En Yaratıcı 20 Sihirbazlık Gösterisi ve Açıklamaları

Sihirbazlar insanları genellikle görünüşte imkansız olan göz yanılmaları ile etkiliyorlar. Gerçekten bu işi çok iyi yapanlar var.

Hakikaten işin içinde gerçekten büyü veya doğaüstü bir şeyler var mı diye düşündüğümüz sıklıkla oluyor.

Fakat elbette hepsi birer yanılsama ve ciddi bilimsel çalışmalardır.

Gelin en meşhur sihirbazlık numaralarına ve arkasındaki sır perdelerini beraber aralayalım.

1. Su Üzerinde Yürüme

Su Üzerinde Yürüme

Su üzerinde yürüme numarası klasik ve güzel gösterilerden biridir. Hatta Dynamo adlı sihirbaz Thames Nehri üzerinde bu gösteriyi yaptıktan sonra tutuklanmıştır.

Çok ciddi organizasyon gerektiren bu gösterinin ardındaki gerçek ise görsel yanılsamadır. Su ile neredeyse aynı yoğunluğa sahip plastik bir cam, gösteri öncesinde Dynamo’nun yürüyeceği rotaya batırılmıştı. Aslında özel adıyla “pleksi cam” üzerinde yürüyen Dynamo, bunu bilmeyenler için suyun üstünde yürüyormuş gibi görünüyordu.

Youtube’da izle

2. Ateşten Güvercin Çıkarma

Ateşten Güvercin Çıkarma

Video içerisinde birkaç farklı numara var. Fakat ateşle olan en etkileyicisi. Darcy Oake, bu numarasında yanan bir kuş tüyünden güvercin çıkarıyor.

Bu numarada yaktığı şey aslında “flash kağıt” denen bir sihirbaz oyuncağı. Birçok sihirbaz bu kağıdı bir anda dikkatleri üzerinde toplayacak büyük parlamalar yaratmak için kullanıyor.

Darcy Oake bu numarasında flash kağıdını, ceketinin sol kolundaki gizli bölmeden güvercini çıkarmak için kullanıyor. Tüm dikkati parıltının üzerinde tutuyor ve el çabukluğu ile güvercini, gizlediği cepten çıkartıyor. Elbette yeteneğini görmezden gelmek olmaz. Bunu çok hızlı yapıyor.

Youtube’da izle

3. Kendiliğinden Hareketlenen Kart

sihirbazlık hareketli kart numarası

Videoda da anlatıldığı üzere bu numara oldukça ilgi çekici ve arkasında güzel, basit bir mühendislik yatıyor.

Bu numarada, sihirbaz izleyiciye desteden bir kart seçmesini ve tekrar desteye koymasını istiyor. Sihirbaz, desteyi bir bardağın içine koyuyor ve birkaç mimik yaptıktan sonra izleyicinin seçmiş olduğu kart kendiliğinden yukarı doğru çıkıyor. Oldukça etkileyici. Peki, nasıl yapıyor bunu?

Seçilen kart, tam da sihirbazın istediği gibi destenin arkasına yerleştiriliyor. Kalan kartları da içlerinde özel bir taşıma haznesi olan kart en üste gelecek şekilde bu destenin arkasına koyuluyor. Taşıma haznesinde küçük bir balmumu bölümü var ve bu da seçilen karta yapışmasını sağlıyor. Ve gerisi sihirbazın illüzyon yeteneğine kalıyor.

Youtube’da izle

4. Havaya Kaldırılan Kadın

uçan kadın

Birçok kez güzel kadınların havada süzüldüğü ve etrafından bir halkanın dolaştırıldığı gösterilere şahit olmuşsunuzdur. Halka, kadınları havaya kaldıran herhangi bir dayanak olmadığını göstermek için dolaştırılıyor. Bu çok güzel bir göz yanılması.

Kadını taşıyan platform, güçlü bir hidrolik sistemle kaldırılıyor. Sihirbaz platformun yanında yerini aldığında, hidrolik sistemin kolu, sihirbaz tarafından gizleniyor. Ayaklarının altındaki hareket butonları sayesinde de kadını istediği yere yönlendirebiliyor.

Peki, halka nasıl oldu? O da çok basit bir geometrik yanılsama. “S” şeklinde dizayn edilmiş platform etrafında halka iki yönlü tur atarak geçiyor. Dikkatlice izlerseniz, bir yüzeyinin hiç yer değiştirmediğini fark edeceksiniz.

Youtube’da izle

5. Anında Buza Dönüşen Su

Bu numara da eski ve klasiklerden.

Sihirbaz elindeki bardağın içine suyu boşaltır. Birkaç sihirli mimikten sonra bardağı ters çevirir ve eline bir kalıp buz düşer.

Kısa ama etkileyici bir gösteri. Bunun arkasında yatan sihir ise aslında bilim. Bardağın içinde süngere benzeyen kuru bir bez ve üzerinde de buz kalıbı durmaktadır. Sihirbaz, suyu bardağa boşalttığında aslında kuru süngeri ıslatıyor. Kuru sünger, suyun tamamını emiyor ve bardak ters çevrildiğinde düşen sadece buz parçası oluyor.

Youtube’da izle

6. David Copperfield’ın Ölüm Testeresi

David Copperfield testere

David Copperfield, sihirbazlık sanatının en büyük öncülerinden biri. Bana sorarsanız dahisi derim kesinlikle.

Bu gösterisi de en ünlü gösterilerinden birisi. Tüm dünyada ses getiren bu gösteri, sırrı açıklansa da David’in ustalığı sayesinde hala büyüsünü koruyabiliyor. Zira açıklanan sırrı bile büyük yetenek olduğunu ispatlıyor.

Bu gösteride, David kutuya girdiğinde belinden itibaren vücudu neredeyse birbirine paralel olana dek katlanıyor. Aynı şekilde bacak kısmı için de diğer oyuncu bacakları üstte kalacak şekilde katlanıyor.

Testere, iki kişinin arasına giriyor. Müthiş yetenekteki oyunculuklarıyla birlikte harikulade bir gösteri sunuyorlar. Bu gösterinin benzerini yapan birçok sihirbaz, bedenlerini David kadar katlayamadıkları için masanın çapraz döşenen ayak kısımlarını kapalı imal edip, görünmeyecek olan uzuvlarını o bölmede gizliyor.

Youtube’da izle

7. iPhone’u Kıvırma

Dynamo, bana kalırsa yeni model David Copperfield diyebilirim. Numaralarında illüzyonu öncelikli tutsa da empati yeteneği oldukça yüksek bir sihirbaz. Burada da tamamen karşı taraftan kendini izliyormuşçasına gösterisini gerçekleştiriyor.

Bu numara, izleyenlerin dikkatini telefonun arkasına çektiği esnada, ekran kısmına iPhone’un arkasına tıpatıp benzeyen yarım bir kılıf yerleştiriyor. Daha sonra ellerini tamamen kapatarak telefonu kıvırıyormuş gibi gösteriyor. Oysa telefonu bir bütün olarak ters çeviriyor ve yarısından itibaren kılıf olan ekran tarafını seyirciye gösteriyor.

Hareketin tersini yaparak izleyiciyi yeniden etkisi altına alırken bu esnada da el çabukluğu ile kılıfı çıkartıyor. Basit bir numara olsa da etkileyici bir gösteri olduğu kesin.

Youtube’da izle

8. Jamie Raven’in Limon Hilesi

Jamie Raven Limon

Bu tarz uzun gösterilerde birçok değişkenden yararlanılıyor aslında. Jamie’nin bu gösterisinde en etkileyici olan limon numarası. Buna benzer birçok gösteri görmüşsünüzdür.

Dışarıda özel bir şekilde işaretlenmiş bir nesneyi, limon ya da benzeri kapalı kutu olduğuna inanılan cisimlerin içinden çıkarma, oldukça popüler fakat bir o kadar da maharet gerektiren bir hile.

Bu numaraya yakından baktığınızda, Jamie’nin kağıdı aldıktan sonra çok hızlı bir şekilde değiştirip başka bir kağıdı açtığını fark edebilirsiniz. Özel işaretlenmiş kağıt hala elinde ve jüri üyesinden çantayı istiyor. Çantayı aldığı anda yine çok hızlı şekilde işaretli kağıdı çantaya bırakıp, izleyicilerin dikkatini başka bir yöne çekiyor.

Daha sonra elini çantanın içine sokup bir tarafı oyulmuş limonun içine işaretli kağıdı yerleştiriyor. Daha sonra limonu çıkarıyor ve yalnızca düzgün olan yönünü izleyicilere gösterip aynı yönden kesiyor.

Bu numarayı ispatlamak için elinize bir limon alıp Jamie gibi merkezine inmeden kesin ve ayırmaya çalışın. Emin olun bu kadar mükemmel ayrılmayacaktır. Jüri üyesi kağıdı aldığında Jamie hızlıca limonu geri kapatıyor. Görüntüyü tam limonla notun ayrıldığı anda durdurursanız limonun içindeki oyuğu görebilirsiniz.

Youtube’da izle

9. Houdini’nin Mükemmel Kaçışı

Houdini

Houdini, ünlü kaçış numaraları ile tanınan bir sihirbaz. Ve en büyük gösterisi de Çin Sulu İşkence Hücresi’dir. “Prestige” ve “Illussionist” filmlerine de konu olan bu numara, birçok sihirbaz tarafından tekrardan gösterilerde kullanıldı.

Houdini, bu gösteride bir balık tankına benzeyen çok sıra dışı bir mekanizmadan kaçmaya çalışıyor. Sihirbaz baş aşağı asılı olarak tamamı su dolu tanka daldırılıyor. Uzuvlarını kullanamaması için birçok kilitle bağlanıyor.

Asistan sihirbazı gerçek kilitlerle baş aşağı kilitler, ancak kilitleri tutan menteşelerin pimleri dışarıya doğru kaydırılır. Ayrıca kelepçeler de küçük bir zorlama ile açılacak şekilde tasarlanmıştır. Ve sonunda sihirbaz kaçışını gerçekleştirir, perde kalkar.

Youtube’da izle

10. Geriye Yaslanma

Dynamo

Matrix filmindeki Neo’nun kurşunlardan kaçış sahnesini hatırlarsınız. Sihirbaz Dynamo da çok benzer olan bu numarasıyla güzel gösteriler çıkardı ortaya.

Bedeni yerle paralel olana kadar yavaşça geriye yaslanıyor. Tamamen yattığındaysa bir ayağını kaldırıyor. Sonra da hiçbir problem meydana gelmeden kalkabiliyor.

Peki, Dynamo yerçekimine karşı koyan bu gösterisini nasıl yapıyor? Sağ ayağının topuğunda yere sabit bir vidaya tamı tamına oturan boşluk mevcut. Bu, ayakkabıdaki destek noktasına bağlı olan ve dizinin üstüne kadar uzanan sabit bir mekanizmaya bağlı. Yani aslında bütün gösteri boyunca gücünü, yerde kalan sağ ayağındaki mekanizma ile yerden alıyor. Elbette zor ve mükemmel kas gücü gerektiren bu gösteri büyük yetenek istiyor.

Bu mantığın çok benzeri de Michael Jackson’un “Smooth Criminal” klibinde yaptığı öne doğru eğilme hareketinde kullanıldı.

Youtube’da izle

11. İkizlerin Pırıltısı Gösterisi

Bu gösteri tam bir sahne şovu. Teknolojinin kullanımı, el çabukluğu, zekice kurgulanmış planlar… Tam anlamıyla enfes bir gösteri.

Gösterinin başında sahneye gelen Tony, büyük bir ekranın arkasına geçiyor ve görüntüsünü ikiye bölüyor. Bir video şov izleyeceğini bekleyen seyirciler, ekranın arkasından iki tane Tony çıkınca büyük şaşkınlığa uğruyor.

Bu, Tony ile tek yumurta ikizi olan Jordan. Daha sonra Tony ve Jordan, teknolojinin imkanlarından yararlanarak güzel bir şov sunuyor.

Şov esnasında birçok şey aslında video efektleri ve mükemmel zamanlamalı hareketlerden oluşuyor. Fakat kadına kırmızı elbise giydirirken ekrana doğru kırmızı peçeteler fırlatılıyor ve kadın bir anda kırmızı bir elbisenin içine giriyor. Nasıl oldu bu?

Bu aslında Gecko adı verilen bir hile. Peçeteler ceketlerdeki gizli bölmede duran elastik bir ipe bağlı. Peçeteleri fırlattıktan sonra elastik ip çok hızlı olarak peçeteleri geri çekiyor. Yine mükemmel zamanlama sayesinde bütün ilgi kadının elbisesinin değişimine kaydığı için, o anda fark etmek oldukça güç.

Diğer bir illüzyon ise lambanın iPad’in içinden düşüşü ve ekrana çıkışı. Lamba zaten iPad’in arkasındaydı. Buraya takılan olmamıştır. Ekrana fırlatırken de Tony’nin iyice gerildiğini görüyoruz. Yine zamanlama başarısıyla, aşağıda bıraktığı lambayı fark etmiyoruz bile.

Peki, balonun kadına geçişi? Bu sahneyi de dikkatli izlerseniz, Jordan’ın elinden patlayan balonun düşen parçalarını görebilirsiniz.

Kadının ortaya çıkışı nasıl oldu? Jordan’a odaklanarak tekrar izleyin. Elindeki perdeyi aldığı yerden itibaren gererek getiriyor sahnenin ortasına. İkiz kızlarımızı perdenin arkasında gizliyor. Daha sonra önce birisi çıkıyor, bu sırada hemen ardında saklanıyor ikizi. Daha sonra ikisi birden ortaya çıkıyor.

Gerçekten enfes bir gösteri.

12. Kılıç Saplanma Gösterisi

Sihirbazlık kılıç

Aksiyonu yüksek bir gösteri daha. James More bu gösterinin yıldızı olarak parlıyor. Öncelikle asistanları sihirbazı bir kılıcın üzerine bırakıyor. Buraya kadar bile aksiyonu yüksekken, birkaç saniye sonra bir anda kılıç James’in vücuduna giriyor.

Daha sonra sahne sanatlarının en can alıcı kısmı olan, seyirci reaksiyonu bekleniyor ve asistanlar gelip sihirbazı kaldırıyor. James, yere indiğinde sapasağlam bir şekilde selamlamasını yapıyor. Kısa ve çok etkileyici bir gösteri. Peki, sırrı nedir?

James, belinde özel tasarlanmış bir mekanizma ile sahneye geliyor aslında. Kıyafetinin altında gizli olan bu mekanizma ile kılıcın üzerine bırakıldığında, kılıcın ucundaki keskin kısım içeri itiliyor. Böylece James, kılıcın üstünde düz bir yüzey yaratıp dengesini sağlıyor. Birkaç saniye sonra da kılıç biraz daha aşağıya iniyor ve mekanizmanın ön tarafındaki kısmından sahte bir kılıç ucu fırlıyor.

Zekice ve çok etkileyici olduğu aşikar.

Youtube’da izle

13. Bölünmüş Adam

bölünmüş adam

Bu acımasız sihirbazlık hilesi, belinden aşağısını elinde taşıyan cehennemden fırlamış bir adamı temel alıyor.

Tamamen beden yeteneğine dayalı bu gösteride, sihirbaz eline maket bir bacak alır. Bedeninden ayrılmış gibi duran kısma ise makyaj yapılarak, kopmuş gibi gösterilir. Aslında sihirbaz, kendini dizlerinden itibaren yana eğerek, maket bacaklar ile aynı hizada kalmaya çalışır. Doğru açı korunduğu sürece, ayrılmış bir beden olarak görünmeye devam edecektir.

Youtube’da izle

14. Anında Var Olan Kartlar

Sihirbazlık kart

Tamamen yeteneğe, çok sıkı çalışmaya ve empatiye dayalı bu gösteri gerçekten izlemeye değer. Kartların ne zaman biteceğini hiçbir zaman kestiremiyoruz.

Bu numara için ihtiyacınız olan şey birkaç deste kart ve çok fazla çalışma. Esas olarak, sihirbazının elinin önünde ve arkasında dolaşan kartlar olarak tanımlayabiliriz bu gösteriyi.

Tamamen sihirbaz yeteneğine bağlı olarak, işaret ve serçe parmakların arasında nazik ve hızlıca kartı avucunun içine ve elinin arkasına alarak gerçekleştiriliyor. Hatta o kadar hızlı ki, kartın yer değiştirmesi sırasında karşıdan bakan hiçbir açıdan kartı görmeniz mümkün olmuyor.

Youtube’da izle

15. Şişedeki Telefon

Dynamo’nun bir başka numarası ile karşı karşıyayız. Ayrıca burada oldukça organize ve pamuk ipliğine bağlı bir hile var.

Dynamo, izleyicinin haberi olmadan, muhtemelen birkaç dakika önce başka bir numara yaparken ya da izleyici fark etmediği bir anda, tamamen orijinalinin kopyası olan bir telefonla izleyicinin telefonunu değiştiriyor.

Hemen arkasından da izleyiciden telefonunu istiyor ve aslında kendi değiştirdiği sahte telefonu alıyor. El çabukluğu ile izleyiciden aldığı telefonu cebine atıyor. Bu arada ikinci adamın Dynamo’nun ekip arkadaşı olduğunu belirtelim.

İzleyicinin telefonunu çoktan hileli şişeye koymuştu bile. Şimdi de hileli şişe ile normal şişenin yer değiştirmesine geldi sıra. Gecko adı verilen elastik ip hilesini daha önceki maddelerde açıklamıştım. Burada da bu hileyi kullanıyor. Gösteriyi şova dökmek için geriye kalan tek şey, Dynamo’nun gizemli hareket ve mimikleri oluyor.

Youtube’da izle

16. Paraya Dönüşen Kahve

Gerçekten “böyle bir şey olsa” dedirten cinsten bir hileli gösteri var sırada. Evsizleri mutlu eden bu sihirbazın yaptığı gösteriye gelin biraz daha yakından bakalım. Aslında David Blaine’nin gösterisi bu. Yaratıcı beyin David yani.

David bu sihrinde, kahve bardağının içine dibinde sünger ve içinde madeni paralar bulunan başka bir bardak yerleştiriyor. Bu küçük bardak, kahvenin içinde tamamen görünmez olacak şekilde konumlandırılıyor. Gerisini bilime bırakıyor David. Kahveyi bardaktayken parmağı alttaki deliği tıkıyor. Dolayısıyla basınç farkı oluşmadığı için sünger kahveyi emmiyor.

Bardağı sallamaya başladığında ise parmağını çekiyor, basınç farkı yaratıyor ve kahve sünger tarafından emiliyor. Bu sırada salladığı için, madeni paralar da ikinci bardağı gizleyecek şekilde yayılıyor. Bu, izleyeni mutlu eden gösterinin sırrı da böyle.

Youtube’da izle

17. Otobüsün Yanında Havalanma

Dynamo ile ilgili çok fazla madde oldu fakat gerçekten gösterilerinin harika olduğunu siz de kabul edersiniz.

Bu numarasında, Londra’da bir otobüsün hemen yanında tutunarak şehrin kalabalık caddelerinde biraz turluyor ünlü sihirbazımız. Hem de otobüs iki katlı. Peki, nasıl yapıyor bunu?

Öncelikle bütün olan bitenden haberi olan tek kişi, otobüs şoförü. Dikkatlice izleyin, yukarı havalanışı ve geri inişi yalnız olduğu yerlerde, telefonunun kamerasından ya da üçüncü bir açıdan çekiliyor. Çünkü otobüse dayalı olan kol, gerçek kol değil. Hatta Dynamo’nun bütün bedenini taşıyan bir askı görevi görüyor ve otobüse yapışık durumda. Bunu, üzerindeki tişörtteki küçük kabarıklıkta görebilirsiniz. Dynamo’nun diğer eliyle sürekli telefonunu tutması da bu kabarıklığı gizlemek için.

Youtube’da izle

18. Baş Düşürme

Bu gösteri, diğer maddeleri dikkatlice takip ettiyseniz, anlaşılması oldukça kolay. Gösteriyi yapan kişi, hapşırma ya da dans yoluyla başını bir anda aşağıya düşürüp eliyle tutuyor ve geri yerine kaldırıyor.

Bu gösteriyi yapan her şovmen, dizlerine kadar uzanan siyah ceketler giyer. Ayrıca bu gösteri için tasarlanmış olan “button-down” gömleklerinden giymiş olur. Başın düşmesi sırasında, içeride bir üçgen oluşturup aşağıya eğilir. Bu üçgen için bir adet askı, iki adet çubuk ve banda ihtiyaç duyar. Ceketini askıya asar, çubukları vücudunun ön tarafında kalacak şekilde askıya bantlar. Ceket giyildiğinde bütün hile gizlenmiş olur.

Youtube’da izle

19. Asılı Kalan Su

Baştan uyarayım. Videoda denemenizi söylüyor fakat boşuna denemeyin. Hiçbir fiziksel dünyada bunun gerçekleşmesi mümkün değil. E, neden var o zaman?

Bu numara mümkün olmasa da, aslında altında bir bilim yatıyor. Belki birçoğumuz ilkokulda fizik deneylerinde ters duran dolu bardağın ağzında kağıt varken akmadığını görmüşüzdür. Bunun sebebi, bardağın içindeki hava basıncının çok düşmesinden kaynaklı. Kağıdın ve suyun toplam ağırlığı, bardağın iç ve dış yüzey basıncı arasındaki farktan düşük olduğu zaman kağıt düşmüyor ve su akmıyor.

Sihirbazlar bunu bir ileri seviyeye getirerek kağıdı çekiyor ve su hala akmıyor. Bu da fiziksel olarak mümkün değil. Sihirbazlar burada plastik cam kullanıyor. Suyun altından kağıdı çekseler de plastik camı orda bırakıyorlar.

Bu video nasıl oluyor?

Tamamen kamera hilesi. İyi bir video montajcısının eseri. Bardak tam çekildiği anda sadece bardağın olduğu alan maskeleniyor ve oradaki görüntü saniyenin binde birine kadar yavaşlatılıyor. Neredeyse anlık olarak şeklini koruyan sıvı hacminin videosu ile etrafındaki hareket, farklı zamanlara ait.

Youtube’da izle

20. Zig-Zag Kadın

Robin Harbin tarafından geliştirilen bu gösteri, insan bedeninin sınırlarını biraz zorlar nitelikte. Evet, tamamen içeri giren asistanın bedenini ne kadar esnetebildiğiyle alakalı bir gösteri. Bıçaklar kutuya girdiğinde kabinin içindeki kadın bedenini olabildiğince kenara çekiyor.

Bu hareketi ne tarafa doğru yapıyorsa, kutu aynı tarafa doğru itiliyor ve aslında içerdeki kadın için kutunun hareketi, daha geniş alan sağlıyor. Burada sihirbazın yapması gereken tek şey, şovun heyecanını yüksek tutmak.

Youtube’da izle

Ahmet Can İlhan

Araştırma bağımlısı, çok okuyan, çok gezen, az bilen, öz bilen.

@ahmetcanilhan

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler