Müsabaka Esnasında Hayatını Kaybeden 6 Sporcu

Sporcular… Onlar, kimi zaman yeşil sahalarda atılan gollerin, kimi zaman parkelerde atılan son saniye üçlüklerinin öznesi oldu. Kahramanlık hikayeleri ve başarılarıyla ekran karşısında bizleri daima büyülediler.

Fakat bazen öyle anlar geldi ki, başarı öykülerinin yazıldığı o mekanlar, sporcuların son anlarına ev sahipliği yaptı. Parkeler, yarış pistleri, sahalar, sevinç gözyaşları kadar büyük acılara ve hüzünlere de tanıklık etti.

Yakın dönem spor tarihi, ne yazık ki idol olmuş birçok sporcunun ani ölümleriyle dolu. Hiç kuşkusuz ki bunlardan en çarpıcı olanları müsabaka devam ederken, çoğu zaman ekran karşısında tanık olduğumuz ölümler.

Futboldan basketbola, yarış sporlarından atletizme, müsabaka esnasında yaşamını yitiren bazı sporcuları ve onların hüzünlü hikayelerini kısaca hatırlayalım.

1. Marc-Vivien Foé

Kamerun Milli Takımı 2003 yılında Konfederasyon Kupası için Almanya’da bulunuyordu. Kolombiya Milli Takımı’yla 26 Haziran 2003 günü karşı karşıya geldiler.

35 derece sıcaklık altında oynanan yarı final maçının 72. dakikasında Foé, bir pozisyonda aniden baygınlık geçirdi. Yerde hareketsiz şekilde duran Foé’ye hem kendi arkadaşları, hem de rakip oyuncular hızlı bir şekilde müdahale etmek istedi. Gözleri kayan ve öylece hareketsiz şekilde sahaya yığılmış olan Foé’nin görüntüsü, stadyumun kamerasına yansıyınca maçı izleyen çok sayıda kişi gözyaşlarına hakim olamadı.

Sağlık ekibinin müdahalesi devam ederken takım arkadaşları sahanın kenarında dualar etmeye başladı. Foé, bu duruma sadece 45 dakika kadar direnebildi ve yaşamını çok sevdiği yeşil çimlerde noktaladı. Foé’nin bu şok ölümüyle Kamerun’da Ulusal Yas ilan edildi.

2. Frank Hayes

Frank Hayes, Amerika’da 1920’li yılların başında oldukça meşhur bir jokeydi. Kariyeri boyunca sayısız defa yarış kazanan Frank Hayes, geniş kitlelerce sevilen bir sporcuydu.

1923 senesinde New York’ta dahil olduğu bir yarış, onun ne yazık ki son yarışı oldu. Yarış henüz devam ederken, atın üzerinde kalp krizi geçiren Frank Hayes’in ölümü, ancak yarış tamamlanınca anlaşılabildi.

Ölümüyle sevdiklerini yasa boğan ünlü jokey, kalp krizi geçirmesine rağmen katıldığı bu son yarışı birinci olarak tamamladı. Ünlü jokey Frank Hayes yarış sonunda atının boynuna sıkı bir şekilde sarılmış haldeydi. Frank Hayes öldüğü halde yarış kazanan ilk ve tek jokey olarak da tarihe adını yazdırdı.

3. Fran Crippen

Francis Crippen, dünyanın en çok tanınan açık deniz yüzücülerinden biriydi. Ülkesi ABD adına çok sayıda madalya kazanan Crippen, 23 Ekim 2010 günü Birleşik Arap Emirlikleri’nde yarış esnasında hayatını kaybetti.

Başarılı yüzücü, Uluslararası Yüzme Federasyonu tarafından organize edilen 10 Kilometre Açık Deniz Kupası’nda 8. kilometreden sonra birden gözden kayboldu. Öncesinde antrenörüne kendisini iyi hissetmediğini ifade etse de yarışı tamamlama konusunda ısrar etti. Bütün yüzücüler bitiş noktasına vardığında onun kayıplara karıştığı fark edildi. Sahil güvenlik timi, bütün ekibiyle yaklaşık 2.5 saat boyunca milli yüzücüyü denizde aradı ama ne yazık ki sonunda ancak cesedine ulaşılabildi. Önce ölümün aşırı yorgunluğa bağlı olduğu ileri sürüldü; ancak Francis Crippen’in kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdiği sonradan anlaşıldı.

4. Denny Hulme

Spor tarihinin en trajik hikayelerinden biri de yarış pistlerinde yazıldı.

Bilindiği üzere araba ve motor yarışları oldukça tehlikeli olmasına rağmen yüksek güvenlik önlemleri, kazaların genelde daha az hasarlarla sonuçlanmasına neden olmaktadır. Fakat bu önlemler, yarış esnasında gerçekleşen bazı ölüm vakalarının önüne ne yazık ki geçememektedir. Eski Formula 1 yarışçısı Denny Hulme, yarış esnasında yaşamını yitiren talihsiz sporculardan yalnızca biri. Fakat Denny Hulme’nin ölümü doğrudan kaza sonucunda değil, yarış devam ederken direksiyonun başında geçirdiği kalp krizinden kaynaklanmıştır.

4 Ekim 1992 yılında Avustralya’da binek araçların yarıştığı organizasyonda meydana gelen bu ani ölüm, otomobil sporları tarihine kaza dışında gerçekleşmiş ilk ölüm olarak geçmiştir.

5. Antonio Puerta

Üzerinden 11 sene geçmesine rağmen sanki henüz dün yaşanmış kadar acısı taze bir ölüm. Antonio Puerta, son dönemde yeşil sahalarda yaşamını yitiren futbolcular arasında kuşkusuz ki hikayesi en diri tutulanı. Puerta’nın anısı, başta Sevilla olmak üzere İspanya futbolunun hemen hemen bütün kulüpleri tarafından yaşatılmaktadır.

Sevilla 2007-2008 sezonunun hemen başında İspanya La Liga kapsamında Getafe takımını ağırlıyordu. Genç yetenek Puerta (22) her zaman olduğu gibi yine ilk 11’de yer alıyordu. Müsabakanın 30. dakikasında birden yere yığılan defans oyuncusu, yapılan müdahalenin ardından ayağa kalkıp alkışlar eşliğinde soyunma odasına gitti. Fakat Puerta burada bir kez daha baygınlık geçirdi ve durumu çok daha ciddi bir hal almaya başladı. Apar topar hastaneye kaldırılan oyuncu maalesef 2 günün sonunda yaşamını yitirdi.

6. Alperen Atabey

Görsel açıdan büyük bir keyif verse de, Kick Boks’un şiddetli darbelere karşı çok tehlikeli bir spor olduğu ve kimi zaman bazı ölümlere neden olduğu bilinmektedir. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de boks esnasında yaşamını yitiren sporcuların özellikle henüz genç yaşta oluşu dikkat çekicidir.

Son olarak 8 Ocak 2018 günü 18 yaşındaki sporcumuz Alperen Atabey’in müsabaka esnasında başına aldığı ağır darbeler sonucunda yaşamını yitirmesi, Kick Boks konusunda yapılan tartışmaları bir kez daha gündeme getirmiştir. Hatırlanacağı üzere genç sporcu Alperen Atabey, Antalya’daki Açık Kick Boks Şampiyonası’nda mücadele ederken rakibinden gelen bir darbeyle beyin kanaması geçirmişti. Atabey, yoğun bakımda 4 gün boyunca tutulsa da yaşam savaşını kaybetmişti.

Kaan Yılmaz

kursunkalem2000@gmail.com

@kaanyilmaz

  • Türkiye’de Oynamış En İyi Yabancı Futbolcular

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

  • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

  • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama