Adını Söylemekte İnanılmaz Zorlanacağınız 7 Fobi

Karanlıktan korkar mısınız? Gök gürültüsünden korkar mısınız? Peki kapalı bir yerde kalmaktan?

Birçoğumuzun sahip olduğu anlamsız korkular vardır. Bu korkulara fobi denir.

Fobi, Yunanca “Phobos” kelimesinden gelmektedir. Ayrıca Phobos, Yunan mitolojisinde dehşet tanrısının da ismidir.

Fobinin anlamı ise, gerçekte korkuya neden olmayacak bir obje veya duruma karşı, aşırı derecede bir korku duyma ve kaçınma davranışında bulunmaya denir. Kişi bunu anlamsız bulsa da mantıksal düşünerek korkularının önüne geçemez.

Hepimiz aşina olduğu birçok korku var. Ama bu korkuların adını söylemek inanılmaz zor. Gelin bu korkuların 7 tanesine bakalım.

1. Eisoptrofobi

Eisoptrofobi

Adını söylemek ne kadar zor olsa da, bu kelime aynalardan korkmayı ifade ediyor. Aslında sadece aynalardan değil bu kişiler kendilerini aynada görmeye de tahammül edemiyorlar.

Bu korkunun sebebi ise, kişilerin aynaya bakarak ruhsal dünyayla bir bağlantı kurulabileceğini düşünmesiymiş.

Çok değişik gelmiş olsa da bu fobi orta çağa ve biraz gerisine dayanıyor. Bu dönemlerde insanlar aynaları göremeyecekleri yerlere koyarlarmış.

2. Filofobi

Filofobi

Bu fobimiz ise sevmekten ve aşık olmaktan korkmak. Bu fobiye sahip olan insanlar muhtemelen geçmişte kötü bir tecrübe yaşamıştır.

Böyle kişiler toplumdan izole yaşar ve sevilmek istenince direnç gösterir. Kişilerle arasına mesafe koyar.

Ola ki aşk denen ateşin içine düşerse en imkansızı seçer ve bunun sonucunda muhtemelen terk edilir. Potansiyel bir sevgili adayı çıkarsa karşısına o kişiden fellik fellik kaçar, şayet kaçamazsa eğer panik olur.

3. Paraskavedekatriafobi

Paraskavedekatriafobi

Adına oyunlar yapılmış bu korkunun kelime kökeni yine Yunancadan gelmektedir. Paraskeva günlerden cuma, dekatria ise  sayı olarak on üç anlamına geliyor. Yani bu fobi ayın on üçünün cumaya denk gelmesinden duyulan korkudur.

Çok tuhaf gelse de tarih boyunca insanlar ayın on üçünün cuma gününe denk gelmesini uğursuz bulmuşlardır.

Hala böyle korkusu olan var mı acaba?

4. Arakibutirofobi

Arakibutirofobi

Adını söylemesi zor fakat sahip olan var mıdır düşündüren bir fobi. Şöyle ki, yer fıstığı ezmesini yerken damağa yapışmasından duyulan korku demek.

Aklınızda şöyle bir düşünce oluşabilir: “Eee tamam yapışsın ne olacak ki!” Söylemesi kolay ama bunu yaşaması zor. Söylediğim gibi fobiler akla mantığa sığmaz.

5. Gametofobi

Gametofobi

Bu fobimiz ise evlenmekten korkmak. Toplumumuzun bir çoğunun sahip olduğu bir fobi olsa gerek. Kimileri için evlilik kutsal bir müessese olsa da, kimileri için de bir fobinin nedeni olabiliyor.

Aslında bu bireyler bağlanmaktan korkuyor. Bu korkunun nedenleri arasında görülen kötü evlilikler ve geçmişte yaşanılan çatışmalar yer alıyor.

Yapılan son araştırmalara göre bu korkuya sahip olan insanların sayısı artmakta.

6. Kinofobi

Kinofobi

Birçok insanın sahip olduğu bir korkudan bahsediyorum. Köpeklerden korkmak.

Köpekler sevimli görünseler de bu korkuya sahip olan bireylere dehşet verici görünebilir. Genellikle bu korkunun temeli çocukluk döneminden gelmektedir. Çok hoş olmayan tecrübeler sonucu ortaya çıkmaktadır.

Bu fobinin giderilmesi için ya maruz kalmalısın ya da  duyarsızlaşmalısın. Bu bireyleri daha çok korkutmamalıyız ki durumları daha da kötüleşmesin.

7. Kakorafiyafobi

Kakorafiyafobi

Bu korkumuz ise başarısız olmak. Bu korkuya sahip bireyler sonucunu düşündüğü için bir işe başlamaktan çekiniyorlar. Bireyler sahip olduğu performansı sergilemekten çekinirler.

Bu korkuyu yenmek çok zor olsa da birçok yolu var. Pozitif düşüncelere odaklanabilir, en kötü sonuca hazırlıklı olunabilir ve daima bir B planına sahip olabilirsiniz.

Unutmayın ki bu fobileri yenmek sizin elinizde.

Eminenur Günduğdu

Kuşlar kadar özgür, bulutlar kadar serbest olalım.

@eminenurgundugdu

  • National Geographic’in Paylaştığı 10 İlginç Gerçek

  • Okuyunca Şaşıracağınız 5 İlginç Tesadüf

  • Dünyanın Çeşitli Yerlerinde Yaşanmış 5 İlginç Sahtekarlık Olayı

  • Guinness Rekorlar Kitabı’na Giren En Tuhaf 20 Rekor

  • Dünyanın Her Yerinden En İlginç 17 Festival

  • Evrenin Büyüklüğünü Gösteren 8 İnanılmaz Gerçek

  • Ölmeyi Reddeden Başsız Tavuk Mike’ın Garip Hikayesi