Uçak Kazası Temalı 10 Muazzam Film

Uçak fobim olmasına rağmen havacılık filmlerine karşı bir ilgim var. Kaçırılan uçakların veya zar zor inmeyi başaran pilotların olduğu filmleri asla kaçırmıyorum.

Hazırladığım listede değişik türden filmler var. Filmlerin ortak noktası uçak kazalarına veya zor inişlere sahip olması. Bazıları gerçek hayata dayanan bu filmlerde kimi zaman kahraman bir pilot, kimi zaman ise doğaya karşı hayatta kalma mücadelesi konu ediliyor. Şimdiden iyi seyirler.

10. The Flight of the Phoenix (2004)

The Flight of the Phoenix

1965 yapımı aynı isimli filmin modern versiyonu. Uçak Gobi çölüne düşer. Hayatta kalan yolcular acımasız doğada yaşam mücadelesi vermek zorunda kalır. Kurtulma ümitleri tükenince uçağın parçalarından yeni bir uçak yapmaya karar verirler.

IMDb: 6.1

9. Executive Decision (1996)

Executive Decision

96 yapımı film kaçırılan bir uçağın kurtarılmasını konu alıyor.

IMDb: 6.4

8. Final Destination (2000)

Final Destination

Korku türündeki Son Durak serisinin ilki olan film korkunç bir uçak kazasıyla başlıyor. Bir grup lise arkadaşı Paris’e geziye gitmektedir. Alex rüyasında uçağın düştüğü görür ve arkadaşlarına uçağın gerçekten düşeceğini söyler. Arkadaşları ona inanmaz ama kaza gerçekleşir. Alex kazayı bir kaç arkadaşıyla beraber atlatır ancak ölüm peşlerini bırakmaz. Bol görsel efektli ölüm sahnesi izlemek isteyenler kaçırmamalı.

IMDb: 6.7

7. Con Air (1997)

Con Air

Nicolas Cage ve John Cusack’in başrolünde olduğu sıra dışı bir uçak kazasına sahip aksiyon filmi. Suçluların başka bir hapisaneye nakli sırasında bir suçlu uçağın kontrolünü ele geçirir ve olaylar gelişir.

IMDb: 6.8

6. The Grey (1993)

The Grey

Petrol sondajında çalışmak üzere Alaska’ya giden ekibin uçağı düşer. Vahşi aç kurtlar, kaza sonucu aldıkları yaralar ve dayanılmaz bir soğuk. Hayatta kalma temalı film severlerin ilgisini çekecek bir yapım.

IMDb: 6.8

5. Non-Stop (2014)

Non-Stop

Gerilim ve gizem dozu yüksek bir aksiyon filmi. Emekli bir asker ve ona mesaj göndererek hesabına 150 milyon dolar isteyen, aski taktirde her 20 dakikada birini öldüreceğini söyleyen gizemli bir suçlu. 12.000 metre yükseklikte süren bir mücadele ile gayet keyifli bir film.

IMDb: 7.0

4. Alive (1993)

Alive

Karlarla kaplı And dağlarına düşmekte olan bir uçak ve çaresizce mutlak sonu bekleyen yolcular. 93 yapımı filmin esas konusu düşen uçaktan sağ kalan insanların doğada hayatta kalma mücadelesini konu alıyor. Film gerçek bir hikayeye dayandığı için yaşanılan çaresizlik insanı çok etkiliyor. Sağ kurtulanlar umutsuzca kurtarılmayı beklerken, soğuk ve açlıkla mücadele etmek zorudadırlar. Hayatta kalma filmi severlerin beğeneceği türden bir yapım.

IMDb: 7.1

3. Flight (2012)

Flight film

Geleceğe Dönüş filminin yapımcısı Robert Zemmeckis’den inanılmaz gerçekçi, heyecan dolu bir havacılık filmi. Özel hayatı sorunlu başarılı bir pilot, düşmek üzere olan uçağı resmen ters düz ederek yere indirmeyi başarır. Yolcuların büyük çoğunluğu kurtulur. Pilot ise gözlerini hastanede açar. Tam bir halk kahramanı olmuşken kanında alkol tespit edilmesiyle bir anda kendini facianın sorumlusu olarak bulur. Flight izlediğim en gerçekçi uçak kazalarından birine sahip. Havacılıkla ilgilenen herkesin mutlaka izlemesi gereken yapımların başında geliyor.

IMDb: 7.3

2. Sully (2016)

Sully film

2009 yılında gerçekleşen New York Uçak Kazası’nı anlatan gerçek bir hikaye. Yaşanılan olayı ve doğal olarak da filmin nasıl ilerleyeceğini bilmeme rağmen çok etkilendiğim bir yapım oldu. Tom Hanks’in mükemmel bir oyunculuk çıkardığı, son derece akıcı bir film. Konusu ise kısaca şöyle:

New York’tan kalkan bir Airbus A320 bir kaz sürüsüne çarpar ve iki motoru da arızalanır. Pilot Chesley Sullenberger kısa bir sürede 155 kişinin kaderini belirleyecek bir karar vermek zorundadır. Gerçek hikayelere dayanan filmlerden hoşlananların kaçırmaması gereken bir yapım.

IMDb: 7.5

1. United 93 (2006)

United 93 film

11 Eylül saldırılarının olduğu gün kaçırılan uçaklardan biriydi United 93. Uçağın içinde geçenleri ele alan 111 dakikalık 2006 yapımı film, tam bir belgesel havasında ilerliyor. Zaten tanınmış oyunculardan değil, gerçek pilot ve hosteslerden oluşan bir oyuncu kadrosu var.

Diğer Amerikan filmlerindeki gibi kahramanlık temasından ziyade, yetkililerin düştüğü aciz durum ve bir hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Olayın gerçekliğini bilmek, filmi sıradan bir uçak kaçırma filminden ayırıyor. Özellikle de 11 Eylül’ü televizyondan canlı seyretmiş insanları etkileyecek bir yapım. Filmi izlerken kendinizi uçaktaki insanların yerine koymadan yapamıyorsunuz.

IMDb: 7.6

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Hayatta Kalma Konusunu İşlemiş En İyi 50 Film

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Dünya’nın Sonu Temalı 10 Başarılı Film

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film