Bir Garip Japon Hastalığı: Paris Sendromu

Böyle bir hastalığın olduğunu ilk defa duyanlar inanmıyor ancak Paris Sendromu adında psikolojik bir hastalık gerçekten var.

Her yıl 6 Milyonda 20 kişi etkileniyor

Paris
pixabay

Fransa’daki Japonya Büyükelçiliği’ne göre Paris’i her yıl yaklaşık 6 Milyon Japon ziyaret ediyor. Her yıl 20 Japon turist, filmlerden gördüğü o romantik şehri beklediği gibi bulamıyor ve bu hastalığa yakalanıyor.

En büyük sebep hayal kırıklığı

Eyfel Kulesi
shutterstock

Özellikle Japon turistler arasında yaygın olmasının en önemli sebebi, Japon medyasının Paris’i huzurlu, romantik, kadınların hepsinin güzel, erkeklerin kibar olduğu, sokaklarının adeta parfüm koktuğu bir şehir gibi göstermesi. Paris’e gelip de, gördükleriyle beklediklerinin pek alakası olmayan turistler hayal kırıklığına uğruyorlar.

Dil engeli de büyük sorun yaratıyor

Fransızca
shutterstock

Sendromun başka sebepleri de var. Özellikle dil farklı. Parisliler yabancılarla İngilizce konuşmaya pek eğilimli değiller. Bu konuda rahatlarına düşkünler. İlk hayal kırıklığının ardından bir de dil şokuyla karşılaşan gariban Japonlar ister istemez bunalıma giriyor.

Kültürel şok başka bir sebep

turistik hayal kırıklığı
wikipedia

Türkiye’de turizmde çalışan herkes bilir ki, Japonlar kibar ve saygılı insanlardır. Fakat kendi kültürlerine kıyasla, Fransızların gayriresmi bir dille konuşmaları, bazı turistlerin ruh halinde hızlı bir dalgalanma yaratıyor.

Aşırı yorgunluk

yoğun yolculuk
shutterstock

İster iş, ister tatil amaçlı olsun, zamanın ve enerjinin aşırı kullanılması bünyeye büyük bir yorgunluk veriyor. Uzun uçak yolculuğunun yarattığı jet-lag da bu yorgunluğa katkı sağlıyor.

Hastalığın bazı semptomları şöyle:

semptom
shutterstock

Baş dönmesi, terleme, halüsinasyon gibi belirtiler oldukça yaygın. Endişeye kapılan turistler, depresyona girip uzun süre tekrar seyahat etmeye de korkuyorlar.

Japon Büyükelçiliği’nin 24 saat açık yardım hattı bulunuyor

Eyfel
pixabay

Paris’te bulunan büyükelçilik, rahatsızlığı yaşayanları doktor veya hemşire eşliğinde ülkelerine geri gönderiyor.

Paris gerçekten kötü bir şehir mi?

Paris sokak
shutterstock

Paris dünyanın en çok ziyaret edilen şehirlerinden birisi. Bangkok ve Londra’nın ardından genelde üçüncü sırada yer alır. Buna rağmen hastalıktan etkilenenlerin sayısı oldukça az. Bu tamamiyle gitmeden önceki beklentiyle ilgili. Bir hayal şehrine gideceğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Filmlerdeki gibi bir yer bulmak dünyanın hiç bir yerinde pek mümkün değil. Öte yandan, eğer harcayacak yeterince paranız varsa lüks ulaşımla pahalı mekanları ziyaret ederek filmlerdeki Paris’i yaşayabilirsiniz.

Hastalığın tedavisi nedir?

Paris turistler
shutterstock

Bazı Japon turistler hastalığın bir tedavisini bulmuş: Paris’e tekrar dönmemek!

Dudu Haviş

instagram.com/duduhavis

@duduhavis

 • Yamaç Paraşütü

  Ölüdeniz’de Mutlaka Gidilmesi Gereken 10 Harika Yer

 • Psikoloğa Gitmeden Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • İzmir’de Mutlaka Gezilmesi Gereken 20 Yer

 • Davranış Değişiminin 10 Temel Kuralı

 • Ağaçlara Çaput Bağlamak

  Yaygın Olarak İnanılan 8 Batıl İnanç

 • Nemrut Dağı Milli Parkı

  Alternatif Rotalar: Türkiye’nin Mutlaka Görülmesi Gereken Milli Parkları

 • Cape Town

  Çoğunlukla Başkent Sanılan 10 Şehir