandırıcı bir güzelliği var.

2. Sinek kuşu

En küçük kuş türlerinden olan sinek kuşu, havada asılı kalabilmesi ve rengarenk tüyleriyle tanınır. Albino sinek kuşları, rengarenk tüylerden yoksun olsalar da beyazlar içinde eşsiz bir güzelliğe sahipler. En nadir albino hayvanlardan biridir.

3. Koala

Albino koala o kadar nadir ki, şimdiye kadar sadece bir kaç tane görülmüş. Milyonda bir görülen albino koalaların ilki San Diego hayvanat bahçesinde doğmuş ve Goolara ismi verilmişti. Pembe burnu ve gözleriyle insanların ilgi odağı olmayı başarıyorlar.

4. Yarasa

Albino yarasalar biraz daha şanslı. Genellikle karanlıkta yaşadıkları ve geceleri ortaya çıktıkları için güneş ışığına çok fazla maruz kalmak zorunda olmuyorlar. Ama avcı hayvanlar tarafından kolay hedef oluyorlar.

5. Salyangoz

Resimdeki albino salyangoz Yeni Zelanda’da yürüyüş yapan bir grup tarafından keşfedilmiş. Uzmanların söylediğine göre daha önce 1988’de görülmüş ama bu kadar beyaz değilmiş. Oldukça nadir görülmekte.

6. Kobra

Kamuflaja en çok ihtiyaç duyan hayvanlardan biridir yılan. Ama albino hastalığı ile bu pek mümkün olmuyor.

Çok nadir olmasına rağmen kobralarda da albino rahatsızlığı görülüyor. Bütün güzelliğine rağmen halen en ölümcül hayvanlardan birisi. Aynı zamanda albino yüzünden hayatta kalma şansı da çok az. Güneşe olan hassasiyetinden dolayı çoğunlukla kapalı alanlarda yaşamak zorunda.

7. Baykuş

Baykuşlar zaten sevimli canlılardır. Albino baykuşlar ise sahip oldukları güzellikle gerçek dışı görünüyorlar. Özellikle de kırmızı gözleriyle.

Albino hastalığı görme sorunlarına ve ışığa karşı hassasiyet yaşatsa da, inceleme yapılan albino baykuşlarda ciddi fiziksel bir sorun görülmemiş.

8. Sincap

Albino sincaplar oldukça nadir görülmekte. Yaklaşık 100.000’de bir görülüyor. Beyaz renkli sincapların hepsi elbette albino değil. Belirgin bazı özellikleri oluyor. Bunlardan biri de kırmızı gözler. Beyaz sincapların gözleri kırmızı olmadığı gibi görme duyusu da albino sincaplara göre zarar görmemiş oluyor.

9. Kirpi

Bazı kaynaklar 10.000’de bir, bazıları ise 100.000’de bir görüldüğünü söylüyor albino kirpilerin. Sonuç olarak oldukça nadir diyebiliriz. Parıltılı tüyleriyle inanılmaz güzel bir hayvan.

10. Deniz kaplumbağası

Bir kaç yüz binde bir görünen albino deniz kaplumbağası nadir albino hayvanlardan. Görülme ihtimali oldukça düşük. Binde bir hayatta kalma şansı olan yavru deniz kaplumbağasının, bir de albino olması yaşama şansını iyice düşürüyor.

Akın Güven

@akinguven

  • Baykuşlar Hakkında Enteresan 10 Gerçek Bilgi

  • Hayvanlar Aleminin En Cefakar 15 Annesi

  • Spathiphyllum

    Evinizin Havasını Temizleyen NASA Onaylı 8 Salon Bitkisi

  • Bugün Bir Fidan Dikmek İçin 10 Harika Neden

  • Apartmanda Beslenilen Bakımı Kolay 10 Köpek Cinsi

  • Sahibine En Sadık 20 Köpek Cinsi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi