Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

Türk korku filmleri daha çok cin, büyü gibi dini konularına ağırlık vermekle birlikte, yerli sinema korku filmi konusunda henüz istenilen seviyeye ulaşabilmiş değil. Eskiye göre görsel efektler konusunda ilerleme kaydedilse de orijinallik halen büyük bir sorun.

Listede 10 film yer alıyor. Sıralama IMDb’de aldıkları puana göre yapıldı. En iyi Türk korku filmlerini sıralamak istediğim için listeyi daha fazla genişletemedim. Çünkü 20 filmlik bir listenin yarısı 5 puanın altında kalacaktı.

Keyifli seyirler.

10. Semum (2008)

Güzel başlayan ama kötü efektleri ve fantastik öğeleriyle bekleneni veremeyen bir film. Bir çok farklı filmden esinlenildiği belli oluyor. Final bölümü ne yazık ki çok kötü.

Genç bir çift sessiz bir bölgede büyük bir villa satın alır. Yeni evlerine tam alışırken gizemli bir komşu ve evde yaşanan olaylar çiftin tadını kaçırmaya başlar. Evin hanımı Canan bir süre sonra garip davranışlarda bulunur.

IMDb: 5.6

9. Baskın: Karabasan (2016)

Sahip olduğu puandan daha fazlasını hak eden, en iyi Türk korku filmlerinden birisi. Özellikle de yerli korku filmlerinde yoğun olarak kullanılan cin temasının dışına çıkarak fark yaratıyor.

Gece devriyesi atan bir polis grubu, aldığı ihbar sonucu olay yerine doğru gitmeye başlar. Yolda karşılaştıkları garipliklerden sonra bir kaza geçirirler. Kaza sonrası olay yerine yaklaştıklarını anlayan polisler, ihbarı yapan diğer polis arabasını görürler. Polis aracı terkedilmiş bir Osmanlı karakolunun hemen önünde durmaktadır.

Karanlık bir atmosfere sahip, bolca küfürlü ve senaryosundaki boşluklara rağmen korkutucu bir film.

IMDb: 5.7

8. Magi (2016)

Hasan Karacadağ’dan alışılmışın dışına çıkan bir korku filmi. Oyuncu kadrosu büyük oranda yabancılardan oluşuyor.

İstanbul’da yaşayan Amerikalı Marla, kızkardeşi Olivia’yı yanına çağırır. Olivia, Türkiye’ye gelir gelmez kızkardeşi Marla’nın tuhaf davranışları ve sözleriyle şaşkına döner. Ona Amerika’ya gitmeyi teklif eder ancak ikna edemez. Marla İstanbul’da kalmaya kararlıdır. Olivia buradaki ilk gecesinde yaşayacağı şok aslında herşeyin başlangıcı olacaktır.

IMDb: 6

7. Dabbe (Dab6e) (2015)

Çekimleri Muğla’da yapılan, serinin altıncı filmi. Görsellik ve gerilim anlamında başarılı.

Zeren adlı genç kadın bir gün annesinin ölüm haberini alır. Doktor ölüm sebebinin beyin kanaması olduğunu söyler. Hiç bir sağlık sorunu olmayan annenin ani ölümü hem Zeren’i, hem de kızkardeşi Ayla’yı sarsar. Bu arada Ayla, annesini cinlerin öldürdüğünü söylemektedir. Zeren kardeşinin travma yaşadığını düşünerek yanına alır. Ancak Ayla günden güne garipleşecektir.

IMDb: 6.1

6. Musallat (2007)

İlk yayınlandığı zaman izlediğimde epey korktuğumu hatırlıyorum. Burak Özçivit’in başrolünde olduğu film oldukça iyi bir ses getirmişti.

Almanya’ya çalışmaya giden Suat, daha ilk günlerden ailesine büyük bir özlem duymaktadır. Zaman zaman annesini arayarak yaşadığı zorlukları anlatan genç adam, bazı tuhaflıklar sezmeye başlar. Aradan geçen zamanda hem eşi Nurcan’a olan özlemi artmakta, hem de gizemli olaylar yaşamaya başlamaktadır.

Çekildiği yılı göz önüne alarak değerlendirirsek oldukça başarılı bir yerli korku filmidir.

IMDb: 6.2

5. Dabbe: Zehr-i Cin (2014)

Güzel başlayan ama ilerledikçe saçmalayan bir film. Filmin başındaki mistik hava ve korku öğeleri maalesef kısa zamanda sönmeye başlıyor.

Evli çiftimiz Dilek ve Ömer’in evinde tuhaf şeyler meydana gelir. Ömer bunun bir hırsızlık olduğunu düşünür. Ancak günler geçtikçe Dilek’in evde yaşadığı esrarengiz olaylar artmaya ve kötüleşmeye başlar.

IMDb: 6.3

4. Siccîn (2014)

Görsel efektleri iyi ama fazla korkunç bir film değil. Yine de bazı yerlerde boş bulunup sıçramak mümkün. Senaryoda da bazı boşluklar göze çarpıyor.

Öznur, teyzesinin oğlu Kudret’e aşıktır ve onunla bir yasak ilişki yaşar. Başka birisiyle evli olan Kudret artık bu ilişkiyi bitirmek ister. Öznur ise ne olursa olsun Kudret’i bırakmaya niyetli değildir. Bir hocaya giderek Kudret’in karısı Nisa’ya büyü yaptırmaya karar verir.

IMDb: 6.4

3. Siccin 2 (2015)

Serinin ilk filminden görüntülerle başlasa da, ilk filmden bağımsız bir senaryosu var. Çanakkale’de çekilen filmin konusu kısaca şöyle:

Bir kaza sonucu iki yaşındaki çocuğunu kaybeden Hicran ve Adnan çifti büyük bir yıkım yaşar. Adnan bu olaydan karısını suçlarken, genç kadın paranormal olaylar yaşamaya başlar. En sonunda bir hocaya giden Hicran, kendisine bir büyü yapıldığını öğrenir.

IMDb: 6.7

2. Siccin 3: Cürmü Ask (2016)

Senaryo ve oyunculuk açısından başarılı bir yerli korku filmi. Film biraz durgun ilerlese de, son sahnelerde beklentiyi karşılıyor.

Orhan, çocukluk arkadaşı Sedat’ın kızkardeşi ile mutlu bir evlilik yaşamaktadır. Aynı zamanda beraber çalışan iki arkadaşın hayatı, bir trafik kazası sonrası alt üst olur. Sedat, kızkardeşi Kader ve oğlu Mehmet’i alarak alışverişe gitmektedir. Yolda yaşanan kaza sonrası oğlu felç geçirirken, kızkardeşi Kader ise hafıza kaybı yaşar. Bu kaza sonrası garip olaylar baş gösterecektir.

IMDb: 7.1

1. Dabbe: Cin Çarpması (2013)

Hem Dabbe serisinin, hem de Türk Sineması’nın en iyi korku filmi. Oyunculuklar biraz sırıtsa da güzel bir senaryosu var. Ama yine de mantıksız bulduğum yönler de yok değil. Ses efektleri yerinde ve gerilim film boyunca sürüyor.

Kıbledere Köyü’nde yaşayan Kübra, kına gecesinde cin saldırısına uğrar. Yıllardır tedavi gören genç kız sağlığına bir türlü kavuşamaz. Eski arkadaşı Ebru, arkadaşının bu durumdan kurtulması için her yolu denemektedir. Bu yüzden doktor olmasına rağmen cinci hoca Faruk Akat’tan yardım ister. Faruk hoca ve Ebru herşeyi kayıt altına aldıkları kameralarıyla beraber Kıbledere Köyü’ne doğru yola çıkarlar.

IMDb: 7.1

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • 21. Yüzyılın En Komik 20 Türk Filmi

 • The Host

  25 En İyi Güney Kore Korku Filmi

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Kore Filmi Hayranlarına Korku ve Dram Dolu 10 Müthiş Tavsiye

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi