21. Yüzyılın En Komik 20 Türk Filmi

Türk komedi filmleri listesi, hazırlarken en çok zorlandığım listelerden biri oldu. Çünkü mizah oldukça göreceli bir kavram. Birimizin güldüğüne bir diğerimiz gülmeyebiliyor. Yine de büyük çoğunluk tarafından benimsenmiş filmlere yer verdim.

Filmlerin sıralaması IMDb puanına göre ve listede sadece 2000 yılı sonrası çekilmiş filmler bulunuyor.

Gönül isterdi ki liste daha geniş olsun ama son yıllarda çok fazla yerli komedi filmi yapılmasına karşın çok azı beklentileri karşıladı. İşte 21. Yüzyılın en iyi Türk komedi filmleri.

20. Deli Aşk (2017)

Senaryo biraz zayıf olsa da güldürme potansiyeli oldukça yüksek bir absürd komedi. Başta da dediğim gibi mizah işi oldukça göreceli bir şey. Çok sayıda kaliteli komedi filmleri de yapılmadığını düşününce gayet keyifli bir film diyebilirim.

IMDb: 5.6

19. İçimdeki Ses (2015)

Engin Günaydın’ın hem yazıp, hem oynadığı eğlenceli bir romantik komedi. Baştan sona komik bir film olmasa da Engin Günaydın’ın oyunculuğu keyif veriyor.

IMDb: 6

18. Kolpaçino (2009)

Bence son yılların en komik filmlerinden biriydi Kolpaçino. Zorlama diyaloglar yoktu. Oldukça samimi ve doğal bir filmdi. Bir çok replik dillere pelesenk olmuştu. Aradan geçen zamana rağmen halen izlendiğinde güldürebilen nadir filmlerden birisi.

IMDb: 6

17. Zaman Makinesi 1973 (2014)

Arif v 216’yla oldukça benzer yönleri var bu filmin. Kadın başrol oyuncunun aynı olması, aynı döneme zamanda yolculuk, Zeki Müren ve günümüzün meşhur şarkılarını geçmişte yeni beste gibi kullanmak… Elbette daha düşük bir bütçeye sahip ancak Gürgen Öz’ün oyunculuğu filmi bir adım öteye taşıyor. Tolga ismindeki ana karakterin geçmişte yaşadığı komik anlar izlenmeye değer.

IMDb: 6.5

16. Sağ Salim (2012)

Önyargıyla izleyip, gülmekten yarıldığım bir filmdi. Henüz izlemediyseniz mutlaka seyredin. Düşük bütçesine rağmen son zamanların en güzel absürd komedilerinden biri.

IMDb: 6.7

15. Kaçma Birader (2016)

Beklentimi minimumda tutarak izleyip, maksimum güldüğüm bir film olmuştu. Sadece bir kaç sahnesi değil, film boyunca kahkaha attırıyor. Özellikle de Emrah Kaman. Bence hak ettiği değeri tam göremedi. Son yılların en komik yerli filmlerinden birisi kesinlikle.

IMDb: 7

14. Eyyvah Eyvah (2010)

Ata Demirer’in Trakya şivesi ile bol bol güldürdüğü, tutulunca devam filmleri de çekilen oldukça keyifli, samimi bir yapım. Mutlaka izlenmeli.

IMDb: 7.1

13. Çalgı Çengi (2011)

Ahmet Kural ve Murat Cemcir ikilisinin ilk kez birlikte rol aldıkları son derece eğlenceli bir film. Hem senaryo, hem de oyuncuların performansı oldukça başarılı. Yıllar sonra izlendiğinde bile güldürebiliyor.

IMDb: 7.3

12. A.R.O.G (2008)

Eğlenceli olduğu kadar sıkıcı yerleri de yok değildi. Buna rağmen tekrar izlenebilecek, gayet keyifli bir film. Filme yapılan eleştiriler ise devam filmi olduğu için genelde G.O.R.A. eksenliydi.

IMDb: 7.3

11. Düğün Dernek (2013)

Oldukça komik karakterlere sahip bir film. Özellikle de Tüpçü Fikret. 7 milyona yaklaşan seyirci sayısıyla en çok izlenen Türk komedi filmlerinden birisi.

IMDb: 7.3

10. Yahşi Batı (2009)

Türkiye’de Western Filmi çekmeyi başaran Cem Yılmaz’ın en iyi filmlerin birisi. Dekorların, kostümlerin harikalığı bir yana, Zafer Algöz’ün oyunculuğu beni gülmekten öldürmüştü. Filmdeki maceranın ve hikayenin güzelliği, izlerken sürekli güleyim gibi bir beklenti oluşturmuyor. O yüzden küfürlerin biraz zorlayıcı olduğunu düşünüyorum. A.R.O.G küfürsüz de gülünebileceğini göstermişti çünkü.

IMDb: 7.4

9. Organize İşler (2005)

Efsane oyuncu kadrosuyla Türk Sineması’nın en nadide yapımlarından. Evet saf bir komedi değil. Düşününce aklıma filme dair bir espri de gelmiyor. Ancak filmde İstanbul’un ne kadar güzel göründüğünü, müziklerini ve her oyuncunun repliğini ayrı ayrı hatırlıyorum. Filmi izlerken kahkaha atmazsınız ama zamanın da nasıl geçtiğini anlamazsınız.

IMDb: 7.4

8. Hokkabaz (2006)

Vizyona girdiği ilke günlerde G.O.R.A. ile kıyaslanmış ve komik bulunmamıştı. Evet, Cem Yılmaz’ın yaptığı en komik film değil ama kesinlikle en iyi filmi. Diğer filmleri gibi güldürmez belki ama en olmadık anda gafil avlar izleyiciyi. Oldukça komik sahneleri vardır. Özellikle de hipnoz sahnesi.

IMDb: 7.5

7. Hacivat Karagöz Neden Öldürüldü? (2006)

Müzikleri, oyuncuların yeteneği ile dönemin atmosferini çok iyi yansıtmış, bir komedi filminden ötede bir yapım. Yeniden izlediğimde farklı detaylar bulduğum, bence Türk sinemasının en önemli filmlerinden birisi.

IMDb: 7.5

6. Bana Masal Anlatma (2015)

Leyla ile Mecnun’un senaristi Burak Aksak’ın yazıp yönettiği, hem eğlenceli hem de duygusal bir film. Küfürsüz güldürebilmekle beraber oldukça sıcak, samimi bir film.

IMDb: 7.8

5. Arif v 216 (2018)

Cem Yılmaz’ın ilk üç gün gişe performansı en iyi filmi. Bolca eleştiri aldığı için bu yönde bir şey söylemek istemiyorum. Gittim, izledim ve gayet keyif aldım. Arif Işık’ın 90’lı yılların şarkılarıyla 70’li yıllarda pop stara dönüşmesi Türk sinema tarihinin efsaneleri arasında yerini aldı bana göre.

IMDb: 8

4. G.O.R.A. (2004)

Bir uzay filmi sloganıyla vizyona girmişti. Matrix’e yaptığı göndermeleri, replikleri, müzikleri ve her seferinde farkedilen başka detayları ile Cem Yılmaz tarafından yapılmış en iyi komedi filmi. Evet tarafından.

IMDb: 8

3. Aile Arasında (2017)

En yeni Türk komedi filmlerinden biri. Bu yüzden IMDb puanı da hayli yüksek. Filmi izlemeden önce beklentim düşüktü ancak epey bir kahkaha attım. Bittiğinde insanın yüzünde gülümseme bırakmayı başaran oldukça eğlenceli bir film. Engin Günaydın’ın canlandırdığı Fiko’nın panik atak halleri yer yer Burhan Altıntop’u hatırlatıyor. Demet Evgar’ın performansı ise üst düzeyde.

IMDb: 8.1

2. Vizontele (2001)

Kesinlikle en iyi Türk filmlerinden birisi. Defalarca izlenilse bıkılmayacak unutulmaz bir klasik. Bu kadar çok komedi oyuncusunun yer aldığı filmde aslında büyük bir dram da söz konusu.

IMDb: 8.1

1. Pardon (2005)

Senaryosunu Ferhan Şensoy’un yazdığı Türk Sineması’nın en iyi komedi filmlerinden biri. Aslında biraz da kara mizah örneği. Güldürdüğü kadar düşündüren, hukuk sistemine ince ince dokunduran, senaryosu ve oyuncularıyla kült bir yapım.

IMDb: 8.2

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Yerli Sinemadan En İyi 10 Türk Korku Filmi

 • Son Yılların En Çok İzlenen 20 Komedi Filmi

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi