25 En İyi Güney Kore Korku Filmi

90’lı yılların başında çıkışa geçen Güney Kore korku filmlerinde intikam ve hayalet teması sıkça göze çarpıyor.

Imdb puanına göre sıraladığım, tavsiye niteliğinde 25 korku ve gerilim filmini aşağıda bulabilirsiniz.

Özellikle ilk 10 mutlaka izlenmesi gereken filmlerden oluşuyor. İyi seyirler.

25. White: The Melody of the Curse (2011)

Hwaiteu: Jeowooeui Mellodi

4 genç kızdan oluşan müzik grubu yeni bir ofise taşınır. Burada üzerinde “white” yazan bir kaset bulurlar. Kasetteki şarkı bilindik değildir. Kasedi izlediklerinde dansın ve şarkının çıkış yapmak için ideal olduğuna karar verirler. White isimli şarkıyla bir anda popüler olurlar ancak grup içindeki kıskançlıkla birlikte gizemli olaylar baş göstermeye başlar.

Orjinal İsmi: Hwaiteu: Jeowooeui Mellodi
IMDb: 6

24. The Guard Post (2008)

GP506

Kuzey Kore sınırına yakın bir yerde toplu bir katliam meydana gelir. Cesetler vahşice ezilmiş veya kafaları kopartılmıştır. Sağ kalan tek kişi ise komadadır. Olayı araştırmaya giden teğmen, bu olaya insanları zombiye dönüştüren bir virüsün neden olduğunu keşfeder.

Orjinal İsmi: GP506
IMDb: 6

23. Mourning Grave (2014)

Sonyeogoedam

Hayaletler gören In So, ailesi tarafından yurtdışına gönderilir ancak hayalet görmeye orada da devam eder. Kore’ye dönen In So liseye başlar ve Sae Hee adında bir hayaletle arkadaş olur. Korku türünde olsa da korkutucu olduğunu söyleyemem. Ancak izlenebilir bir film.

Orjinal İsmi: Sonyeogoedam
IMDb: 6.1

22. Arang (2006)

Arang

Çok korkutucu olmasa da oldukça şaşırtıcı bir senaryoya sahip bir film. Bir suçluyu bulmak için polis olan So Yeong, darp suçundan açığa alınır. İşe geri dönen kadının, Won Jung adında yeni bir iş arkadaşı vardır. Won Jung da birisini bulabilmek için polis olmuştur. İkilinin ilk görevi bir cinayet dosyasıdır.

Orjinal İsmi: Arang
IMDb: 6.1

21. Whispering Corridors (1998)

Yeogo goedam

5 serinin ilki olan filmde, bir öğretmen intihar süsü verilerek öldürülür. Öğretmen ölmeden önce okul yıllığında bulduğu bir bilgiden sonra öğrencisi Eun-young’u arayarak gizemli bir şekilde ölen Jin-ju’nun hala okulda olduğunu ve okulu izlediğini söylemiştir.

Orjinal İsmi: Yeogo goedam
IMDb: 6.2

20. Phone (2002)

pon

Pedofili ile ilgili yazdığı bir yazı gazeteci Ji Won’un başını derde sokar. Tehdit mesajları alan kadının telefonunu bir gün arkadaşının kızı açar ve küçük kız bir anda farklı bir insana dönüşür.

Orjinal İsmi: Pon
IMDb: 6.2

19. The Piper (2015)

The Piper

Filmin konusu Kore Savaşı sonrasında geçmekte. Savaşın ardından Woo-ryong, hasta oğlu Young-nam’ı iyileştirebilmek amacıyla Seul’a götürmektedir. Yolları üzerinde denk geldikleri bir köyde dinlenmeye karar verirler. Bu küçük köyde gizemli olaylar dönmektedir.

Orjinal İsmi: Sonnim
IMDb: 6.2

18. Dead Friend (2004)

Dead Friend

Hafızasını kaybeden Ji-wo geçmişe dair hiç bir şey hatırlamamaktadır. Üç eski arkadaşının ölümü ona geçmişini hatırlatır ve bu ölümlerin geçmişiyle bağlantısı olduğunu keşfeder.

Orjinal İsmi: Ryeong
IMDb: 6.2

17. The Ring Virus (1999)

The Ring Virus

Ringu (Halka) isimli Japon yapımı filmin yeniden çekimi. Konu tamamen aynı. Aynı saatte ve kalp krizi belirtileriyle gizemli bir şekilde ölen yeğeni ve üç gencin ardından Sun-ju, ölenlerin son anlarını araştırmaya karar verir. 4 arkadaşın da tam bir hafta öncesinden aynı kasedi izlediklerini ortaya çıkarır. Kasetin olduğu yere giden ve videoyu izleyen kadının telefonu çalar.

Orjinal İsmi: The Ring Virus
IMDb: 6.3

16. Hide and Seek (2013)

Hide and Seek

Uzun süredi görüşmediği abisinin kaybolduğunu öğrenen Sung Soo, onu aramak için dairesine gider. Oraya vardığında kapılarda ilginç semboller görür. Kendi evine geldiğinde ise aynı sembolleri kendi evinin kapısında da görür. Temposu yüksek gerilim dolu bir yapım.

Orjinal İsmi: Sum-bakk-og-jil
IMDb: 6.4

15. Killer Toon (2013)

Killer Toon

Çizgi roman sanatçısı Kang Ji-yun’un romanlarındaki hikayeler yaşanmış ve yaşanacak cinayetlerle ilgilidir. Bu hikayelerin gerçekliği polislerin dikkatini çeker ve 2 dedektif bu hikayelerin ve çizerin gizemini çözmeye çalışır.

Orjinal İsmi: Deo web-toon: Ye-go sal-in
IMDb: 6.4

14. Epitaph (2007)

Epitaph

Doktor Jung Nam bir gün eski günlerine ait bir fotoğraf albümü bulur. 1942’de bir akıl hastanesinde stajyer olarak görev yaptığı dönemi hatırlamaya başlar. Burada morgda görevli olarak çalışan genç adam gizemli olaylara tanık olacaktır.

Orjinal İsmi: Gidam
IMDb: 6.4

13. Possessed (2009)

Possessed

Üniversite öğrencisi Hee-jin bir gün annesinden bir telefon alır. Kız kardeşi So-jin’in okuldan dönmediğini söyler. Hee-jin durumu polise bildirir. Dedektif Tae-hwan ilk başta olayı çok ciddiye almaz ancak komşular gizeli bir şekilde tek tek ölmeye başlar.

Orjinal İsmi: Bulshinjiok
IMDb: 6.4

12. R-Point (2004)

R-Point

Filmdeki olaylar 1971 yılında Vietnam Savaşı’nda geçiyor. Öldükleri sanılan Kore birliklerinden telsiz ile çağrı alınır. Subay Choi Tae-in topladığı 8 kişilik ekiple kayıp birliği bulmak için R Noktası’na gider. Burası Vietnamlıların kutsal saydığı bir yerdir. Telsiz çağrısının geldiği yeri arayan ekip gizemli olaylarla karşılaşmaya başlar. İyi oyunculara ve özgün bir konuya sahip bir yapım.

Orjinal İsmi: Arpointeu
IMDb: 6.4

11. Whispering Corridors IV: Voice Letter (2005)

Voice Letter

Serinin dördüncü filmi. Okulun başarılı müzisyeni Young-eon öldürülür ancak cesedi ortadan kaybolur. Sesini ise sadece arkadaşı Seon-min duymaktadır. Okul koridorlarında yankılanan hayalet sesleri insanı oldukça geriyor.

Orjinal İsmi: Yeogo goedam 4: Moksori
IMDb: 6.5

10. Into the Mirror (2003)

Into the Mirror

Oldboy’dan tanıdığımız Ji-tae Yu’nun başrolde olduğu film, Mirrors (Aynalar) filminin orijinali. Etkileyici bir ayna sahnesiyle başlıyor ve ilk dakikadan insanı germeyi başarıyor.

Büyük bir yangın geçiren bir alışveriş merkezi yeniden açılmak üzeredir. Mağaza çalışanları korkunç ve sıra dışı bir şekilde intihar etmeye başlar. Mağazanın güvenlik müdürü eski polis Young-min olayı araştırmaya başlar. İpuçları buldukça olaylar daha da ilginç bir hal almaya başlar.

Orjinal İsmi: Geoul sokeuro
IMDb: 6.5

9. Spider Forest (2004)

Spider Forest

Gözlerini bir ormanda açan Kang-min, ileride bir kulübeye girer. Yerde yatan iki ceset görür. Bunlardan biri ise can çekiştirmekte olan sevgilisidir. Katilin odada olduğunu farkeden adam onu kovalamaya başlar. Ormana doğru ilerlediğinde başına bir darbe alarak bayılır. Kendine geldiğinde otoyolda yürümeye başlar ve kendisine araba çarpar. Gözlerini hastanede açan adam olayı polise anlatır ve cinayetin hem görgü tanığı, hem de şüphelisi olur.

Orjinal İsmi: Geomi sup
IMDb: 6.6

8. Whispering Corridors 2: Memento Mori (1999)

Memento Mori

Serinin ikinci filminde Yoo Shi-eun ve Min Hyo-shin adlı iki lise öğrencisi kız birbirlerine ilgi duymaktadırlar. Shi-Eun bu durum yüzünden üzerinde hissettiği sosyal baskı nedeniyle Hyo-shin’den uzaklaşmaya başlar. Hyo-shin ise bu durum karşısında intihar eder. Ölümünün ardından okulda garip olaylar meydana gelmeye başlar.

Orjinal İsmi: Yeogo goedam 2: Memento Mori
IMDb: 6.6

7. Hansel and Gretel (2007)

Hansel and Gretel

Hasta annesini ziyarete giden Eun Soo, ormanlık bir yerde kaza geçirir. Yaralı bir halde yardım ararken karşısına bir kız çocuğu çıkar. Yaralı adamı evine götüren kız onu ailesiyle tanıştırır. Oldukça garip ev olan bu yerde konaklayan adam ertesi gün oradan ayrılmak ister ancak bunu başaramaz. Nereye giderse gitsin yol tekrar bu gizemli eve çıkar. Eve geri döner ve bir mektupla karşılaşır. Evin anne babası bir için gitmek zorunda kalmışlar ve üç çocuğu adama emanet etmişlerdir. Günlerce ailenin gelmesini bekleyen adam bir gün çatı katına çıkar ve gerçekleri öğrenir.

Orjinal İsmi: Henjel gwa Geuretel
IMDb: 6.8

6. The Host (2006)

The Host

Filmdeki olayların başlangıcı gerçek bir olaya dayanıyor. 2000 yılında Amerikan ordusu Han Nehri’ne kimyasal maddeler boşaltmıştı. Film ise bu kimyasalın nehirde yaşayan bir deniz canlısını değişime uğratmasını konu alıyor. Nehrin içinde büyüyüp gelişen yaratık, beklenmedik bir anda nehrin kenarındaki insanlara saldırır. Gündüz vakti gerçekleşen bu olayın ardından geriye bir park dolusu ölü insan kalır. Bir diğer korkulan şey ise yaratığın insanlara bulaştırmış olabileceği virüstür.

Orjinal İsmi: Gwoemul
IMDb: 7

5. Thirst (2009)

Thirst

Bir hastanede ölümcül Emmanuel virüsüne çare bulabilmek amacıyla deneyler yapılmaktadır. Deney sonucunda rahip Sang-hyun hariç bütün denekler ölür. Sang-hyun hayatta kalmış, ancak deney sonucunda kanla beslenen bir vampire dönüşmüştür.

Orjinal İsmi: Bakjwi
IMDb: 7.2

4. Bedevilled (2010)

Bedevilled

Kadına şiddet ve istismar konusunu işleyen filmde uykunuzu kaçıracak derecede kanlı sahneler bulunuyor.

Bir bankada çalışan Hae-won tanık olduğu cinayet yüzünden işine kendini veremez duruma gelir. Müdürü tarafından tatile gönderilen kadın, çocukluğunda yaşadığı adaya gider. Adaya vardığında Kim Bok-nam adlı arkadaşının köle gibi yaşadığını görür. Şiddet gören genç kadının uğradığı tecavüz sonucu doğan bir de kızı bulunmaktadır. Talihsiz kadın adadan kaçmak için arkadaşı Hae-won’dan yardım ister ancak çağrısına karşılık bulamaz. İnsanı isyan ettirecek derecede bir hayat yaşayan genç kadın, yaşadığı bir olay yüzünden cinnet geçirir ve herkesten intikam almaya başlar.

Orjinal İsmi: Kim Bok-nam salinsageonui jeonmal
IMDb: 7.3

3. A Tale of Two Sisters (2003)

A Tale of Two Sisters

Annelerini bir süre önce kaybetmiş iki kız kardeş, onlardan nefret eden üvey bir anne ve ilgisiz bir baba ile evde geçen esrarengiz olaylar konu ediniyor. Psikolojik gerilim türündeki film, ağır temposuna rağmen kendisini izletiyor.

Orjinal İsmi: Janghwa, Hongryeon
IMDb: 7.3

2. Train to Busan (2016)

Zombi Ekspresi 2016

Hayatta kalma filmleri listesinde de yer verdiğim film, Kore’de yayılan bir virüsün insanları zombiye dönüştürmesini konu alıyor. Filmin geçtiği hızlı trene de yayılan virüs yüzünden trendeki yolcular yaşam mücadelesi vermeye başlar. Oldukça etkileyici sahnelerin bulunduğu film baştan sona aksiyon ve gerilim dolu. Ayrıca filmin sonuna doğru ortaya çıkan duygusal öğeler de insanı etkiliyor. Türkiye’de Zombi Ekspresi ismiyle vizyona girmişti.

Orjinal İsmi: Busanhaeng
IMDb: 7.5

1. The Wailing (2016)

The Wailing

Sahip olduğu Imdb puanını sonuna kadar hak eden bir gerilim korku filmi. Aynı zamanda gizemli öğeleriyle de insana sanki bulmaca çözüyormuş hissi veriyor. Güney Kore’nin küçük bir kasabasında geçen film bir çok türü barındırıyor.

Yeşillikler içinde kırsal bir yerde yaşayan köylülerin hayatı, köye taşınan bir Japon ile değişir. Gizemli ölümler baş gösterir. Bazı insanlar çıldırıp ailesini öldüremeye başlar. Polis bu duruma zehirli mantarların yol açtığını düşünse de, film ilerledikçe olayın çok daha farklı olduğu ortaya çıkmaya başlar. Cinayetlerle ilgili soruşturmayı sürdüren Komiser Jong-gu da kendini bu gizemli olayın içerisinde bulur.

Orjinal İsmi: Goksung
IMDb: 7.5

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Kore Filmi Hayranlarına Korku ve Dram Dolu 10 Müthiş Tavsiye

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

 • En Güzel 16 Romantik Güney Kore Filmi

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi