Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

Son yıllarda yapılmış, izlenmesi gereken en iyi Türk aşk filmlerini derledim.

Listede romantik komediden, drama kadar birbirinden duygusal 20 film var. Bazılarında gülüp, bazılarında ise gözyaşınızı tutamayacaksınız.

Hiç bir filme haksızlık etmemek için sıralamayı IMDb puanına göre yaptım.

İyi seyirler.

20. Bir Varmış Bir Yokmuş (2015)

Bir Varmış Bir Yokmuş

Nehir genç bir anaokulu öğretmenidir. Arkadaşında kaldığı bir gün yan komşudan gelen gitar sesi dikkatini çeker.

Duyduğu şarkıdan çok etkilenir ve komşunun kim olduğunu arkadaşından öğrenir. Daha sonra bu sesin sahibiyle tanışmak için şarkıcı grubun çaldığı bara gider.

Fakat bu karşılaşma pek de umduğu gibi olmaz. Kavgayla başlayan bir aşk hikayesi izlemeye değer.

IMDb: 5.6

19. Karışık Kaset (2014)

Karışık Kaset

90’lı yıllarda müziğe karşı büyük ilgi duyan Ulaş isimli çocuk, aynı mahallede yaşayan İrem’den hoşlanmaktadır. Ancak utangaçlığı yüzünden bir türlü ona açılamaz ve bir süre sonra da İrem mahalleden taşınır.

Aradan 9 yıl geçer ve ikili tesadüfen tekrar karşılaşırlar. Güzel zaman geçirtecek keyifli bir romantik komedi.

IMDb: 5.8

18. Bu İşte Bir Yalnızlık Var (2013)

Bu İşte Bir Yalnızlık Var

Keyifli, eğlenceli bir romantik film.

Eski gitarist Mehmet, eşinden boşanmış ve hayatını özel ders vererek kazanan birisidir. Bir gün çok yakın komşusu Ayşe’nin eşiyle tartışmasına tanık olur. Ayşe’nin eşi evi terkeder ve kayıplara karışır.

O günden sonra Mehmet ve Ayşe’nin arasındaki ilişki karmaşık bir hal alacaktır.

IMDb: 5.8

17. Sonsuz Aşk (2017)

Sonsuz Aşk

Can hem yakışıklı, hem de çok başarılı bir beyin cerrahıdır. Hastane yönetiminden Berrin ise Can’dan hoşlanmakta ve yapılacak olan bir baloda ona yakınlaşmanın yolunu aramaktadır.

Can da bu durumu bildiği için Berrin’den kurtulmak için evine günlük temizliğe gelen Zeynep’i kız arkadaşı olarak bu baloya götürür ve olaylar gelişir.

Romantik dram türündeki film, listedeki ağlatan aşk filmleri arasında.

IMDb: 6.1

16. İncir Reçeli 2 (2014)

İncir Reçeli 2

En az ilki kadar başarılı bir devam filmi. Eğer ilk filmi izlemediyseniz bu kısımda okuyacaklarınız spoiler içerebilir.

Metin, yazdığı senaryo sonrası tanınır olmaya başlamıştır. Aynı zamanda bir barda program yapıyordur.

Yaşadıkları yüzünden ağır bir depresyon geçirmekte olan Metin’in en büyük dostu artık içki kadehleridir. Ama o istemese bile matemli günlerini geride bıraktıracak birisi çıkagelir.

IMDb: 6.2

15. Kendime İyi Bak (2014)

Kendime İyi Bak

Emre ve Yeşim isimli iki genç evlilik hazırlığındadır. Emre bunu kutlamak amacıyla eski arkadaşlarıyla buluşur. Bu buluşmada eski sevgilisi ile ilgili öğrendikleri Emre’yi derinden etkiler ve eski defterleri karıştırmaya başlar.

Yeşim evlilik hazırlıklarına devam ederken Emre başka bir işin peşine düşmüştür.

Hoş müzikleri ve ilişkilere dair güzel tespitleriyle izlenmeye değer bir film.

IMDb: 6.3

14. Su ve Ateş (2013)

Su ve Ateş

İngiltere’ye dil eğitimi için giden Yağmur isimli genç kadın, uçak korkusu yüzünden cam kenarındaki yerinin değiştirilmesini ister. Yeni oturduğu yerde tanıştığı Kemal isimli gizemli yabancıyla daha sonra da karşılaşınca aralarında bir yakınlık başlar.

Kemal’in sırları ikilinin geleceği hakkında nasıl bir rol oynayacaktır? İnsanı ağlatan başarılı bir romantik dram.

IMDb: 6.3

13. Kocan Kadar Konuş (2015)

Kocan Kadar Konuş

Aynı isimli romandan uyarlama eğlenceli bir romantik komedi.

Efsun 30 yaşında ve bekardır. Çevresindeki herkesin tek tek evlendiğini görür. Ancak kendisi ilişikilerinde daha aradığını bulamamıştır ve ümidini de kaybetmiştir.

Ailesi ise onun evde kaldığını düşünerek onu koca bulmaya zorlar. Efsun ise böyle bir arayışta değildir ancak bir gün çocukluk aşkıyla karşılaşır ve işler değişir.

IMDb: 6.4

12. Bir Aşk İki Hayat (2019)

Bir Aşk İki Hayat

Hayatımızda verdiğimiz her kararın önemli olduğunu, küçük bir değişikliğin bile ileride büyük bir etkiye sahip olacağını gösteren bir film.

Umut adlı genç adam bir akşam köpeğini gezdirmeye çıkarırsa hayatının aşkıyla karşılacak ancak bu akşamlık çıkarmayım dese hayatı alt üst olacaktır.

Sıradan aşk filmlerinden farklı bir yapım.

IMDb: 6.4

11. İncir Reçeli (2011)

İncir Reçeli

Oldukça romantik ve hüzünlü bir hikaye.

Metin adlı genç adam senaryo yazarlığı yapmaktadır. Bir gece bar çıkışı Duygu adında sarhoş bir kıza yardımcı olur ve kendi evini ona açar. O günden sonra zaman zaman buluşan ikilinin arasında bir aşk filizlenmeye başlar. Ancak Duygu’nun Metin’e henüz söyleyemediği büyük bir sırrı vardır.

Halil Sezai Paracıkoğlu ve Melike Güner’in başrolde olduğu bu duygusal film izlemeye değer.

IMDb: 6.5

10. Senden Bana Kalan (2015)

Senden Bana Kalan

Romantik komedi havasında başlayan film, ilerledikçe insanı ağlatan bir atmosfere bürünüyor. Bir Güney Kore yapımından uyarlama filmin konusu kısaca şöyle:

Zenginlik ve rahatlık içerisinde büyüyen Özgür, 18 yaşına girdiği gün dedesinden kalan mirasa sahip olacaktır. Ancak o gün geldiğinde mirası alabilmek için bazı şartların olduğunu öğrenir. Vasiyetnameye göre, Çanakkale’nin bir köyüne taşınacak ve buradaki devlet okulundan mezun olacaktır.

Özgür bu şartı yerine getirmek istemese de, köyde onu hayatının sürprizi beklemektedir.

IMDb: 6.7

9. Issız Adam (2008)

Issız Adam

Alper, her gün farklı ilişkiler yaşayan, işinde başarılı bir restoran işletmecisidir. Yemeklere olduğu kadar, müzik ve eski plaklara da meraklıdır.

Bir gün eski plak arayışındayken bir kitapçıda Ada ile karşılaşır. Ada’nın güzelliği Alper’e belki de ilk defa aşkı tattırmıştır.

Final sahnesi ile seyirciyi etkilemeyi başaran yapımlardan.

IMDb: 6.8

8. İkimizin Yerine (2016)

İkimizin Yerine

Sonuna kadar gizemini korumayı başaran farklı bir film.

Çiçek adlı genç kız, 18. yaşına henüz girmiştir. Yaşadığı küçük kasaba ve hayatın monotonluğundan bıkmış durumdadır. Doğum gününde hayatına küçük bir renk gelmesini diler.

Ve adeta dileği kabul olurcasına o gün okula yeni bir edebiyat öğretmeni gelir ve Çiçek’in hayatı tamamiyle değişir.

IMDb: 6.8

7. Delibal (2015)

Delibal

Filmin ilk yarısı eğlenceli ve yer yer komik iken, ikinci yarısı da bir o kadar hüzünlü geçiyor ve zaman zaman da seyirciyi ağlatabiliyor.

Deli dolu bir genç olan Barış, ilk görüşte Füsun’a aşık olur. Barış, tüm vaktini ve dikkatini okuluna vermiş olan Füsun’un kalbini çalmak için çok uğraşacaktır. Ancak Barış’ın herkesten saklandığı bir de sırrı vardır.

IMDb: 6.9

6. Aşk Tesadüfleri Sever (2011)

Aşk Tesadüfleri Sever

Adından da belli olduğu üzere içerisinde bolca tesadüflerin bulunduğu bir film.

Aynı gün ve aynı hastanede dünyaya gelen Özgür ve Deniz, yıllar sonra yeniden karşılaşırlar. Geçmiş ve günümüz arasında devam eden filmde, aşk hikayesinin yanında bir de baba oğul ilişkisi anlatılmaktadır.

Puanının biraz fazla olduğunu düşünmekle beraber, vakit kaybı olmadığını söyleyebilirim.

IMDb: 7.3

5. Bi Küçük Eylül Meselesi (2014)

Bi Küçük Eylül Meselesi

İnsanı üzen bir senaryoya sahip saf bir aşk bir filmi. Senaryoda beğenmediğim yerler yok değil ancak finaliyle iyi toparlıyor.

Bozcaada’dan tatilden dönen genç kız, bir kaza sonucu hafıza kaybı yaşar ve son bir ayda yaşadığı her şeyi unutur. Yaşadığı şüphe sonucu adada olup bitenleri anımsayabilmek için adaya geri döner. Orada karşılaştığı bir adam, unuttuğu şeyleri genç kıza hatırlatmaya çalışacaktır.

IMDb: 7.3

4. Sadece Sen (2014)

Sadece Sen

Bir Güney Kore filminden uyarlama.

Eski boksör Ali, geçmişinde karanlık işlere bulaşmıştır. Hayatına yeni bir sayfa açmak isteyen genç adam gündüzleri su dağıtıp, geceleri de otopark bekçiliği yapmaktadır.

Bir gün Hazal adında gözleri görmeyen genç bir kadınla tanışır. Birbirini tanımaya başlayan ikilinin arasında büyük bir aşk doğacaktır.

Biraz klişe olsa da vakit geçirmek için izlenecek hoş bir romantik film.

IMDb: 7.4

3. Başka Dilde Aşk (2009)

Başka Dilde Aşk

Hem eğlenceli, hem de duygusal bir aşk hikayesi. Aşkın dile ihtiyacı olmadığını, birbirini seven iki insanın konuşmadan da anlaşabileceğini gösteren romantik bir yapım.

Onur ve Zeynep adında iki genç, bir arkadaşlarının doğum günü partisinde tanışırlar. İkili, gürültülü bar ortamında konuşmadan geçen zamanda birbirine ısınmaya başlar.

Zeynep, bar çıkışı Onur’un duymadığını farkeder. Bir anlık şaşkınlık yaşasa da bunu hiç dert etmeden Onur’la anlaşabilmenin yollarını arar.

IMDb: 7.4

2. Unutursam Fısılda (2014)

Unutursam Fısılda

Zaman zaman seyirciyi ağlatan sahneleri ile oldukça oldukça duygusal bir Çağan Irmak filmi.

Bütün mal varlığını kaybeden eski bir pop şarkıcısı baba evine döner ve bu küçük kasabada yaşadığı anıları birer birer canlanır. Yıllardır görüşmediği ablasıyla da eski defterler açılacaktır. Filmde aşk hikayesinin yanında dramatik bir abla kardeş hikayesi de bulunuyor.

Film, oyuncu kadrosu ile 70’li dönemleri başarılı bir şekilde aktarıyor. İzlenmesi gereken yerli filmlerden.

IMDb: 7.5

1. Kelebeğin Rüyası (2013)

Kelebeğin Rüyası

Yılmaz Erdoğan imzalı film, Behçet Necatigil’in iki öğrencisi Rüştü Onur ve Muzaffer Tayyip Uslu’nun dramatik hayat hikayesini anlatıyor.

Sanat ve edebiyatla ilgilenen iki öğrencinin gençliği bir yandan hastalıkları, bir yandan da hayat mücadelesiyle geçmektedir. En büyük hedefleri ise Varlık Dergisi’nde şiirlerinin yayınlanmasıdır.

1940’ların başında Zonguldak’ta başlayan duygu yüklü film, o dönemleri başarılı bir şekilde seyirciye aktarabiliyor. Kıvanç Tatlıtuğ ve Mert Fırat tarafından canlandırılan öğrencilerin aşka dair yaşadıkları da insanı oldukça duygulandırıyor.

IMDb: 7.8

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

  • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

  • Ahlat Ağacı

    8 Filmi ile Nuri Bilge Ceylan

  • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

  • En Güzel 16 Romantik Güney Kore Filmi

  • 21. Yüzyılın En Komik 20 Türk Filmi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?