Müzikte Yeni Tatlar Arayanlar İçin 6 Alternatif Müzik Grubu

Hayatta rutine girmiş çoğu şeyden sıkılır ve yeni bir şeyler ararız.

Bu olay bizler için dinlediğimiz müziklerde de geçerlidir.

Siz de çoğu zaman aynı kişilerden aynı müzikleri dinlemekten sıkıldıysanız, haydi beraber Alternatif Müzik listemize göz atalım!

1. Lin Pesto

Listemizde birinci sırada Lin Pesto var. Yeniden yorumladığı şarkılarla adeta hipnoz ediyor. Çok garip bir müzik anlayışına sahip olduğu kesin. Bildiğimiz arabesk şarkıları öyle bir yorumluyor ki o şarkıları defalarca dinlemiş olsanız bile tanımanız mümkün değil.

Lin Pesto şu ana kadar hiçbir yerde konser vermedi ve internette herhangi bir fotoğrafını paylaşmadı. Yeteneğinin dışında ayrı bir mistik havası da yok değil Lin Pesto’nun. En beğenilen iki cover’ı ise “Yananı Görür Allah” ve “Araba” cover’ları.

2. Gaye Su Akyol

Gaye değişik kostümleriyle ve müziği ile hiç bağdaşmasa da konserde rakı içmesiyle tanınıyor. Yazdığı garip sözlerle yaptığı açıklamalarla tam bir marjinal. Müziğinde ise adeta kendi tarzını oluşturmuş durumda. Şarkılarını dinlediğinizde “ya bu Türk Sanat Müziği bildiğin” diyeceksinizdir.

Fakat tam olarak ne Türk Sanat Müziği yaptığını söylüyor Gaye, ne de alternatif rock yaptığını söylüyor. İkisini harmanlayıp ortaya kendi türünü çıkarmış. Ayrıca dünyadaki en büyük festivallerden olan Sziget festivalinde de konser vermişti. En sevilen iki şarkısı ise “Develerle Yaşıyorum” ve “Pink Floyd’un Dediği Gibi” adlı şarkıları.

3. Neyse

Neyse aslında bakarsanız bu listedeki en eski gruplardan biri fakat halen hak ettiği ilgiyi görmüş durumda değil.

Grup vokalde Selim Kırılmaz ve bateride Deniz Ünlü’den oluşuyor. İki kişiden grup mu olur demeyin hiç. Neyse grubu bu iki kişiden oluşuyor ama sahneye çıkarken grubun diğer üyeleri sık sık değişiyor. Neyse, bundan 7 yıl önce bir albüm çıkarmıştı bu hasretimize 2017 senesinde çıkardıkları “Haykırmadan Anlatamam” albümü ile son verdiler.

Neyse’nin en sevilen iki şarkısı ise Deniz Tekin ile yaptıkları “Muteriz” düeti ve “Siyah” adlı şarkıları

4. Evrencan Gündüz

Evrencan çoğumuzun tanıdığı Türkiye’nin efsanevi gitaristi, İngilizlerin deyimi ile “Awesome John Gündüz” Asım Can Gündüz’ün oğlu. Babası Blues gitaristliği yaparken, Evrencan yabancı ve Türkçe şarkıları cover’lamayı tercih etti.

Kendisine babasından geçen bir yetenek midir yoksa çok çalışmasından mıdır bilinmez ama Evrencan’ın sesi de gitaristliği de çok beğeniliyor.

Henüz çok genç olan Evren’in en sevilen iki şarkısı ise “Mevsim Çicekleri” adlı şarkısı ve “Medcezir” cover’ı.

5. Dolu Kadehi Ters Tut (DKTT)

DKTT listemizde çiçeği burnunda yeni gruplardan. Şu ana kadar iki albüm çıkardılar. Bu sıralar popülerlikleri hızla artmakta ve konserlerine hızla devam etmekteler.

Alışılagelmişin dışındaki şarkı sözleri ve başarılı müzikleri ile potansiyelli genç grubumuz, birçok farklı tarzı albümlerinde deniyorlar. Bir önceki albümleri akustik bir albümken, bu albümleri ise elektrikli set ile yapılan kayıtlardan oluşuyor.

DKKT ismini Ömer Hayyam’ın bir şiirinden alıyor tıpkı Büyük Ev Ablukada’nın da ismini bir şiirden alması gibi. DKKT’nin en sevilen iki şarkısı ise “Aldattın mı Beni” şarkısı ve Deniz Tekinle yaptıkları “Belki” düeti.

6. Yok Öyle Kararlı Şeyler (YÖKŞ)

Yok Öyle Kararlı Şeyler listemizdeki en efendi görünümlü çocuklardan oluşan bir grup ve listemizin son grubu. YÖKŞ pek çok festivale katılsa da festivalciler dışında pek çok tanıyanın olmadığı üzücü bir gerçek. YÖKŞ şu ana kadar toplamda 2 albüm çıkardı ve konserlerine hız kesmeden devam ediyorlar

Bu aralar birçok festivale katıldıkları için onlarla karşılaşmanız mümkün. Eğer olurda bir festivalde denk gelirseniz müziklerini mutlaka dinlemenizi öneririm. YÖKŞ’ün en sevilen iki şarkısı ise “Bir Sherlock Değilsin” ve “Nefret Söylemi”.

Gökmen Sezgin

instagram.com/benggokmen

@gokmensezgin

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler