Ölüdeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Harika Yer

Yaz aylarında bir çoğumuzun tatil planları yaptığı oluyor. Çoğu zaman da bir otel tutup sadece otelin nimetlerinden faydalanıyoruz.

Fakat Ölüdeniz böyle bir yer değil. Yapılacak aktivitelere ve gezilecek bir çok tarihi yerlere sahip. Kısacası otele tıkılıp kalınacak bir memleket değil burası. Ayrıca denize girebileceğiniz koyların sayısıda oldukça fazla.

O zaman bir kaç madde de Ölüdeniz sizlerle! İşte Ölüdeniz’de gezilecek yerler ve yapmanız gereken aktiviteler.

1. Yamaç Paraşütü

Yamaç Paraşütü

Adrenalini oldukça yüksek olan bu aktiviteye herkes katılmamalı.

Acentelerden kaydınızı yaptırıyorsunuz ve sizleri belirtilen saatte dilediğiniz yerden otelinizden evinizden alıyorlar. Baba dağına çıkıyorsunuz ve kendinizi engin gökyüzüne bırakıyorsunuz.

Pilotlar, dilerseniz gökyüzünde süzülüyor, dilerseniz gökyüzünde taklalar atarak adrenaline boğulmanızı sağlıyor. Aynı zamanda gökyüzünde geçirdiğiniz zamanı kameraya alıyor ve o anları ölümsüzleştirebiliyorsunuz.

Yere indikten sonra belirli bir ücret ile gökyüzündeki görüntüleri satın alabiliyorsunuz. Ölüdeniz’i ayaklarınızın altında izlemek istiyorsanız, adrenalini biraz da seviyorsanız mutlaka denemelisiniz.

2. Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu

Saklıkent Kanyonu’nda rafting, ziping aktiviteleri de bulunmakta.

Rafting için sizlere botunuzu ve yeleğinizi veriyorlar. Aynı zamanda yapmanız gerekenleri ve yapmamanız gerekenleri anlatıyorlar ve ardından kendinizi serin sulara bırakıyorsunuz. Su seviyesi oldukça alçak olduğu için boğulma tehlikenizde bulunmuyor.

Ziping’e gelince; ağaçtan ağaca bir halat yardımıyla geçiş yapıyorsunuz. Bu da eğlenceli bir aktivite. Ama asıl olay kanyonun ta kendisi. Giriş kısmında fazla olmasada güçlü bir akıntı bulunuyor. Bu akıntıyı halat yardımıyla geçiyorsunuz ve kanyon yolculuğunuz başlıyor. Uzunluğu 18km olan bu kanyonu fazla bitirebilmiş insan yok. Kanyonda ilerledikçe geçiş yerleri oldukça zorlaşıyor. Kayalara tırmanmanız bazende suya dalmanız gerekebiliyor.

Sizlere tavsiyem eğer ziyaret ederseniz telefonlarınızı sudan koruyacak bir kılıfta saklamanız ve kanyona girmeden önce plastik ayakkabı satın almanız veya Saklıkent’te kiralamanız.

3. Safari

Safari

Tüm gün süren aktivitelerden biri. Sabahın erken saatlerinde sizi otelinizden veya evinizden alıyorlar ve belirlenen bir yerde herkes hazır olana kadar bekliyorsunuz.

Hazır olunduğunda ise araçlar halinde geziye başlıyorsunuz. Gezi ise oldukça eğlenceli çünkü yol boyunca belirli aralıklarla diğer araçlarla su savaşı yapıyorsunuz. Esnafta üzerine düşeni yapıyor ve önlerinden geçtiğiniz sırada sizleri kova veya hortum ile ıslatıyorlar.

Aynı zamanda Ölüdeniz’i gezme imkanını eğlenceli bir şekilde yaşıyorsunuz.

4. Tekne Turu

Tekne Turu

Tüm gün süren aktivitelerden bir diğeri. Eğer bir günde birden fazla koyda denize girmek istiyorsanız bu tamda size göre bir aktivite.

Tekneler ölüdenizde Belcekız Plajı’ndan kalkıyor ve biletinizi Ölüdeniz’de tur şirketlerinden alıyorsunuz.

Sakin bir tur istiyorsanız küçük tekneleri tercih edin. Eğer eğlenceli olsun müzik, dans arıyorsanız büyük bir tekne isteyin. Tekneler sizi bir çok koya götürüyor. Kelebekler vadisi, akvaryum koyu, St. Nicolas adası bunlardan bir kaç tanesi.

Süreler kısıtlı olsa da fotoğraf çekecek, denize girecek fırsatlarınız oluyor. Soğuk biranızı yanınıza alıp teknede güneşlenmeyide tercih edebilirsiniz.

5. Kayaköyü

Kayaköyü

Evlerin taşlardan yapıldığı bu köy, Yunanlara ve Likyalılara ev sahipliği yapmış.

Evlerin dizaynı ise evlerin birbirinin güneşini kesmeyecek şekilde tasarlanmış. 1923 yılında gerçekleşen mübadele sonucu Yunanlar burayı terkediyor. Arazi taşlık olduğu için tarıma elverişli olmuyor. Dolayısıyla Türkler de buraya yerleşmeyi istemiyorlar.

Müze kent olarak faaliyette olan köy, Levissi Vine House adında bir şarap evini bünyesinde barındırıyor. Ziyaret etmenizi tavsiye ederim.

6. Paspatür Çarşısı

Paspatür Çarşısı

Fethiye’nin kalbi Paspatür Çarşısı. Çarşı pazar gezmeyi sevenler için ideal bir yer olan Paspatür, aynı zamanda turistlerin de ilgi odağı. Birbirinden ilginç ve güzel hediyelik eşyalarını da bu çarşıda bulmak mümkün.

Yunanlarla yapılan mübadele öncesinde Yunan’larına ev sahipliği yapmış bu yer, o zamanda da bölgenin kalbi olmuştur.

Dükkanların tarihi yapıları ise bozulmadan tekrar restore edilmiş, restorasyonu mümkün olmayan yerler ise tarihi yapıya göre yeniden inşa edilmiştir.

7. Yakapark

Yakapark

Şehirden uzakta olan bu yere safari turuyla gitmekte mümkün.

Bu yerin en ilgi çekici özelliği ise sarhoş balıkları. Öyle ki balıklar kendilerini sevmenize bile izin veriyorlar. Suya katılan bir miktar anason ile bu mümkün olabiliyor. Balıklara yapılan bu davranış yanlış olsa da turistlerin ilgisini çekiyor.

Çayınızı yudumlayıp yemeğinizi yiyeceğiniz bu yer manzarasıyla ve birden fazla küçük şelaleleriyle de dikkat çeken bir mekan.

8. Tlos Antik Kenti

Tlos Antik Kenti

Yakapark’a çok yakın mesafede bulunan bu tarihi yer, kayaların oyulmasıyla yapılan tapınak mezarlarına, stadyum ve tiyatro yapılarının kalıntılarına ev sahipliği yapıyor.

Likyalılara ait olan bu mezarlar, çeşitli oymalara sahip. Akşam saatlerinde oldukça ürpertici olan bu yerde gezerken dikkat edilmesi gerekiyor. Sebebiyse mezarların dik yamaçlarda bulunuyor olması.

Korunaklı tepenin çevresi sur duvarlarıyla sağlamlaştırılmış fakat duvarların bir kısmı hala ayakta kalmayı başarabilmiş.

9. Hisarönü

Hisarönü

Daha çok eğlence mekanlarıyla ünlü olan bu yerde oldukça keyifli vakitler geçirmeniz, eğlenmeniz için iyi bir durak. Karaoke yapabileceğiniz barlar, dans edebileceğiniz ve dans gösterileri, şovları izleyebileceğiniz mekanlar mevcut.

Her yerde olduğu gibi hisarönünde de oteller mevcut. İlginç kokteyle sahip mekanlarda var. Tabi ki Hisarönüde turistlerin ilgi odağı olan yerlerden biri. O zaman sabahlar olmasın!

10. Ölüdeniz

Ölüdeniz

Ölüdenizi, Ölüdeniz yapan yer işte tam da burası.

Doğal bir dalga kıran ile denizden ayrılan bu alanda dalga diye bir şey yok. Deniz’in üzerine uzanıp yukarı baktığınızda gökyüzünde süzülen paraşütleri görebiliyorsunuz.

Denize girmeniz için harika yerlerden biri ve benim size tavsiyem Kumburnu Plajı’nda denize girmeniz. 

Ölüdenizde tatilin bir başka olmasının sebebiyse denize girebileceğiniz oldukça fazla koylara sahip olması ve gezip görebileceğiniz tarihi yerlere ev sahipliği yapması.

 • İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

 • Nemrut Dağı Milli Parkı

  Alternatif Rotalar: Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Milli Parkları

 • Cape Town

  Çoğunlukla Başkent Sanılan 10 Şehir

 • Boracay

  Baktıkça Tatil İsteğinizi Artıracak Birbirinden Güzel 20 Ada

 • Şifaiye Medresesi Sivas

  Yolu Sivas’a Düşeceklerin Mutlaka Gitmesi Gereken 10 Yer

 • Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu

 • 10 Maddeyle Dubai Gerçekleri ve Hakkında Az Bilinenler