Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

Hepimizin heyecanla beklediği yaz tatili çok yaklaştı. Eminim hepimizin bu dönemde yapmak istediği birçok şey vardır. Aklımızda bir sürü madde oluşturmuş olmalıyız.

Gidilecek tatiller, okunacak kitaplar ve izlenecek filmler ya da boş boş telefonumuza bakmayı da planlıyor olabiliriz.

Ben bu yazımda size bu dönemi verimli geçirmek için neler yapabileceğinizi öneriyor olacağım.

1. Büyük bir temizlik yapın

Okul dönemi boyunca buna zaman ayıramıyoruz. Odamızda gereksiz bir sürü eşya oluyor. Bir gün lazım olur deyip dolaplarımızı ağzına kadar dolduruyoruz.

Bunun için bir günümüzü ayırarak dolaplarımızı, çekmecelerimizi belki kıyafetlerimizi temizlemeliyiz. Artık hoşumuza gitmeyen belki bir daha kullanmayacağımız eşyalarımızı elden çıkartmalıyız.

Tabi bu eşyalarımızı çöpe atmak yerine ihtiyacı olan kişilere de ulaştırabiliriz.

2. Hedef listenizi oluşturun

Tatilimi verimli geçireyim ama nerden başlayayım diyorsanız güzel bir hedef listesi oluşturabilirsiniz.

Yalnız şunu unutmamak gerek bu hedef listelerini oluştururken olabildiğince gerçekçi olmanız gerekiyor. Yapabileceğiniz kadarını hedef olarak belirlemek eminim sizi daha çok motive edecektir.

Hedef listenizi oluştururken yapmak istediğiniz her şeyi önce bir kağıda yazın. Ardından istediğiniz şeyin ne kadarını tatil boyunca yapabileceğinizi belirleyin. Bu işlem sizi inanılmaz motive edecektir.

3. Daha çok izleyin, daha çok okuyun

Herkesin bir izlenmesi gereken filmler listesi vardır ya da okul dönemi boyunca askıya aldığınız kitaplar ve diziler olabilir. Bunları yapmak için çok iyi bir dönem.

Benim bu konuda size çok küçük bir önerim olacak. İzleme listelerinize ilgi düzeyinize göre belgeseller ekleyebilirsiniz. Hatta şu an gündemde olan Tedx Talks bölümlerini de izlemelisiniz.

Eminim ilginizi çekecek bir konu bulacaksınız. Hem güzel vakit geçirip hem de bakış açınızı genişletebilirsiniz.

4. Hiç ilgin olmayan konularla ilgili araştırma yapabilirsiniz

Kültür seviyenizi artırmak için ya da merakınızı gidermek için bunu yapabilirsiniz.

Mesela astrolojiye ilginiz vardır. Burç yorumlarını okumak hoşunuza gidiyordur ama bilginiz sadece bu kadardır.

Araştırmalar yaparak daha çok öğrenebilirsiniz. Araştırma yapmak hem sizi geliştirecek hem de bakış açınızı farklılaştıracak.

Birçok konuyu araştırabilirsiniz. Örneğin mitoloji, siyaset, politika, tarih, bilim ve aklınıza gelen birçok şey.

5. Gezin

Bahsettiğim şey ülke değiştirmek ya da şehir değiştirmek değil.

Gezmeye öncelikle kendi şehrinizden başlayın. Şehrinizde turist olmayı deneyin. Şehrinize yabancı biri gelse ona nereleri gezdiriyorsanız oralara gidin. Daha önce gittiğiniz ama gidilmeye tekrar değecek yerlere gidin. Eminim görülmeye değer doğal güzellikler ve müzeler vardır.

Kendi şehrinizi gezdikten sonra çevre illeri gezmeye başlayabilirsiniz. Tatile gittiğiniz yere sadece denize girmek için gitmeyin. Oranın gezilmesi gereken yerlerini gezin.

6. Çalışın

Kısa süreli bir işe girebilirsiniz. Belki almak istediğiniz bir şeyi kazandığınız parayla alabilirsiniz. Hem çalışmanın zorluğunu öğrenip hem de alın terinin ne demek olduğunu öğrenmiş olursunuz. Kendi paranızı harcamanın  keyfini de tadabilirsiniz böylece.

Eğer bir işe girmek istemiyorsanız gönüllü olarak çalışabilirsiniz. Birçok sosyal toplum kuruluşlarında gönüllü olabilirsiniz. Bu iş size manevi doyumu da tattıracaktır.

7. Kültürel aktivitelere katılın

Tatiller kültürel aktivite yapmak için çok uygun bir zaman dilimidir. Daha önce operaya, baleye veya tiyatroya gitmediyseniz bunlara gidebilirsiniz. Hem daha önce yapmadığınız bir aktiviteyi yapmış olursunuz hem de kültür seviyenizi geliştirmiş olabilirsiniz.

Şehrinizde yaz konserleri olabilir. Dinlemeyi sevdiğiniz sanatçıları görmek için çok iyi bir fırsat. Böyle aktiviteleri takip etmeyi unutmayın.

8. Spor yapın

Çok klişe geleceğinden eminim. Ama vücudumuz bizim için çok önemli. Sahip olup, güzelleştirebileceğimiz ve yaşlandığımızda meyvesin toplayabileceğimiz bir nimet.

Spor yapmak hem sizin enerjinizi boşaltmasına yarayacak hem de vücudunuzu sağlam bir şekilde inşa etmenizi sağlayacak.

Spor yapmak için bir yere üye olmanız gerekmiyor. İnternet üzerinde hatta telefonlarımız da bile çok iyi uygulamalar var. Hem eğleneceksiniz hem de sıkı bir vücuda sahip olacaksınız.

9. Dil öğrenin

Hepimizin belli seviyelere kadar öğrendiği ve ilgi duyduğu bir dil vardır. Bunu geliştirmek için çok iyi bir zaman. Ben size saatlerinizi buna harcayın demiyorum.

Yine kullanabileceğiniz uygulamalar sayesinde günde çok az bir zamanınızı harcayarak geliştirebilirsiniz.

Mesela günde beş kelime öğrenseniz bu yaz tatili boyunca ortalanma dört yüz elli kelime edecek. Hiç bilmemektense , ilerlemek eminim sizi daha çok motive edecektir.

10. Yarım kalan işlerinizi bitirin

Okul döneminde başlayıp bitiremediğiniz işleri bitirmek için çok güzel bir zaman. Bu başladığınız bir hobi olabilir, bir resim olabilir ya da bir dizi/film olabilir.

Yarım kalan işi bitirmek size mükemmel bir doyum katacak. Hem de aklınıza takılıp durmayacak. Eminim okul zamanında inanılmaz iyi hobiler buluyorsunuz ama vakitsizlikten bunları tamamlayamıyorsanız iyi bir fırsat.

11. Yalnız kalın

İnsanın ruhsal dinginliğini sağlaması için çok iyi bir seçenek. Kendi başınıza yapabileceğiniz aktiviteler bulun.

Mesela bisikletinize binip, yanınıza atıştırmalık bir şeyler ve bir kitap alıp, bir parka giderek çok güzel vakit geçirebilirsiniz.

Kendi başınıza sinemaya gidebilirsiniz.

Yalnız kalmayı sadece madden düşünmeyin, manevi olarak da yalnız kalmayı deneyin. Konuşmak yerine daha çok düşünebilirsiniz. Bir konu hakkında düşünmeyi deneyin.

Eminenur Günduğdu

Kuşlar kadar özgür, bulutlar kadar serbest olalım.

@eminenurgundugdu

 • Boracay

  Baktıkça Tatil İsteğinizi Artıracak Birbirinden Güzel 20 Ada

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler