10 Maddeyle Bir Uyuşturucu Kaçakçısının Hayatı: Pablo Escobar

Tüm zamanların en büyük suçlularından biri Pablo Escobar. Fakir bir çiftçinin oğlu iken, hırsı ve acımasızlığıyla 35 yaşında dünyanın en güçlü ve zengin adamlarından biri haline geldi.

Bir çoğumuzun Narcos Dizisi ile tanıdığı kokain tüccarı, binlerce insanın ölümüne neden oldu. İşte şaşkınlık veren gerçeklerle, doğumundan ölümüne bir uyuşturucu baronunun hayatı: Pablo Escobar.

1. Pablo Escobar Kimdir?

1949’da doğan Escobar, suç hayatına küçük hırsızlıklarla ve kaçak sigara satarak başladı. Sonrasında da araba soygunculuğuna geçti.

Kokain ticaretine ise 70’li yılların başında Medellin Karteli ile işbirliği yaparak adımını attı. Nihayetinde ABD’ye giden kokainin %80’ini kontrol etmeye başladı ve Forbes Dergisi’ne göre dünyanın en zengin 10 insanından biri oldu.

2. Escobar Ailesi

Pablo Escobar 1976 yılında 15 yaşındaki Maria Victoria Henao ile evlendi ve Juan Pablo ile Manuela adında bir oğlu ve kızı oldu.

Mimar oğlu şimdilerde Sebastian Marroquin ismini kullanmakta. 2015’de, Pablo Escobar: Benim Babam isminde bir kitap yazdı.

3. Pablo Escobar’ın Kazancı

1980’lerin ortalarında uyuşturucu ticareti günde 15 tonu bulan Escobar’ın, haftalık kazancı ise 420 Milyon dolara varmıştı. Yani günde 60 Milyon, yılda ise 20 Milyar dolardan fazla gelir etmeye başlamıştı.

Netflix

4. Pablo Escobar’ın Nakit Parası

Sadece nakit parasını taşımak için özel bir jet aldı. Para desteleri için ise paket lastiğine haftada 2.500 dolar harcıyordu. Ayrıca servetinin her yıl %10’u çürüyor veya farelere yem oluyordu.

Bir gün saklandığı bir dönemde üşüyen kızını ısıtmak için 2 Milyon dolar nakit parayı yaktığı da söylenmektedir. Ancak bu bilgi oğlu tarafından yalanlanmıştır.

5. Politikaya Atılması

Bir gün Kolombiya Başkanı olma hayali kuran Escobar, aklamakta zorlandığı paralarla yardım kurumlarına ve futbol takımlarına bağış yaparak ün kazandı. Bu paraları fakirlere de dağıtıyordu.

Bu şöhret sayesinde 1982 yılında milletvekili seçildi. Ancak kısa bir süre sonra kirli işleri ortaya çıkınca istifa etmek durumunda kaldı.

6. Pablo Escbobar’ın Mal Varlığı

80’lerin sonunda Kolombiya yönetimi Escobar’a ait 142 uçak, 20 helikopter, 32 yat, 141 ev ve ofis ele geçirdi. Escobar’ın uyuşturucu ağı öylesine büyüktü ki, bütün bunların yanında 2 de denizaltı ile kokain taşımacılığı yapmaktaydı.

7. Pablo Escobar’ın Özel Hapishanesi

1991 yılında ABD’ye iade edilmeme ve kendi hapishanesini inşaa etme şartıyla teslim oldu. La Catedral ismindeki son derece lüks özel hapishanesine kendi çalışanları arasından seçtiği insanlar gardiyanlık yapmaktaydı. Bir yıl sonra normal bir hapishaneye transfer edilmek istenince firar etti.

La Catedral

8. Pablo Escobar’ın Öldürdüğü İnsanlar

Tetikçisi John Jairo Velasquez’a göre Escobar yaklaşık 3.000 kişinin ölümünden sorumlu. Fakat bu sayının çok daha fazla olduğunu bilinmekte. Sadece yaklaşık 3 bin polis, gazeteci ve hükümet çalışanı öldürülmüştü. Ayrıca binlerce daha halktan insanın ölümüne neden olmuştu.

Escobar’ın zulmü Kolombiya Başkanı olma hayali suya düşünce daha da artmıştı. Bu yüzden kayıt altına alınmayan binlerce daha masum insanın öldüğü bilinmektedir.

Vahşice darp edilerek öldürülen insanların cesetleri hastanelere sığmamaya başlamıştı ve aileleri tarafından kimlik tespiti yapılması için binlerce beden ambulanslarda tutulmaktaydı. 1989 yılında ise Escobar’ın adamları bir muhbirin bulunduğu uçağı bomba yerleştirerek patlatmış ve 100’den fazla insanın ölümüne neden olmuşlardı.

9. Pablo Escobar’ın Ölümü

Escobar firarın ardından 16 ay boyunca polisten kaçarak yaşamaya başladı.

Bu dönemde Medellin Karteli de parçalanmaya başladı. Polis, ofislerini basarak Escobar’ın ortaklarını tek tek öldürmüştü. 1993 yılında 44 yaşındayken girdiği çatışma sonucu öldürülerek ele geçirildi. Bazıları onun yakalanmadan önce intihar ettiğini düşünmektedir.

10. Ölümünün Ardından

Escobar’ın ölümünün ardından, ailesi isim değiştirerek ülkeden ayrılmak zorunda kaldı. Devasa evi ise dinozor maketleri ve Escobar’a ait klasik arabaların bulunduğu bir tema park haline getirildi.

Ölümü ardından yas tutanlar da yok değildi. Aklayamadığı paralarla yaptığı yardımlar sayesinde Robin Hood takma adı kazanmıştı. Çoğunluğu fakir yaklaşık 25.000 Kolombiyalı cenaze törenine katılmıştı.

Beyaz Saray önünde.

Hayatını Anlatan Film ve Diziler

Filmler / Belgeseller:

 • Clear and Present Danger (1994)
 • Blow (2001)
 • The True Story of Killing Pablo (TV Movie 2002)
 • Medellin (2007)
 • The Two Escobars (2010)
 • Escobar: Paradise Lost (2014)

Diziler:

 • Pablo Escobar, The Drug Lord (2012)
 • Narcos (2015)

Veysel Koblay

instagram.com/veykob

@veyselkoblay

 • 8 Maddede Nazım Hikmet Hakkında Bilinmeyenler

 • 10 Madde ile Nikola Tesla’nın Büyüleyici Hayatı

 • Adolf Hitler’in Bilinmeyen 5 Yönü

 • 20 Maddede Amerikan Rüyasının Geçmişi

 • Cem Karaca

  Türkiye’nin En Büyük Seslerinden: Cem Karaca

 • Calas Davası

  Tarihe Geçen 8 Önemli Dava ve Savunma

 • Düşüncesi Kanayan Yazar: Albert Camus