Zihninizi Sakinleştirmek İçin Yapabileceğiniz 7 Hobi Önerisi

Bazı durumlarda zihin belirli bir konuda saplanıp kalır. Ne onun üzerinde bir çözüm üretmek mümkündür, ne de üzerine daha fazla düşünmek.

Daimi olarak bir kısır döngüye girer ve günleriniz, boş boş aynı konu üzerinde debelenmekle, stresle geçer. Belki de o konudan biraz uzaklaştıktan sonra dönüp bakmak, gözünüzün önündeki çözümü bulmak için ideal bir yoldur.

Bu hobilerin hepsini denemeniz oldukça kolaydır. Benim deneyimlediğim kadarıyla oldukça faydalı olduklarını da söyleyebilirim.

1. Puzzle Yapmak

puzzle

Sevdiğiniz bir tabloyu 1.000 parçaya bölünmüş halde yapmayı denemek güzel bir tecrübe olmaz mı?

Kendinizi çok gergin hissettiğiniz anlarda, başlarda stres verici ve sıkıcı bir eylem gibi görünse de, aradan biraz zaman geçtikten sonra eğlenceli hale gelecek ve yerine yerleştirdiğiniz her parçayla size dalgınlık veren durumdan uzaklaştığınızı fark edeceksiniz.

Hem canınızı sıkan durumdan uzaklaşmış olacaksınız, hem de biraz da sabrınızı sınamak adına güzel bir hobi olacaktır.

2. Boyama Yapmak

boyama

Son birkaç yıldır sürekli etrafta gördüğüm, yetişkinler için boyama kitaplarından bahsediyorum.

Eğer kafanızdaki problemden, günlük hayatın stres verici gerginliğinden kurtulamıyorsanız, bir süreliğine uzaklaşmak için bu aktivite sizin için velinimet olabilir.

Uzaktan bakılınca, “nasıl yani, çocuklar gibi boyama mı yapacağım” gibi görünse de biraz daha yakınlaşıp deneyince, bahsedildiği gibi manasız olmadığını fark ettim. Gerçekten odağımı başka yöne çekme gibi bir etkisi oldu üzerimde.

Bundan ötürü, eğer o kafanızdaki sizi rahat bırakmayan düşüncelerden uzaklaşmak istiyorsanız bu da deneyebileceklerinizden biridir.

3. El İşi Yapmak

el işi

Bu biraz el yatkınlığı istese de, biraz çabayla herkesin bir şeyler üretebileceği bir hobi olacaktır. Örgü, kanaviçe, etamin, oya gibi herhangi bir şeyden başlayabilirsiniz.

Bunu öğrenme telaşı içerisindeyken başta biraz pes etmeye yeltenebilirsiniz ama önerim birazcık daha çaba sarf etmeniz olacaktır.

Sonrasında, başlarda gözünüze o kadar zor gelen şeyin aslında ne kadar yapılabilir olduğunu fark edip bunun mutluluğunu yaşayacağınıza eminim. Ve bir şeyler üretmiş olmak, küçük de olsa kullanacağınız bir nesnenin kendi el yapımınız olduğunu bilmek eminim ki size daha iyi hissettirecektir.

4. Kitap Okumak

kitap okumak

Şüphesiz ki kitap okumak farklı bir evrenin kapılarını açmanın en etkili yoludur. Kendi hayatınızdan uzaklaşmaya çok ihtiyaç duyduğunuz bir anda, bir başka karakterin hayatına bir göz atmak eminim ki size çok iyi gelecektir.

Bulunduğunuz çevredeki insanları, ülkedeki problemleri, kendi kafanızın içini başka bir dünyayla değiştirmek istediğinizde yapmanız gereken en etkili yol bu olacaktır.

Yapılan en basit betimleme bile sizi farklı bir yere götürmek için yeterli olacaktır. Kendinizi böyle dalgın hissettiğiniz anlarda anlaşılması güç, yoğun bilgiler içeren kitaplardan ziyade günlük dilde yazılmış ilgi çekici kitaplar okumanızı tavsiye ederim.

5. Yoga / Meditasyon Yapmak

yoga

Meditasyonun sakinleştiriciliği, sempatik sinir sistemini baskılamasıyla bilimsel bir temele dayanmaktadır. Yoga, meditasyonla iç içedir.

Başlangıç için uzun meditasyon telkinlerine odaklanmak, nefesinizi takip etmek sizin için zor gelebilir. Bu yüzden yoganın içindeki kısa meditasyon, nefes egzersizleri ve beden hareketleri size daha yoğun bir tempo sunup zihninizi meşgul edecektir.

Eğer güçlü bir öfkeniz, gerginliğiniz varsa nefes egzersizleri ve meditasyon sırasında size yapılan telkinler kendinizi gevşemiş hissetmenize yardımcı olacaktır.

6. Yemek Yapmak

yemek

Görev bilincinden ziyade, deneme isteğiyle yaptığınız yemekler size hem daha keyifli gelecek ve yaptığınız işe kendinizi daha çok vereceğinizden sakinleşeceksiniz.

Sonuç olarak elde ettiğiniz yemek ise oldukça lezzetli olacaktır. Eğer daha önce hiç yemek yapmadıysanız, daha ufak tariflerden başlayabilirsiniz. Ama daha uzun süreli kurabiye, pasta gibi biraz da süsleme isteyen işler sizi daha uzun süre meşgul edecek ve zihninizin daha sakin kalmasına yardımcı olacaktır.

7. Temizlik Yapmak / Düzenlemek

Temizlik

Ne kadar denktir bilinmez fakat Sylvia Plath, Sırça Fanus kitabında, banyo yapınca zihnindeki olumsuz düşüncelerden de uzaklaşacağını düşündüğüne dair bir paragrafı ana karakterin ağzından yansıtmıştı.

Ben bu durumu gerginken, sinirliyken temizlik yapmaya benzetiyorum. Biraz arınmışlık hissi verdiğini düşünüyorum. Orası temizlendikçe sanki zihin de temizleniyormuş gibi. Kendinizi bir işe yönlendirince diğerlerinden uzaklaşıyorsunuz. Kitaplarınızı, kıyafetlerinizi düzenlemek, zihninizi dolu tutacağı için de sizin için oldukça faydalı olacaktır.

Beyza Afşar

instagram.com/cehovumsu

@beyzaafsar

 • Kapsamlı Hobi Rehberi: Vakit Geçirmek İçin 30 Hobi Listesi

 • evde çalışmak

  Hobilerinizden Para Kazanmanızı Sağlayacak 4 Öneri

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri