Okulu Bırakan Ünlü Bilim Adamları ve Mucitler

Bugün başarılı olarak görülen hiç kimse hayatı boyunca başarıdan başarıya koşmadı. Her insan gibi, onlar da hayatlarının neredeyse her alanında büyük engellerle karşılaştılar.

Bazıları eğitimini tamamlayamadan hayata atılmak zorunda kaldı. Ama yaptıkları işe hayatlarını adayarak ve inanarak başardılar. İşte okulu yarım bırakmış bilim adamları ve mucitler.

Thomas Edison

Edison

Ampulün mucidi olarak anılsa da, hayatımızı değiştiren daha bir çok icadı ve adına 1.000’den fazla patenti vardır. National Park Service‘de yayınlanan biyografisine göre, okula sadece bir kaç ay gidebildi. Algılama yeteneğindeki yavaşlık nedeniyle adeta okuldan kovulan bilim adamı, okumayı ve yazmayı annesi sayesinde öğrendi. Hayata erken yaşta atılan Edison, trenlerde gazete, şeker satarak ve boş zamanlarında da bilim ve teknik kitapları okuyarak büyüdü.

Wright Kardeşler

İlk kez bir motorlu uçakla uçan bu Amerikalı kardeşler, liseyi bitiremediler ve sonrasında da hiç bir bilimsel eğitim almadılar. Tutkularının peşinden giden iki kardeş, kuşları izleyip, incelemeler yaparak, başarıyla uçan bir uçak icat etmeyi başardılar.

Albert Einstein

Babası iflas edince tüm aile İtalya’ya gitmişti. Münih’te yalnız kalıp bunalıma giren Einstein, 15 yaşındayken okulu bıraktı ve İtalya’ya ailesinin yanına gitti. “Lise terk” Einstein, bir yıl sonra Zürih’te eğitimine devam edebildi.

Steve Jobs

Apple’ın kurucusu ve bir çok Apple ürününün mucidi de okulda başarısız olan dahilerden. Özellikle de iPhone ile akıllı telefonların bugünlere gelmesini sağladı. Apple’dan ayrıldıktan sonra Next Computer ve Pixar Animasyon’u da kuran Jobs, üniversiteye başladıktan 18 ay sonra ayrılmıştı.

Bill Gates

Forbes 2015 verilerine göre saniyede 100 dolar kazanan Bill Gates de okulunu bitiremedi. 1975’te üniversiteden ayrıldı ve ancak 2007’de onur madalyası aldı. Belki listedeki diğerleri gibi zamanını icatlarına ve projelerine ayırmıyor ancak hastalıklarla mücadele konusunda büyük uğraş veriyor

Larry Ellison

Ellison dünyanın en zengin 10 işadamından birisi. Üniversiteyi yarıda bırakan Ellison, biyoloji ve tıp alanında yatırımlar yapıyor. Okul hayatında başarısız olmuş olsa da iş hayatında oldukça başarılı.

Mark Zuckerberg

Facemash adında bir sitede kullanmak için üniversitenin veritabanını hackleyince disipline verilmişti. Bunun ardından okulu bırakıp Facebook’u kurdu. Yaşına rağmen bugün ulaştığı nokta inanılmaz.

Wikipedia’nın yanı sıra biyografilerden de yararlanılmıştır.

Veysel Koblay

instagram.com/veykob

@veyselkoblay

  • 10 Madde ile Nikola Tesla’nın Büyüleyici Hayatı

  • Tesla’nın Gölgesinde: Değeri Yeterince Bilinmemiş 10 Bilim Adamı

  • Başarı Öykülerinin Yerini Pişmanlıklara Bırakanların Hikayesi: Robert Oppenheimer

  • 20 Maddede Amerikan Rüyasının Geçmişi

  • Calas Davası

    Tarihe Geçen 8 Önemli Dava ve Savunma

  • Başarılarla Dolu Bir Yaşam: Mary Calkins Hakkında 7 Bilgi

  • 8 Maddede Nazım Hikmet Hakkında Bilinmeyenler