Antik Dünyadan 10 Modern Oyuncak

Günümüzde çocuklar oldukça şanslı. Her türden oyuncağa ve bilgisayar oyunlarına sahipler. Peki, bundan binlerce yıl önce çocuklar neyle oynuyorlardı hiç merak ettiniz mi?

Eski çağlarda insanlar 15 yaşlarına geldiklerinde çoktan yetişkin sayılıyordu. Evleniyor, sorumluluk alıyor hatta savaşıyorlardı. Ancak 4 – 5 yaşlarında ya da daha küçükken ne yapıyorlardı? Arkeolojik araştırmaların sonucunda bulunanlara göre, binlerce yıl önce yaşamış insanların oyuncakları bizimkilerden pek farklı değilmiş. Hatta günümüzdeki oyuncaklara ilham kaynağı olduklarını söylemek bile yanlış olmaz. İşte misketten topaça, yarış arabasından bebeklere kadar bugünün oyucaklarının ataları.

7.500 Yıllık Oyuncak Araba

abovetopsecret.com

Mardin Kızıltepe’de bulunan bu oyuncak arkeolog Mesut Alp’in söylediğine göre tam 7.500 yıl önce yapılmış. Yani o zamanda yaşayan insanlar tekerler fikrine sahiptiler. Ancak şaşırtıcı olan şey oyuncağın günümüzdeki arabalara oldukça benzemesi. Mardin Kültür ve Turizm Müdürü Davut Beliktay ise oyuncağın traktöre benzediğini söylüyor. Oyuncak Mardin Müzesinde sergileniyor.

Topaç

wikipedianamuseum.gr

Topaçlar tarihte her zaman en popüler oyuncaklardan olmuştur. Bu resimdeki topaçlar milattan önce 5. yüzyıla ait. Mısır’da bulunan topaçlar Atina Ulusal Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor.

Eklemli Bebek

vroma.org

Milattan önce 2. yüzyıl Roma dönemi oyuncağı. Bebeğin el ve kolları hareket edebiliyor.

Misketler

TchmilFan

Antik çağın bir başka popüler oyuncağı.

Tekerlekli At Oyuncak

wikimedia commons

Milattan önce 950-900 arasında tarihlenen bu Antik Yunan oyuncağı bir mezarda bulunmuş.

Savaş Arabası

nevsepic.com.ua

4.000 yıl eski bir Pers oyuncağı. İşçilik muazzam değil mi?

Oyuncak Kedi

Sugar + Meows

Antik Mısır’dan bir oyuncak. İpi çekince kedinin ağzı hareket ediyor.

Oyuncak Köpek

dinosoria.com

Meksika’da bulunan tekerlekli köpek oyuncak. Milattan önce 1500-400 arasına tarihleniyor.

Labirent Oyunu

bbc.co.uk

Güney Asya’dan İndus Vadisi Uygarlığı’na ait bir oyuncak. Milattan önce 3500-1700 arasına tarihleniyor. Zarlara bakılırsa halen antik çağlarda yapılmış şeyleri kopyalıyoruz.

Salıncak

wikimedia commons

3.000 yıllık bu oyuncağa göre hem çocuklar hem de yetişkinler salıncakla güzel zaman geçiriyorlarmış.

Yorumlar