Apartmanda Beslenilen Bakımı Kolay 10 Köpek Cinsi

Apartmanlar çoğu köpek cinsi için uygun değil. Havlamaları, tüy dökmeleri gibi zorlukların yanında, yürüyüş gibi ihtiyaçları da günlük rutin olarak karşılanması gerekiyor.

Özellikle çalışan insanlar için evde köpek beslemek büyük bir sorumluluk. Hangi canlı olursa olsun onlara vakit ayırmak zorundayız.

Yine de bazı cinsler, evde insanlarla beraber yaşamaya çok daha yatkın.

Tüy dökmeyen, eğitimi kolay, çocuklarla iyi anlaşan, yaşı ilerledikçe büyümeyen, yani kısacası evde bakımı en kolay köpek cinslerini listeleyerek kendine bir dost edinmek isteyenlere yardımcı olmaya çalıştım.

1. Yorkshire Terrier

Oldukça iyi tanıdığım ve şu anda da beslediğim bir köpek cinsi. Tüyleri dökülmez, tuvalet eğitimi kolaydır ve çocuklarla iyi anlaşırlar.

Ben günde en az 2 kez yürüyüşe çıkarıyorum. Tuvaletini genelde bu zamanda dışarıya yapıyor. Ama çok sıkışırsa banyoda duran kendi tuvaletine yapıyor. Nadiren havlasa da sesi gür çıkmadığı için komşulardan şikayet gelmiyor. Ne olursa olsun kimseyi ısırmıyor. Bu bakımdan evde küçük çocuğunuz varsa korkmanıza gerek yok. Ancak köpeği çocuklardan korumanız gerekebilir.

Dışarıya çıktığında bütün enerjisini atar. İlgilenirseniz evde de sizinle oyun oynar. Ancak ilgi göstermediğinizde köşeye çekilerek saatlerce uyuyabilir.

Apartmana en uygun köpeklerden biridir.

2. Pug

pug

Oyuncu, neşeli ve sahibine sadık köpeklerdir. Sevimli görünümlü, çocuklarla iyi anlaşan bu köpekler oldukça uysaldırlar. Genellikle sessiz oldukları için apartmanda beslenmeye son derece uygundurlar. Diğer hayvanlarla ve misafirlerle de iyi geçinirler.

Kısa tüyleri sayesinde fazla taranma ihtiyacı hissetmezler. Oyun oynamayı çok sevmelerine rağmen genelde hareketsizdirler ve bu yüzden obeziteye meyillidirler. Düzenli beslenme ve günlük egzersiz bu bakımdan önemlidir.

3. Chihuahua

Ev ve apartmanda beslemek için çok tercih edilen bir köpek cinsidir. Çok fazla günlük yürüyüşe ihtiyaç duymazlar. Diğer evcil hayvanlarla yaşamaya yatkındırlar. Sahiplerine çok bağlı, yabancılara karşı ise güvensizdirler. O yüzden eve misafir geldiğinde dikkat etmek gerekir.

Biraz tüy dökse de bakımları zor değildir. Ancak günlük düzenli yürüyüşe çıkarmak gerekir. Küçük boyutlarıyla her türlü ev ortamında yaşamaya uygundurlar. Soğuk havayı sevmezler, hemen üşürler.

4. Dakhund (Sosis)

Sahibiyle zaman geçirmeyi çok seven, enerjik, zeki ve oyun sever bir köpek cinsidir. Günlük yürüyüşü çok aramazlar. Küçük bacakları sayesinde evde de enerjilerini rahatlıkla atabilirler. Evde yaşamaya son derecede uyumlular ancak havlama sorunları da bulunmakta. Bu yüzden küçükken iyi bir eğitim verilmelidir. Eğitimi sabır gerektirir ama çok zor sayılmaz.

Bütün bunların yanında sahibine son derece sadık bir dostturlar.

5. Fransız Bulldog

Horlamasıyla meşhur, oldukça sevecen köpeklerdir. Sahibine sadık ve cesurdurlar. Yürüyüşten pek hoşlanmazlar ve çok havladıkları da söylenemez. Bu bakımdan apartman için ideal bir köpek cinsidir. Enerjik, aktif, meraklı ve oyun için her zaman hazır bir cinstir.

Sıcak havada solunum zorluğu çekerler. Bu yüzden yaz aylarında dikkat etmek gerekir. Bakımı hiç zor değildir. Fazla tüy dökmez ve yüksek sesle havlamaz.

6. Shih Tzu

Tüy dökmeyen, eğitimi kolay, sakin, çocuklarla iyi anlaşan bir köpek cinsidir. Ayrıca çok fazla havlamadığı için apartman hayatına son derece uyumludur.

İlgi isteyen, oldukça nazik bir köpektir. Günlük yürüyüşlerine mutlaka çıkarmalı ve tüy bakımı ihmal edilmemelidir. Tüylerini tıraş ederek bu bakımı kolaylaştırmak da mümkün.

Evini sahiplenen, koruyan bir yapısı vardır. Sahibiyle oyun oynamayı da çok sever. Sevgi dolu bir hayvandır.

7. Maltese Terrier

Tüy dökmeyen, apartmanda yaşamaya uyumlu köpeklerdir. Çocuklarla iyi anlaşan, oyuncu karakterlidirler. Size olan bağlılığıyla inanılmaz bir sevgi verir. Yabancılara karşı da oldukça sıcak kanlıdırlar. Şüpheli bir durum olmadığında pek havlamazlar.

Tuvalet eğitimi diğer köpeklere göre oldukça kısa sürer. Öğrenmesi fazla zaman almaz. Evde bakması en kolay köpek cinslerinden biridir.

İnatçı ve agresif sayılmazlar ancak sahibini kıskanırlar. Kucakta durmaya bayılırlar.

8. Pomeranian

Pomeranya köpeği olarak da bilinen çok tatlı bir köpek cinsidir. Apartmanda beslemeye son derece müsaittir. Hareketli, meraklı, zeki ve inatçıdırlar. Uzun yürüyüşlerden hoşlanırlar.

Sahibine çok sadıktırlar ve onu koruma adında oldukça cesur davranırlar.

Bu bakımdan havlamaya eğilimli olduklarından küçükken bu yönde eğitim verilmelidir. Öğrenmekten hoşlanan bir yapıları vardır. Tuvalet eğitimi konusunda da başarılıdırlar. Biraz tüy dökebilir ancak düzenli fırçalanırsa büyük bir sorun oluşturmuyor.

9. Papillon

Eğitime çabuk cevap veren, sakin bir köpek cinsidir. Sahibine bağlı, yabancılara ise mesafelidirler. Yabancı köpeklere karşı agresif olabilirler ancak beraber büyüdüğü hayvanlarla iyi geçinirler.

Evi koruma içgüdüsüyle apartmanda havlama sorunu yaşatabilir. Tüyleri düzenli taranmalıdır ve tartar oluşumunu önlemek için dişleri de fırçalanmalıdır. Yürüyüşe çıkmayı severler ancak evde de sizinle oyun oynamayarak da enerjilerini atabilirler.

10. Bolognese

Sahibinin yanından hiç ayrılmayan, son derece sadık bir cinstir. Fazla havlamazlar. Oldukça sakin bir mizaçları vardır. Oyun oynamayı ve dış alanlarda bulunmayı severler. Eğitimleri epey kolaydır. Diğer havlanlarla arkadaşlık yapmayı severler. Tam bir aile köpeğidir.

Tüyleri birbirine dolandığı için günlük düzenli olarak taranmalıdır.

turbulence

@turbulence

  • Sahibine En Sadık 20 Köpek Cinsi

  • En Nadir Görülen 10 Albino Hayvan

  • Baykuşlar Hakkında Enteresan 10 Gerçek Bilgi

  • Hayvanlar Aleminin En Cefakar 15 Annesi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi