Adolf Hitler’in Bilinmeyen 5 Yönü

Avusturya doğumlu Nazi Almanya’sının lideri ve 2. Dünya Savaşı’ın başlamasının mimarı olan diktatör Adolf Hitler, zalim ve katil olmasının yanısıra değişik özellikleri olan bir insandı.

Bu özelliklerden bazıları “Kavgam” adlı kitabında yer alsa da, bazıları ABD kaynaklı bilgilerle diktatörün nasıl bir insan olduğunun analizi yapılmaya çalışılmış. Bazıları dönemin Alman kaynaklarınca yalanlanmış ancak savaşın izleri geçtikçe bu bilgiler de doğrulanmaya başlanmıştır.

 Anlaşılmaya, araştırılmaya değer bir insan olmasa da, Dünya Tarihinde böylesine insan düşmanı birisinin nefes alışverişi bir nebze insanı düşündürüyor

1. Ressam Olma Hayali

Adolf Hitler, 1912
Viyana Devlet Operası, Adolf Hitler, 1912

Adolf Hitler’in çocukluk dönemlerinde içinde büyüyen bir tutkudur.

Babası, kendisi gibi Adolf’u da memur olarak görmek istediğinden ve herhangi bir yeteneğe sahip olduğunu düşünmediğinden liseye yazdırmak istedi. Ancak Hitler bu durumu pek istemiyordu. Bu isteğini eğitim hayatında göstermek istedi.

Viyana’da Güzel Sanatlar Akademisi’nde sınava girdi ancak başarılı olamadı ve bu hayalinden vazgeçti.

2. Hitler’in Bıyığı

Çok merak edilen bir konudur. Hitlerin bıyığının neden öyle olduğu araştırılıp farklı yorumlar yapılmıştır.

1. Dünya Savaşı’nda aynı birlikte olan arkadaşı Alexander Moritz Frey’in anlattığına göre, 1. Dünya Savaşı’nda Britanyalıların hardal gazı saldırılarına karşı gaz maskesi takabilme için bıyıkları o şekildedir. Hitler’in bıyığı savaş öncesinde posbıyık diye tabir edilen uzun bir bıyıktır. Bıyıkları Maskeye sığmadığından dolayı kesmek zorunda kalmıştır.

3. Tatlı Bağımlısı Hitler

Hizmetlisi Kalhammer’in anlattığı bilgilerden hareketle Hitler, sağlık problemleri olan biriymiş ve diyet yapmak durumundaymış.

Yaptığı diyete rağmen şekerli ürünlere son derece zaafı varmış. Kalhammer, geceleri Hitler’in yemesi için fındık, fıstık, kuş üzümü ve elmadan oluşan bir pasta hazırlar ve mutfağa bırakırmış.

Aynı zamanda bazı kaynaklarda belirtildiğine göre günde bir kilodan fazla çikolata yediği olurmuş. Tatlı seven canavar olarak nitelendirmek doğru olur diyebiliriz.

4. Parkinson Hastası Hitler

Bu bilgi Alman kaynaklı bir bilgi olmasından ziyade ABD’li bilim adamlarının araştırmaları sonucunda ortaya atılmış bir bilgidir.

World Neurosurgery adlı tıp dergisinde yayınlanan araştırmada, diktatör Hitler’in savaşın son yıllarında verdiği kararlarının yanlışlığını ve inatçılığının kaynağını bu hastalığa dayandırmaktadır.

Hitler’in sahip olduğu insanlık dışı fikirler, yaptığı katliamlar ve bencilce davranışların kaynağında bu hastalık olduğu düşüncesi paylaşılmıştır. Uykusuzluk ve daha önceki maddelerde belirttiğimiz mide sorunun sonrasında bu hastalığın boyutu pek bilinmemektedir.

5. Kokain Bağımlısı “Keş Hitler”

Şimdiye kadar yazılan bilgilerden en ilginç olanı belki de Hitlerin kokain bağımlısı olduğu gerçeğidir.

ABD istihbarat servisinin Hitler hakkında hazırladığı 47 sayfalık rapora göre, Hitler tam bir “kokainman” liderdi. Berlin’de ünlü Doktor Theodor Morell’i ziyareti sonrasında tedavi için ilaç listesinde kokainin bulunduğu belirtiliyor ve asıl sebebinin enerji ihtiyacını gidermek için başladığı ifade ediliyor.

Ayrıca stresli olduğu zamanlarda metamfetamin adında rahatlatıcı özelliği bulunan bir ilacı da kullandığı paylaşılmıştır.

Ozan Yılmaz

@ozanyilmaz

  • 10 Maddeyle Bir Uyuşturucu Kaçakçısının Hayatı: Pablo Escobar

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

  • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

  • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama