B12 Vitamin Eksikliğinin 5 Önemli Belirtisi

Günümüzde  bireylerde sıkça görülen bir sorun B12 eksikliği. Bu yazıyı yazma sebebim benim de bu sorunu yaşamış olduğum gerçeğidir.

Bebeklikten başlayarak gençlerde ve yaşlılarda görülen bu durumu çözmek mümkün. Sorunun kaynağına inerek bu durumu sorun olmaktan çıkarabilirsiniz.

B12 vitamin eksikliğinin en önemli 5 belirtisi şöyle:

1. Yorgunluk ve Halsizlik

Uykusuzluk

B12 eksikliğinin varlığına işaret eden ilk durum yorgunluk ve halsizlik belirtisidir.

Buna göre gün içerisinde sabahtan yatacağınız vakte kadar vücudunuz bitkin ve modunuz düşük ise B12 eksikliği baş göstermiş olabilir. Tabiri caizse batarya zayıf alarmı veren telefonlar gibi kendinizi kapandı kapanacak modunda hissedersiniz.

B12’nin işlevlerinden ilki de bu enerji ile ilgili. Hücrelerimiz karbonhidratı glikoza dönüştürürken B12 vitaminine ihtiyaç duyuyor. Eksikliğinde ise bu dönüşümü sağlayamayıp hücrelerimizin enerjisiz kalmasına sebebiyet veriyor.

2. Sürekli Gerginlik ve Stres

Stres

B12’nin bir katkısı da sinir sistemimiz üzerinde oluyor.

Buna göre sinir sistemimiz daha aktif ve pozitif bir şekilde işleyişini sürdürüyor. B12 eksikliği görünen kişiler, sinir sisteminin düzenli olarak çalışamaması sebebiyle gerginlik, stres ve huzursuzluk yaşayabiliyor.

Birey, sürekli bir bunalma halinde ve çevreyle iletişimi normalin altında olacak şekilde yaşıyor. B12 eksikliği bulunan kişilerde yaşanılan bu durum dikkat çekici şekilde kendini fark ettiriyor.

3. Vücutta Solgunluk

B12 eksikliğinin bir de bedensel yansıması var. Bu belirtilere göre kendi kendinize tanıyı koymanız daha kolay olacaktır.

B12 eksikliği görülen kişilerde vücut rengi solmaya başlar.

Vücuttaki bu solgunluğun nedeni, B12 eksikliğinin sonucunda kırmızı kan hücrelerinin yeterli şekilde üretilmemesi. Bu vitaminler önemli ölçüde kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına destek veriyor. Eksikliğinde de teniniz solmaya başlıyor.

Ayrıca diğer bir belirti de dil üzerinde çatlakların oluşması. Buna göre dilimiz de B12 eksikliğinde tepkisini ortaya koyuyor.

4. Hafıza Zayıflığı ve Konsantrasyon Eksikliği

Konsantrasyon Eksikliği

Belki de çoğu kişinin farkına varamadığı durumlardan bir tanesi. B12 eksikliği olanlar, artık eskisi kadar yaptığı işlere konsantre olamaz ve hafıza sorunları yaşarlar.

Bunun nedenini az önceki maddelerden birinde söylemiştik. B12’nin yardımcı olduğu sinir sistemi ve beyin bu eksiklikten dolayı, eskisi kadar işlevini yerine getiremiyor. Bu nedenle kişinin verimi ve performansı düşüyor.

B12 vitaminini arabaya konulan benzin olarak düşünebiliriz. Eksikliğinde hiçbir işi tam olarak yapamıyoruz.

“Ben ne söyleyecektim?” veya “Ne zaman söyledim bunu?” gibi cümleleri sıkça kullanıyorsanız, eksikliğin sorunları başlamış olabilir.

5. Zayıflık ve Güçsüzlük durumu

Son olarak B12 hastalarında görülen bir durum ise zayıflık ve sürekli olarak güçsüzlük durumudur.

Kişi beslenme alışkanlığında bir değişme olmasa da zayıflamaya, kilo kaybetmeye başlar. Şayet diyet veya başka bir zayıflama egzersizi yapmıyorsanız bu durum B12 eksikliği göstergesidir.

Ayrıca bu durum iştahınızda değişimlere sebebiyet verecek boyutta ise, uygun kan tahlillerini yaptırarak sorunun kaynağına daha rahat ulaşabilirsiniz.

Güçsüzlük durumu ileri boyutta sizi etkilemeden doktora görünüp önlem almaya çalışmalısınız. Aksi taktirde çözümü zor olaylara sebebiyet verebilirsiniz.

Tedavisi

Deniz ürünleri, yumurta sarısı, yağsız süt ve ürünleri, et, tavuk, balık, muz, havuç, lahana B12 içeren yiyecekler arasındadır. Bunları sıkça tüketebilir, doktora gitmeden de durumun ilerlemesini kendiniz önleyebilirsiniz.

Ayrıca doktorunuza gittiğinizde sizlere iğne veya ilaç tedavisi önerecektir. Piyasada bu eksikliğin tedavisi için “Benexol” adında bir ilaç veya “Dodex” adında bir iğne verecektir.

Bu şekilde tedavinizi aksatmadan yerine getirirseniz vücudunuzda olası sorunları ilerlemeden çözeceksiniz.

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

  • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi