Türk Kahvesinin 5 Muhteşem Faydası

Türkiye’de yetişmediği halde Türklerin pişirme şeklinden dolayı adına Türk kahvesi denen, bazen sade bazen şekerli içtiğimiz veya yanına lokumlar, çikolatalar yakıştırdığımız kahvenin aynı zamanda birçok faydası var.

Şimdi Türk kahvesinin sağlığa olan faydalarından bazılarına değinelim.

1. Kalbi Koruyor

Türk Kahvesi Kalbi Koruyor

Kahvenin içindeki antioksidanlar kalp sağlığına iyi geliyor.

Araştırmalar, düzenli olarak Türk kahvesi içenlerde kalp ve lenf damarlarının onarılması nedeniyle kalp rahatsızlıklarına yakalanma riskinin daha düşük olduğunu gösteriyor.

Kahvede bulunan kafein, kalp hücrelerini koruduğu gibi kalp krizinden sonra da kalbin iyileşmesini destekleyen süreçler üzerinde olumlu etki yaratıyor.

Yapılan bir araştırmada günde birkaç fincan kahve içenlerle daha az içenler veya içmeyenler karşılaştırılmış, kahveyi daha çok içenlerde kalp hastalıkları işaretlerinin daha az görüldüğü, özellikle atardamar duvarlarında kalsiyum birikmesinin daha az olduğu saptanmıştır.

2. Şeker Hastalığı Riskini Azaltıyor

Alman bilim insanlarının yaptığı bir araştırmaya göre, günde dört fincan yani 600 ml ve üzeri kahve tüketenlerde günde bir fincandan az kahve içenlere oranla tip 2 şeker hastalığına yakalanma riskinin %23 daha az olduğu görüldü.

Dünyanın kişi başı en çok kahve tüketen ülkesi Finlandiya’da yapılan bir araştırmada ise tip 2 şeker hastalığı riski günde 3-4 fincan kahve içen kadınlarda %29, erkeklerde ise %27 oranında daha az bulundu. İçilen kahve miktarı arttıkça, şeker hastalığı riskinin de azaldığı görüldü. Buna göre, tip 2 şeker hastalığına günde 10 fincandan fazla kahve içen kadınlarda %80, erkeklerde ise %55 oranında daha az rastlandı.

3. Kansere Karşı Koruyucu

Son yapılan araştırmalarda Türk kahvesinin, içinde bulundurduğu zengin antioksidanlar sayesinde tümör hücrelerinin ve kanseroid hücrelerin gelişimini durduğu ortaya çıktı. Kansere yol açan serbest radikaller, Türk kahvesi içinde olan klorojenik asit, kafeik asit, fitoöstrojenler, polifenoller ve kafein sayesinde vücuttan uzaklaştırılıyor.

Her gün 2-3 fincan Türk kahvesi içildiğinde kanser riski %13 oranında azalıyor. Kadınlarda özellikle meme ve rahim, erkeklerde de prostat kanserine karşı koruyucu. Günde üç bardak Türk kahvesi tüketenlerde bir bardak tüketenlere oranla ağız, yutak ve yemek borusu kanserlerine yakalanma oranı %30 daha düşük.

Düzenli tüketiminde karaciğer, kolon ve cilt kanseri üzerinde de koruyucu etkileri var.

4. Yağ Yakımını Uyarıyor Ve Kasları Koruyor

Spordan yarım saat önce içilen bir fincan Türk kahvesi, içindeki kafein sayesinde yağ yakımını arttırıyor. Adrenalin hormonu salgılatarak kalp ve dolaşım sistemini uyarıyor ve daha fazla enerji yakımı sağlıyor.

İspanya’da yapılan bir araştırmada kafein tüketen atletlerin antrenmandan sonraki 3 saat boyunca kafein almayanlara oranla %15 daha fazla kalori harcadığı görülmüş.

Coventry Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada da kafeinin yaş ile beraber azalan kas kütlesini yerine koymada, kaslardaki ve dokulardaki yaralanma riskini azaltmakta etkin rol üstlenebileceği saptandı.

5. Alzheimer Hastalığına Karşı Koruyucu

Yapılan araştırmalar düzenli ve uzun süreli tüketilen kahvenin hafızada etkili olduğunu ve birincil nöronal hücreleri koruduğunu gösteriyor.

John Hopkins Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kafeinin hafıza üzerinde canlandırıcı etkisi olduğu ortaya konuldu. Kafein bazı hatıraların ortaya çıktıktan sonra en az 24 saat daha zihinde tutulmasını sağlayabiliyor.

Sabah saatlerinde içilen bir fincan şekersiz Türk kahvesi zihinsel fonksiyonları destekleyerek konsantrasyonu ve ezber gücünü arttırıyor. Ayrıca bir büyüme faktörü olan BDNF (Brain-Derived Neurotrophic Factor) salınımını tetikliyor.

Beyin ve beyin hücrelerinin büyüme hormonu olan BDNF, öğrenme, yeni beceriler kazanma ile hafıza üzerinde pek çok etkiye sahiptir ve Alzheimer hastalarının beyinlerinde BDNF düzeyleri düşüktür.

Emrah Özhekim

@emrahozhekim

  • Limon Canlandırır

    Limonun Faydaları Nelerdir? 6 Maddede Çiğ Köfteyi Efsane Yapan Meyve

  • Hurmanın 10 Muhteşem Faydası

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?