Kore Filmi Hayranlarına Korku ve Dram Dolu 10 Müthiş Tavsiye

Kore dizileri son yıllarda adını iyice duyurmuş durumda. Özellikle oyuncuların sevimli halleri ve samimiyetleri de bu dizilerin sevilmesinde oldukça etkili.

Peki Kore filmleri de dizileri kadar başarılı mı?

İşte size izledikten sonra bu soruya hiç düşünmeden “evet’” diyeceğiniz dramın, aksiyonun, romantizmin ve gerilim had safhada olduğu 10 harika Kore filmi

10. Bakjwi / Kan Arzusu (2009)

Başrollerinde Kim Ok-bin, Sang Kang-Ho ve Ha-kyun Shin’in oynadığı korku, gerilim, romantizm ve fantezi türlerinin tamamını barından Emile Zola’nın eserinden uyarlanmış olan bir filmdir.

Film, başarılı oyuncu kadrosu ve etkileyici konusu ile Cannes Film Festivali Jüri Ödülü ve daha birçok ödülün de sahibi olmuştur.

Filmde Sang-hyun, Emmanuel Virüsü adı verilen bir virüsün yok edilmesi için gönüllü olarak çalışan bir rahibeyi canlandırmaktadır. Ancak çalışmaları sırasında yok etmeye çalıştığı virüsü kapmasıyla ölümün kıyısına gelir. Kan nakli ile sağlığına kavuşan rahibe, bir süre sonra istemsiz bir şekilde kan arzulamaya, kan içmeye başlar. Bu durum rahibeyi intiharın eşiğine getirir ancak ölmez. Peki nasıl mı kurtulur? İzlemelisiniz.

IMDb: 7.2

9. Janghwa, Hongryeon / Karanlık Sırlar (2003)

A Tale of Two Sisters

Yönetmenliğini Kim Ji-woon’un yaptığı film 2003 yapımı biraz eski bir film olmakla birlikte oldukça başarılı ve etkileyici bir senaryoya sahiptir.

Hatta ülkesinde korku filmleri arasında en ünlü yapımlardan biridir. Filmin konusu Janghwa-Hongryeon adlı bir şehir efsanesine dayanmaktadır. Bu nedenle film bu isimle de kolayca bulunabilmektedir. Daha önce birkaç defa daha filmi yapılmıştır.

Film, mecburi bir ayrılığın ardından aylar sonra evlerine dönen Sumi ve Suyon adlı iki kız kardeşin hikayesini anlatmaktadır. Annelerini bir hastalık nedeniyle kaybeden kardeşler, evlerine geri döndüklerinde üvey annelerinin çoktan evdeki her şeyi değiştirdiğini görürler.

Kızlar üvey anneleri ile çok sorun yaşarken babaları bu sorunları hep göz ardı etmiştir. Baba ne kadar göz ardı etse de kardeşler ile üvey anne arasındaki düşmanlık tahmin edilebilecek olandan çok daha büyüktür ve birlikte yaşadıkları ev birçok olaya sahne olmaktadır.

Göz ardı edilen, önemsenmeyen bu sorunlar sonunda bu 4 kişinin hayatını öyle bir yere getirir ki olanlara kimse inanamaz.

IMDb: 7.2

8. Dalkomhan insaeng / Acı Tatlı Hayat (2005)

Uzak Doğu Sineması’nın en önemli filmlerinden olan Acı Tatlı Hayat; dram ve aksiyonu iç içe izleyiciye sunan filmlerden. Başrolünde Byung-Hun Lee’nin yer aldığı film bir çok suç türünü de etkileyici bir dille gözler önüne sermektedir.

Film mafya liderinin sağ kolu olan Sunwoo’nun yaşamından bir kesiti anlatır. Sunwoo, Seul’un gökdelenleri arasında lüks bir otelin müdürüdür. Hiçbir zaman neden demeden gösterdiği sadakati ve mükemmelliyetçiliği onu mafya liderinin sağ kolu, en güvendiği adamı yapmıştır.

Mafya lideri Kang ise kurallara karşı gelenleri sorgusuz sualsiz cezalandıran son derece sert biridir. Ancak bir zaafı vardır: Sevgilisi Hee-Soo. Kang, en güvendiği adamını, kız arkadaşını izlemekle görevlendirir. Sunwoo, görevinin üçüncü gününde Hee-Soo’yu başka bir erkekle yakalar. Ancak cezasını bildiği için Kang’ a bu durumdan bahsedemez. Peki bu durumda Sunwoo ne yapar?

IMDb: 7.6

7. Chinjeolhan geumjassi / İntikam Meleği (2005)

2005 yapımı İntikam Meleği de suç ve dram konulu Kore filmlerinin başında gelmektedir. Lee Young-ae, Min-sik Choi ve Song Kang-Ho’nun başrollerini paylaştığı film Lady Vendetta adıyla da bilinmektedir.

Lee Geum-ja, işlemediği bir suçu üstlenmek zorunda kalarak hayatının 13.5 yılını bir hapishanede geçirmiştir. Ancak hapishaneye girdiği ilk günden kendisine bunu yaşatandan alacağı intikamın planlarını yapmaya başlamıştır.

Bu amaçla da ileride yardım isteyeceği mahkum arkadaşlarına akla gelmedik yardımlar, güzellikler yapmaya başlar. Bu arada intikam almayı düşündüğü kişinin de Lee Geum-ja için büyük planları vardır. Karşılaşmaları ise olayların başlamasına neden olur.

IMDb: 7.6

6. Seulpeumboda deo seulpeun iyagi / Hüzünden Öte (2009)

Kwon Sang-woo, Lee Bo-young ve Lee Boom-soo’nun başrollerini paylaştığı Hüzünden Öte, More Than Blue adıyla da bilinmektedir. Dram ve romantizmin had safhada yer aldığı film 2009 yapımıdır.

Ailesinin kendisine büyük bir servet bırakarak terk ettiği K. ile ailesini bir trafik kazasında kaybeden Cream liseden tanışmaktadır.

Bir süre sonra Cream, K.’nın evine taşınır. K. ise Cream’e sırılsıklam aşıktır ve sürekli erkek arkadaş değiştiren Cream’i sessizce izlemektedir. Bu sırada hasta olduğunu ve çok az ömrü kaldığını öğrenen K.’nın Cream hakkındaki planları bir anda değişmektedir.

K.’nın zorlu sınavını izlerken ağlamaktan kendinizi alamayacaksınız.

IMDb: 7.6

5. Mai wei / Benim Yolum (2011)

Dram ve aksiyon içerikli 2011 yapımı Benim Yolum, izleyiciyi İkinci Dünya Savaşı yıllarına götürmektedir. Japonya tarafından işgal edilen Kore’ de iki gencin, çok önemli atletken bir anda cephede savaşan askerler haline gelmesini konu alan filmde aksiyon dolu anlar yerini bir anda duygusal anlara bırakabiliyor.

Hikaye, albay olan büyükbabası ile yaşayan Tatsuo, dedesinin bombalı bir paket ile haince öldürülmesi ile başlar. Paketi veren ise albayın evinde hizmetkarlık yapan Jun-shik Kim’in babasıdır. Tatsuo, bu olay nedeniyle Kim ailesini suçlar.

Zaman geçer ve her ikisi de koşuda başarılı olan iki genç atletizm seçmelerine katılır. Kim, Tatsuo’yu geçerek birinci olsa da Japon Komitesi tarafından elenir ve Japon- Sovyet savaşına gönderilir. Tatsuo ise bu birliğin albayı olarak görevlendirilmiştir.

IMDb: 7.8

4. Ajeossi / Mazisi Olmayan Adam (2010)

Aksiyon sahneleri ve senaryosu ile Türk dizilerine de ilham kaynağı olan Mazisi Olmayan Adam, 2010 yılında gösterime girmiş ve birçok ödül almıştır. Bu başarıda elbette başrolleri paylaşan Won Bin ve Kim Sae-ron’un muhteşem oyunculukları inkar edilemez.

Tae-sik’in hayatının anlamı küçük bir kız olan So-mi’dir. So-mi’nin annesi bir uyuşturucu çetesinin üyesidir. Tae-sik hem So-mi’yi, hem de küçük kızın annesi Hyo-jeong’u bu çeteden kurtarmak ister ama örgüt lideri olan iki kardeşi hesaplamamıştır.

Liderler, Tae-sik’in istediklerini yapması halinde anne kızı bırakacaklarını söylerler: Başka bir örgüt liderini öldürmesi. Ancak Tae-sik tutuklanır. Bu sırada Hyo-jeong’un organlarının çalındığını öğrenir ve So-mi’nin de hayatının tehlikede olduğunu düşünerek polislerin elinden kaçar. O andan sonra gördüğü her şey Tae-sik2i geri dönülmez yerlere götürecektir.

IMDb: 7.8

3. Ang-ma-reul bo-at-da / Şeytanı Gördüm (2010)

Şeytanı Gördüm

Lee Byung-hun ve Min-sik Choi’nin başrollerinde yer aldığı 2010 yapımı Şeytanı Gördüm, izleyiciye tam bir gerilim patlaması sunmaktadır.

Kyung-chul, sırf kişisel tatmin için insanları öldüren psikopat bir seri katildir. Bu vahşiliği ve acımasızlığı onu polis için daha zor hale getirmiştir. Çünkü bir sonraki adım tahmin edilememektedir.

Fakat emekli bir polisin kızı olan Joo-yeon’u kaçırıp öldürmesiyle her şey değişir. Yetenekli, gizli bir ajan olan Dae-hhon ise vahşi şekilde öldürülen genç kadının nişanlısıdır. Sevdiği kadının böyle canice öldürülmesi başarılı ajanı da bir canavara dönüştürür.

Şimdi zevk için öldüren bir psikopatla sevdiği kadının intikamını almaya çalışan başarılı ajan arasında bir kedi-fare oyunu başlar.

IMDb: 7.8

2. Madeo / Anne (2009)

Won Bin ve Hye-ja Kim’in başrollerini paylaştığı film, izleyiciye hüzün dolu anlar yaşatıyor.

Yönetmenliğini Joon-ho Bong’un yaptığı 2009 yapımı film Kore’nin en kaliteli ödüllerinden Blue Dragon’da ödül almanın yanında Cannes ve Toronto’da da adından bahsettirmeyi başarmıştır.

Film evladının üzerine titreyen fedakar bir annenin oğlunun suçsuzluğunu kanıtlamak için nasıl çırpındığını konu almaktadır. Oğlu bir cinayetin baş şüphelisi olarak tutuklanan anne, tutulan avukatın da güvenilmez çıkması üzerine oğlunun masum olduğunu kanıtlamak için birçok zorluğa katlanır.

Film zaman zaman güldüren, çoğu zaman hüzünlendiren senaryosu ile tavsiye ettiğim filmler arasındadır.

IMDb: 7.8

1. Salinui chueok / Cinayet Günlüğü (2003)

Cinayet Günlüğü

Bong Joon- ho’nun yönetmenliğini yaptığı 2003 yapımı film drama dalında en iyi yapımlardan biridir. Film, ülkenin ilk seri cinayetlerini konu alan gerçek olayları anlatmaktadır. Maktuller ise kadınlardır.

Söz konusu olaylar Güney Kore’nin askeri diktatörlük yönetimi altında olduğu 1988 yılında yaşanır. Ülkede askeri rejimin yarattığı baskıcı, yasakçı anlayış sürerken ülke bir anda bir kadının tecavüze uğrayarak canice katledilmesi ile çalkalanır.

Ülke bir anda ayaklanır, hemen soruşturma başlatılır. Soruşturmanın başına da dedektif Park Doo-man getirilir. Başarısı sebebiyle bu olayı çözmek ile görevlendirilen dedektif Park Doo-man’ın yöntemleri olayı çözmek şöyle dursun çok daha içinden çıkılamaz bir hale getirir.

Bu süreçte birçok tanık zarar görür. Bu başarısızlık üzerine Seul’den oldukça zeki ve başarılı bir dedektif olan Seo görevin başına getirilir. Ancak kendinden beklenilenin aksine Seo da soruşturmayı başarılı şekilde götüremez. Peki nedir bu iki iyi dedektifin de başaramadığı?

IMDb: 8.1

Yağmur Güner

Av. Yağmur Güner

@yagmurguner

  • The Host

    25 En İyi Güney Kore Korku Filmi

  • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

  • En Güzel 16 Romantik Güney Kore Filmi

  • Meraklısı İçin En iyi 30 Fantastik Kore Dizisi

  • İzlenmesi Gereken En İyi 25 Kore Aşk Dizisi

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?