Baktıkça Tatil İsteğinizi Artıracak Birbirinden Güzel 20 Ada

Küçük adalar genellikle yerleşim için değil, ziyaret içindir. Bunun sebebi de, toplu yerleşime müsait olmamalarıdır.

Çok büyük kalabalıkların olmaması da birçok adayı tatil için çok uygun hale getiriyor. Ayrıca, konutlaşma zorunluluğu olmadığından yaratıcı mimari ve peyzaj için mükemmel yerlerdir. 

Dört tarafı sularla çevrili kara parçalarını, dört bir yanı huzur ve güzellik haline getirmiş adalarla karşınızdayız.

1. Mo’orea – Fransız Polinezyası

Mo'orea

Gözlerden uzak bir balayı için aranan kan niteliğinde olan bu ada, volkanik tarzda oluşmuş bir adadır. Fransız Polinezyası, Büyük Okyanus’ta bulunan Fransa’ya bağlı adalar grubudur.

Tahiti’den yüksek hızlı Katamaran vasıtası ile ulaşılabilen bu ada, bozulmamış beyaz toz kumlu plajları, zümrüt yeşili doğal uçurumları, birbirinden güzel su üstü bungalovları, parlak ve açık mavi suları ile harika bir tatil yaşamak için gerekli her şeye sahip.

Hilton, Sofitel gibi büyük ve lüks otellerin de bulunduğu ada, nitelik olarak tam bir tatil cenneti.

2. Jamaika

Jamaika

Orta Amerika’da, Küba’nın güneyinde yer alan Büyük Antiller’den bir ada ülkesi olan Jamaika, tropik bir tatil deneyimi isteyenler için bulunmaz bir yer. Bob Marley ile hayatımızda yer eden Reggea müziğinin çıktığı yerdir.

Burayı 3 Mayıs 1494’te keşfeden ünlü kaşif Cristophe Colomb “İnsan gözünün görebileceği en güzel yer” olarak tanımlar. Ayrıca hemen hemen her yıl “Dünya’nın En Mutlu Ülkeleri” sınıflandırmasında ilk sıralarda yerini alır.

1694 yılında 7.4 şiddetinde bir depremle denize gömülmüş Port Royal adında batık bir şehri bile vardır. Rastafaranizm etkisinde bir tatil için harika bir tercih olacaktır.

3. Boracay, Filipinler

Boracay

2015 yılında ünlü seyahat uygulaması TripAdvisor tarafından “Yeryüzünün En İyi Plajı” olarak seçilen ada, Filipinler’de Vasiyas Takımadalarında yer alıyor.

3 bölgeye ayrılmış olan White Beach, Boracay’ın batısında yer alıyor. 1. bölge gençler için hazırlanmış. Harika spor ve eğlence aktiviteleri mevcut. 2. bölgede alışveriş merkezi, restoranlar, hediyelik eşya mağazaları yer alıyor. 3. bölge ise adanın huzur durağı. Şık restoran ve barlar bulunuyor.

Nispeten daha sakin bir bölge olarak tasarlanmış. Küçük bir not; çocukluğunda deniz kızı olmak isteyenler için, Boracay Adası’nda bir denizkızı akademisi var!

4. Capri Adası, İtalya

Capri

Hazır denizkızı demişken, Yunan mitolojisinde Siren adı verilen yaratıkların denizkızı olduğuna inanılıyor. Sirenler, denizcilerin dikkatini dağıtarak kayalıklara oturmalarına neden oluyorlardı. “Siren” kelimesi bugünkü manasını bu sesten almıştır.

İtalya’nın Campania bölgesinde yer alan, hem doğal güzellikleri hem de Roma İmparatorluğu’na kadar uzanan tarihi yerleri ile Capri Adası, tatil için mükemmel bir tercih olacaktır.

5. Waiheke Adası, Yeni Zelanda

Waiheke

İlk olarak Yüzüklerin Efendisi film serisinde, mükemmel doğal güzellikleri ile tanıştığımız bu ülkenin elbette aynı güzellikte bir de tatil adası var.

Subtropikal deniz ikliminin ve verimli toprakların sayesinde Yeni Zelanda’nın bahçesi, bağı olarak nitelendiriliyor. Yüz ölçümü oldukça küçük olmasına rağmen büyük tonajlarda üzüm yetiştiriciliği mevcut.

Zaten genellikle “Şarap Adası” olarak anılıyor. Harika mahzenleri ile tatilinize keyif katacak bir deneyim yaşayabilirsiniz.

6. Ko Phi Phi, Tayland

Ko Phi Phi

Tayland’ın güneyinde, Phuket’e yakın olan Krabi şehrine bağlı Phi Phi Don ve Phi Phi Lee ismindeki adalardan oluşuyor. Buradaki doğal güzelliklerin çok ünlü olmasının asıl sebebi baş rolünü Leonardo di Caprio’nun oynadığı The Beach filmidir.

Denizin biraz açığında yükselen 15-20 metrelik kayalıkları, zararsız mercan köpek balıkları arasında dalış deneyimi şansı ile normalden oldukça farklı bir tatil yaşamanız garanti ediliyor.

7. St. Lucia

St. Lucia

Karayipler bölgesinde Küçük Antiller’den bir ada ülkesi olan St. Lucia, “Karayipler’in Helen’i” olarak adlandırılıyor. Eski bir Fransız sömürgesi olsa da halkı köken bakımından Afrika ve Doğu Hindistan’dan gelmedir.

Amerika ve Kanada turizm yatırımlarını çektiğinde ülkede turizm sıkıntısı yaşansa da, insanlar acente dışında gezmeyi öğrendiğinde bu eksiklik hemen giderildi.

En ünlü festivali Mayıs’ta düzenlenen Jazz festivali. Yerli insanlarla yöresel Kwadril dansını yaparken tatiliniz için doğru kararı verdiğinizi hissedeceksiniz.

8. Whitsunday Adaları, Avusturalya

Whitsunday

“Issız bir adaya düşsen” sorusunda “düşülecekse buraya düşülsün” algısı yaratan bu ada, Dünya’nın en güzel resiflerine ev sahipliği yapıyor. En meşhuru Büyük Set Resifi. 2.900 resiften ve 900 adadan oluşuyor.

Adanın en popüler aktivitelerinden birisi de burada dalış yapmak. Ayrıca yakınlardaki Hamilton Adası’nda rezervasyon yaptırarak kucağınızda bir Koala sevebilirsiniz.

Bembeyaz kum ve sahilleri ile hafızanızdan yıllarca çıkmayacak bir tatil yaşayabilirsiniz.

9. Kauai

Kauai

Hawaii’ye bağlı adalardan birisidir. Kalalau Trail olarak adlandırılan yerde 22 km’lik uzun ve zorlu bir yürüyüş parkuru bulunuyor.

Hawaii genel anlamda fırtınalarıyla da meşhur olduğu için, hem doğası hem de etkinlikleriyle macera sever tatilciler için bulunmaz yerlerden birisidir Kaua’i Adası.

Makaowahi Mağarası’nı ziyaret ettiğinizde de insanlardan önceki dönem için zihninizde bir hayli sahne canlanacaktır. Adanın içindeki Kanyon da, hayal gücünüzün gördüğünüz manzaranın gerisinde kalacak cinsten olduğu söyleniyor.

10. Fiji Adaları

Fiji

215’i ıssız olan toplam 322 adadan oluşan bu bölge, 1970 yılında İngiliz sömürüsünden kurtularak bağımsızlığı ilan eden Fiji Adaları Cumhuriyeti’ne bağlı. 9 idari bölge olarak yönetiliyor.

Mayıs-Ekim ayları arasının en güzel zamanlar olduğu bölgede çok değişik kuş türleri ile karşılaşabilirsiniz. Yerel halkın düzenlediği yöresel festival ve karnavallarda Pasifik kültürünü derinlemesine izleme şansı yakalayacak ve mutlu bir şekilde evinize döneceksiniz.

11. Dalmaçya Bölgesi Adaları, Hırvatistan

Dalmaçya Bölgesi Adaları

Ege kıyılarına oldukça fazla benzetilen Adriyatik kıyısında bulunan Dalmaçya bölgesi, birden fazla adasıyla meşhur.

Yakınlarındaki şehirlerle, UNESCO dünya mirası bölgeleriyle tam bir kültür gezisi düzenleyebilirsiniz. Alfred Hitchcock bu bölgenin yakınlarındaki Zadar için “Dünya’nın en güzel gün batımını izlediğim yer” demiştir.

Ayrıca bu bölgede bir de deniz orgu var. Dalgalar kıyıya vurdukça, iskeledeki borulardan müzikal sesler duyuluyor.

12. Bali, Endonezya

Bali

Endonezya’nın 17 bin adasından biri olan Bali’nin bilinen ünvanı “Tanrıların Adası”. Sanskritçede “barış ve huzur” anlamına gelen bu coğrafyanın isminden oluşan beklentiyi net olarak karşılayacağından emin olabilirsiniz. Temmuz ve Ağustos aylarında ziyaret edilmesi tavsiye edilir.

Mükemmel vadileri, mistik tapınakları, volkanik dağda yapılacak gezintileri, fil safarileri gibi etkinliklerden vakit kalırsa denize de girebilirsiniz. Bali, para birimi olarak da oldukça avantajlı destinasyonlardan biri olarak göze çarpıyor.

13. Cook Adaları, Yeni Zelanda

Cook Adaları

İsmini, 1770 yılında burayı keşfeden James Cook isimli kaşiften alan bölge 15 adadan oluşuyor. Bu seyahatin en güzel tarafı kuşkusuz teknolojiden uzak olacağınız gerçeğidir. Zira, adadaki yerliler cep telefonu dahi kullanmadığı için sizin de götürmeniz bir anlam ifade etmiyor.

Oldukça huzurlu ve sakin bir gezinin adresi Cook Adaları. Çok fazla gece eğlencesi yok. Doğa turları yapıp, denizin keyfini çıkarabileceğiniz kalabalıktan uzak bir gezi noktası. Kasım’dan Mart’a kadar adada tayfunlar oluyor bunu da bir kenara not alın.

14. Santorini, Yunanistan

Santorini

Beyaz taş, turkuaz deniz denince akla gelen ilk yer, komşumuz Yunanistan’ın incisi Santorini. İsmini 13. yy’da yaşamış olan St. İrene’den almıştır.

Kayıp kıta Atlantis efsanelerinden, mitolojik heykellerden, kraterlerden bol bol izlenimler alacağınız ada, Thira ve Oia olmak üzere iki bölüme ayrılmış. Thira, o meşhur fotoğraflardaki 600 basamaklı merdivenle deniz kıyısına inilen bölge. Oia ise beyaz taş evlerin olduğu daha lüks olan bölüm.

Siyah ve kızıl kumlarla kaplı volkanik oluşumun etkilerini görebileceğiniz plajlarıyla birlikte ada cazibe merkezi haline geliyor.

15. Palawan, Filipinler

Palawan

2007 yılında National Geographic Seyahat dergisinin “Doğu ve Güneydoğu Asya’nın en  çekici yeri” olarak seçilen bu bölge kendi içinde 1700 adadan oluşuyor.

Kuzeybatısında yer alan El Nido ise CNN  tarafından hazırlanan “En iyi plajlar” listesinde yer alıyor. Yer altı nehir turu yapabileceğiniz, farklı yerlere düzenlenen her bir tekne turu rotasında ayrı bir dünyaya giriyormuş hissi yaşayacağınız, nadir rastlanan memeli hayvanlarla karşılaşacağınız çok değişik ve güzel bir deneyim için şiddetle tavsiye edilir.

16. Mauritius, Afrika

Mauritius

Hint Okyanusu’nun güneybatısında yer alan bu güzel ada, 70’li yıllara kadar İngiliz sömürgesiydi. Harikulade bir doğaya sahip olan adanın, plajları da oldukça güzel.

Adada bir diğer ilgi çekici olan şey ise ekili alanların %80’i şeker kamışı olmasıdır. Eylül’den Aralık’a kadar ziyaret edilmesi öneriliyor çünkü diğer dönemlerde kasırgalar ve yoğun yağışlar oluyor. Yerli halkın dini törenleri değişik ritüellere ev sahipliği yapıyor. Ocak’ta düzenlenen Cavadee dini bir festival ve ritüellerinin arasından dil, yanak delme gibi törenler de var.

17. Bora Bora, Fransız Polinezyası

Bora Bora

Yine Büyük Okyanus’a uzanıyoruz. Denizi, doğası, yaşantısı ile hayalleri süsleyen bir ada. Su üstü bungalovlarda konaklayıp sabah kahvaltısından sonra Coral Garden ismindeki doğal denizaltı parkını seyre çıkmanın keyfini, dünya üzerinde başka bir yerde tadamazsınız.

Ayrıca diğer tropik iklimlerden farklı olarak bu bölgenin avantajı, kasırga veya tayfun gibi afetlerin olmaması. Kısa süreli muson yağışları gerçekleşiyor. Bu da tatilinizde en fazla yarım saat güneşten uzak kalacağınızı ifade eder.

Bora Bora seyahatinin oldukça pahalı olacağının da altını çizmeden geçmeyelim.

18. Seyşeller

Seyşeller

Madagaskar’ın hemen doğusunda yer alan bu doğa harikası ada, içerisinde tapınaklar ve mükemmel plajlar barındırıyor. Dev kaplumbağalara rastlayacağınız enfes bir botanik parkı da mevcut.

Yüzyıllar önce kölelerin çalıştırıldıkları yerlerden olan Sans Souci yolunda trekking yapabilirsiniz. Diğer adalara düzenlenen turlara katılabilirsiniz.

Gece hayatı da oldukça renkli olan Seyşeller gezisinin sizi çok memnun edeceğine emin olabilirsiniz.

19. Maui, Hawaii

Maui

Hawaii’yi çekici kılan bir başka adadır Maui. Eski balina avcılık merkezini ziyaret edebileceğiniz, Hana yolunda yürüyebileceğiniz, İao vadisinde tur yapabileceğiniz, enfes körfez ve plajlarında yüzebileceğiniz harika bir tatil imkanı sunuyor. F

akat burada, Dünya üzerinden yalnızca burada bu kadar net ve güzel şekilde yapabileceğiniz başka bir aktivite daha var. Haleakala Dağı’nın zirvesindeki gözlem evlerini ziyaret edebilir ve gökyüzüne çok yakından bir göz atabilirsiniz. Amatör astronomlar, her yıl aylarca burada gökyüzünü inceliyorlar.

20. Maldivler

Maldivler

Ve geldik listenin olmazsa olmazı Maldivlere. 305 adadan 105’inin sadece otel adası olduğu gerçeği zaten ne kadar talep gördüğünü anlatmaya yeter de artar.

Dünya’nın en küçük başkentine sahip bu ada ülkesinde şu ana kadar yapılan neredeyse tüm aktiviteleri gerçekleştirebilirsiniz.

2005 yılında, %97’si Müslüman olan Maldiv Cumhuriyeti halkı için Avustralya’ya sığınma hakkı verildi. Bunun sebebi, içinde bulunduğumuz yüzyıl içinde küresel ısınmadan ötürü Maldivlerin tamamen sular altında kalacağı öngörüsüdür.

Ahmet Can İlhan

Araştırma bağımlısı, çok okuyan, çok gezen, az bilen, öz bilen.

@ahmetcanilhan

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Yamaç Paraşütü

  Ölüdeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Harika Yer

 • İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

 • Nemrut Dağı Milli Parkı

  Alternatif Rotalar: Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Milli Parkları

 • Cape Town

  Çoğunlukla Başkent Sanılan 10 Şehir

 • Şifaiye Medresesi Sivas

  Yolu Sivas’a Düşeceklerin Mutlaka Gitmesi Gereken 10 Yer

 • Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu