Seyahat Severler İçin En İyi Yol Filmleri – Yüksek Puanlı 30 Film

Gezmeyi, yeni yerler keşfetmeyi, doğada yolculuk yapmayı severlerin beğeneceği bir film listesi: En iyi yol filmleri.

Bazıları baştan sona yolda geçen, bazıları macera dolu, bazıları ise komik, 7 puan ve üzeri 30 yol filmi listedim.

Sıralama IMDb’den aldıkları puana göre.

İyi seyirler!

30. Seven Years in Tibet (1997)

Tibet'te Yedi Yıl

Avusturyalı dağcı Heinrich Harrer’in gerçek hayat hikayesi konu ediliyor. 1939’da arkadaşı Peter Aufschnaiter ile Himalayalar’ın en yüksek tepelerinden Nanga Parbat’a doğru yola çıkan Harrer, İngilizlere eşir düşer. Harrer ve Peter esir kampından kaçıp Tibet’in yolunu tutacaktır.

IMDb: 7

29. Last Orders (2001)

Son Dilek

Aynı isimli romandan sinemaya uyarlanmıştır.

Bir grup yaşlı arkadaş yakın zamanda bir dostlarını kaybederler. Onun anısına toplanan grup, arkadaşlarının son isteğini yerine getirmek isterler. Ölen arkadaşları Jack, küllerinin Margate’ye götürülüp denize saçılmasını vasiyet etmiştir. Geride kalan dostları, onun son isteğini yerine getirmek için Bermondsey’den Margate’ye bir yolculuğa çıkacaktır.

IMDb: 7

28. Wendy and Lucy (2008)

Wendy ve Lucy

Wendy, köpeği Lucy ile birlikte iş bulma umuduyla Alaska’ya gitmektedir. Oregon’da arabası bozulur ve tamir için yeterli parası yoktur. Bu arada köpeğinin de maması bitmiştir.

Yol üzerinde bir marketten hırsızlık yapmaya kalkan Wendy yakalanır. Polis sorgusundan sonra serbest kalır ancak köpeğinin kaybolduğunu farkeder.

IMDb: 7.1

27. One Week (2008)

Son Yolculuk

Belgesel tanında doğa manzaralı bir film. Ben adındaki genç bir adam ölümcül hasta olduğunu öğrenince ilk iş olarak bir motorsiklet satın alır. Aslında motorsikletleri çok sevmesine rağmen sevdiği kadın istemediği için kullanamaz bunca zamandır.

Ben, tedaviye başlamadan önce satın aldığı motoruna atlayarak Toronto’dan Kanada’nın diğer ucuna doğru bir yolculuğa çıkar. Çok güzel görüntülere sahip film, insanı Kanada’ya hayran bırakıyor.

IMDb: 7.1

26. El perro (Bombón: El Perro) (2004)

Bombon Köpek

50’li yaşlarında Juan Villegas, 20 yıldır çalıştığı benzinlik satılınca işsiz kalır. Kendi ürettiği bıçakları satmaya çalışsa da pek başarılı olamaz. Kızında kalan adam, bir yandan da geçimini sağlayabilmek için iş arar.

Bir gün karşılaştığı bir aile, artık bakamadıkları bir köpeği Juan’a verir. Bu olay yaşlı adam için bir dönüm noktası olacaktır.

IMDb: 7.1

25. Lost in America (1985)

Lost in America

Amerika yollarında geçen harika bir film.

David ve Linda çifti kurumsal firmalarda çalışmaktadırlar. David uzun zamandır beklediği terfiyi almak üzerededir. Çift, bu terfiyle birlikte hayatlarının değişeceğini düşünmektedirler. Ancak David, kendisinin hak ettiği terfiyi başkasının aldığını öğrenince yıkılır.

Bu olay onlara hayatlarını istedikleri gibi yaşamaları için büyük fırsat verir. Herşeylerini satıp karavan alan genç çift, Las Vegas’tan başlayarak Amerika’yı dolaşacaktır.

IMDb: 7.1

24. Wild (2014)

Yaban

Into the Wild benzeri filmler arayanların seveceği bir yol filmi. Aynı isimdeki bir romandan beyaz perdeye uyarlanmış.

Cheryl isimli genç bir kadın, Amerika’nın en zor ve tehlikeli yolu Pacific Crest’i tek başına yürümektedir. Cheryl, yolculuk boyunca her yaşadığı olayda anılarını hatırlamakta ve biz seyirciler de kadının geçmişi hakkında daha fazla bilgi sahibi olmaktayız.

IMDb: 7.1

23. Broken Flowers (2005)

Kırık Çiçekler

Bill Murray tarafından canlandırılan Don, bir gün bir mektup alır. Mektup 20 yıl önce ayrıldığı bir kadın tarafından yazılmıştır. 19 yaşında bir oğulları olduğunu yazar. Mektupta ne bir isim ne de adres vardır.

Bunu kimin gönderdiği hakkında hiç bir bilgisi olmayan Don, komşusunun da iknası ve yardımıyla gizemli mektubun sahibini aramaya koyulur.

IMDb: 7.2

22. Tracks (2013)

Çöldeki İzler 2013

Genç bir kız, yanında köpeğiyle birlikte Avusturalya’nın iç şehirlerden birinden Hint Okyanusu’na doğru bir yolculuğa çıkar. Planına göre 6 veya 7 ay sürecek bu seyahatte yaklaşık 2.000 mil (3.200 km) yol yapacaktır.

Yolculukta yardımcı olması için bir deveyi eğitip yanında götürmenin iyi olacağını düşünür. Tabii bunun için önce nasıl deve eğitileceğini öğrenmesi gerekmektedir.

IMDb: 7.2

21. About Schmidt (2002)

Schmidt Hakkında

Jack Nicholson’ın müthiş bir oyunculuk sergilediği eğlenceli ve duygusal bir film. Biraz durgun ilerlese de, eğlenceli ve final sahnesiyle duygulandırmayı başarıyor.

Çalıştığı sigorta şirketinden emekli olan Warren Schmidt, yaşadığı bir olay sonucunda karavanına atlayarak uzaktaki kızının düğününe doğru bir yolculuğa çıkar. Bu yolculuk hem kendisi hakkında, hem de hayata karşı çok şey keşfetmesine vesile olacaktır.

IMDb: 7.2

20. Caro diario (1993)

Sevgili Günlük

Sevgili Günlük olarak dilimize çevrilen ve 3 bölümden oluşan İtalyan sinemasından bir yol filmi.

İlk bölüm “In vespa” ile Moretti’nin Roma sokaklarında gezintisini izliyoruz. İkinci bölüm Isole (Adalar), üçüncü bölüm ise Medici (Doktorlar) adını almakta.

Belgesel tadında ilerleyen güzel keyifli bir film.

IMDb: 7.3

19. Le grand voyage (2004)

Büyük Yolculuk

Fransa’da yaşayan Faslı bir baba, haç ibadetini yapmak için Mekke’ye gidecektir. Daha sevap olacağını düşünerek uçak yerine arabayla gitmeyi tercih eder. Arabayı kullanması için genç oğlunu da yanına alır ve böylece yolculuk başlamış olur.

Dindar baba ve aklı Fransa’da kalmış oğlu bu yolculukta çok şey öğrenecektir.

IMDb: 7.3

18. In This World (2002)

Bu Dünyada

Belgesel tadındaki film, Jamal ve Enayatullah adındaki iki Afgan mültecinin Pakistan’dan Londra’ya kaçış hikayesini anlatıyor.

Çoğunlukla amatör oyunculardan oluşan filmin yönetmen koltuğunda Michael Winterbottom oturuyor.

IMDb: 7.4

17. Qian li zou dan qi (2005)

Riding Alone for Thousands of Miles

Riding Alone for Thousands of Miles olarak da bilinen, Çin ve Japonya ortak yapımı bir yol filmi.

Gou-ichi isimli adam, oğlu Ken-ichi ile 10 yıldır bir küskünlük içindedir. Bir gün oğlunun hastanede olduğunu öğrenir. Bunu barışmak için bir fırsat olarak gören adam hemen Tokyo’ya hareket eder. Ancak oğlu onu görmek istememektedir. Oğlunun eşi yaşlı adama oğluna ait bir video kaset verir ve izlemesini ister.

Oğlunun Çin’in Yünnan bölgesinde çektiği görüntüleri izleyen baba, eksik kalmış bir şey farkeder. Ölmek üzere olan oğlu için Yünnan’a yarım kalan işi tamamlamak için gitmeye karar verir.

IMDb: 7.4

16. The Way (2010)

Yol

Göz dokturu Tom, seyahatteki oğlu Daniel’in Fransa’da bir kazada öldüğünü öğrenir. Cenazeyi teslim almak için Fransa’ya giden adam, oğlunun ölmeden önce ibadet amaçlı St. James Yolu’nu yürüyor olduğunu öğrenir. Yaşlı baba, cenazeyi alıp gelmek yerine oğlunun küllerini yanına alarak yarım kalan yolu yürümeye başlar.

IMDb: 7.4

15. The Bucket List (2007)

Şimdi ya da Asla

Şimdi ya da Asla ismiyle ülkemizde yayınlayanan, Jack Nicholson ve Morgan Freeman’in başrolünde olduğu unutulmaz bir yol filmi.

Ölümcül hasta iki farklı insan bir hastane odasında tanışır. Hastalardan biri hastanenin sahibidir. Edward ismindeki bu adam, odadaki diğer hasta Carter’a ait bir not bulur. Ölmeden önce yapılacaklar listesi olan bu not ikiliye güzel bir fikir verir.

Son günlerini burada geçirmek yerine, hayatta yapmadıklarını şeyleri gerçekleştirmek için harekete geçerler. Böylelikle macera dolu günler başlar.

IMDb: 7.4

14. Historias mínimas (2002)

Arjantin Hikayeleri

Çoğunluğunu amatör oyuncuların oluşturduğu içten, samimi bir yol filmi. Arjantin Hikayeleri olarak Türkçeye çevrilen filmde üç insanın farklı amaçlarla yaptığı yolculuk konu ediliyor.

Sevdiği kadının çocuğuna doğum günü pastası yaptırarak onları ziyarete giden orta yaşlı bir adam, televizyondaki ödüllü bir yarışmaya katılmaya hak kazanmış bir kadın ve yıllar önce köpeğini kaybedip onu bulmaya giden yaşlı bir adam. Üçünün amacı farklı da olsa, hepsi yüreğinde bir umutla çıkar bu yolculuğa.

IMDb: 7.5

13. Sideways (2004)

Sideways

Oldukça eğlenceli bir film. Arasıra güldürmeyi de başarıyor. Film biraz uzun olmasına rağmen izleyiciyi sıkmıyor.

Televizyon oyuncusu Jack bir hafta sonra evlenecektir. Düğünden önce yazar arkadaşı Miles ile birlikte San Diego’dan Kaliforniya’nın kuzeyine doğru seyahate çıkarlar. Tamamen farklı karakterlere sahip ikili, bir hafta boyunca güzel bir vakit geçirmek niyetindedir.

IMDb: 7.5

12. Y Tu Mamá También (2001)

Ananı Da!

Julio ve Tenoch adında iki genç ile Luisa adında kadının yaptığı yolculuğu konu alan Meksika filmi.

Kocası tarafından aldatıldığını öğrenen Luisa, birisi kuzeni olan iki gencin cennet ağzı adını verdikleri kumsala gitme davetini kabul eder ve yolculuk başlar.

IMDb: 7.7

11. Gui tu lie che (2009)

Last Train Home

Last Train Home olarak da bilinen, mutlaka izlenmesi gereken yarı belgesel bir yol hikayesi.

Çin’de yaşayan 130 milyondan fazla göçmen işçi, evlerine sadece yılda bir kez Çin yeni yılında gidebilmektedir. Memlekette bırakılmış çocuklara özlem, çileli yolculuklar ve sel gibi bir insan göçüne tanıklık edeceksiniz.

IMDb: 7.7

10. Kikujirô no natsu (1999)

Kikujiro’nun Yazı

Anne babasız küçük Masao’ya büyükannesi bakmaktadır. Büyükannesi ona, babasının öldüğü ve annesinin de çok uzaklarda çalıştığını söyler. Küçük çocuk, birgün eve gelen postayı teslim alabilmek için evdeki mühürü bulmaya çalışır. Mühürü ararken annesine ait fotoğrafları ve adresini bulur.

Masao komşularından annesine gitmek için yardım ister. Karısının da iknasıyla Kikujiro adlı adam, küçük çocuğa bu yolculukta eşlik edecektir.

IMDb: 7.8

9. Little Miss Sunshine (2006)

Küçük Gün Işığım

Küçük kızları için Amerika’nın diğer ucuna yolculuk yapan bir aileyi konu alan eğlenceli bir film.

Olive bir güzellik yarışmasına katılmaya hak kazanır. En büyük hayali bu yarışmayı kazanmaktır. Ailesi ise onu bu yarışmaya götürmek için hep birlikte Kaliforniya’ya doğru bir seyahate çıkar. Tüm aile bireyleri bu yolculukta çok şey öğrenecektir. Bazen hüzünlü, bazen komik son yılların en iyi seyahat filmlerinden biri.

IMDb: 7.8

8. The Motorcycle Diaries (2004)

Motosiklet Günlüğü

1952 yılında, biyokimyacı ve tıp öğrencisi iki genç Güney Amerika’yı keşfetmek amacıyla bir motorsikletle Arjantin’ten yola çıkar. Amaçları 4 ayda 8 bin kilometre katetmektir.

Maceraperest iki arkadaşın yolculuğu oldukça duygusal olaylara sahne olur. Che Guevara’nın bir devrimci olmaya giden yolculuğunun anlatıldığı film, en güzel yol filmlerinden biridir. Mutlaka izlenmeli.

IMDb: 7.8

7. Im Juli (2000)

Temmuzda

Hamburg’dan İstanbul’a romantik bir yol hikayesi.

Juli adında genç kadın, stajyer olarak öğretmenlik yapan Daniel’e aşıktır. Onun dikkatini çekebilmek için onu bir konsere davet eder. Fakat Daniel gönlünü Melek adında bir başkasına kaptırır ve onun peşinden Türkiye’nin yolunu tutar.

Maceralar dolu geçecek bu yolculukta Daniel yalnız değildir.

IMDb: 7.8

6. Badlands (1973)

Kanlı Toprak

En iyi seri katil filmleri listesinde de yer verdiğim bir filmdi. Filmdeki kurgu, Charles Starkweather ve Caril-Ann Fugate adındaki seri katil çiftin gerçek hayat hikayesine dayanıyor.

Güney Dakota’dan Montana’ya doğru kanlı bir yolculuğa çıkan Kit ve Holly çifti, öldürmeyi adeta bir oyun olarak görmektedir.

IMDb: 7.9

5. Knockin’ on Heaven’s Door (1997)

Cennet Yolcuları

Cennet Yolcuları olarak Türkiye’de gösterilen, eğlenceli ve komik sahneleri olduğu kadar hüzünlü de bir film.

Martin ve Rudi adında ölümcül kanser hastası iki genç hastane odasında tanışırlar. Rudi daha önce hiç okyanus görmediğini söyler. Yaşayacak sayılı günleri olan ikili, ölmeden önce okyanusu görebilmek için yollara düşer. Kaybedecek hiç bir şeyi olmayan bu iki genç adam, yolculuk boyunca sınırları zorlayacaktır.

IMDb: 8

4. The Straight Story (1999)

Straight'in Hikayesi

Alvin Straight ve kızı küçük bir kasabada yaşamaktadır. Yaşlı adam bir gün aniden düşer. Kızının zoruyla doktora görünen adam oldukça inatçıdır ve tedavi olmaz. Şeker hastası olan ve sigara içen adam, kalçasını kırdığı için artık bastonla yürüyebilmektedir.

Bir akşam gelen telefonla 10 yıldır görüşmediği abisinin kalp krizi geçirdiğini öğrenir. 73 yaşındaki adam, abisini görebilmek için çim biçme makinasıyla yollara düşer.

IMDb: 8

3. Central do Brasil (1998)

Central Station

İngilizce ismi Central Station olan sıcacık bir yol filmi.

Okuma yazması olmayan insanlara mektup yazarak geçinen Isadora adında emekli bir öğretmen ve babasını arayan genç bir çocuğun yolculuğu anlatılıyor. Bazen eğlenceli, bazen de hüzünlü geçen yorucu bir yolculuk, zorlu hayatın unutturduğu sevgiyi Isadora’ya tekrar hatırlatacaktır.

Fransa ve Brezilya Ancak ödüllü film mutlaka izlenmeli.

IMDb: 8

2. Paris, Texas (1984)

Paris, Texas

İlk başta Paris’ten Teksas’a yolculuk gibi dursa da, filmin ismine konu olan şehir Fransa’daki değil. Oldukça uzun süresine rağmen izlemeye değer bir film.

Los Angeles’ta yaşayan Walt, bir gün 4 yıldır kayıp abisi Travis ile ilgili bir telefon alır. Teksas’ta ortaya çıkan abisinin 8 yaşındaki oğluna da kendisi ve eşi bakmaktadır. Walt, abisini eve getirmek için büyük bir uğraş verir. Diğer yandan Travis’in kayıp eşi de gizemini halen korumaktadır.

IMDb: 8.1

1. Into the Wild (2007)

Özgürlük Yolu

Okulunu yeni bitiren Christopher aynı zamanda iyi bir atlettir. Fakat hayatında sanki eksik bir şeyler vardır. Bu yüzden köklü bir değişim yapmayı planlar.

Böylece bütün parasını bağışlayıp Alaska’nın yolunu tutar. Vahşi doğada tek başına yaşam mücadelesi verecek olan genç adam, yolda karşılaştığı insanlar sayesinde hayatını yön verecektir.

Mutlaka izlenmesi gereken yol filmlerinden biri.

IMDb: 8.1

Arda Doğu

Some memories are best forgotten.

@ardadogu

 • Ghajini

  İzlenmesi Gereken Puanı 7 Üstü Olan 10 Hint Filmi

 • Bill'i Öldür

  Gerilim Konulu 10 Unutulmaz Tarantino Filmi

 • Sevgiliyle İzlenecek En İyi 10 Romantik Aşk Filmi

 • Celda 211

  Mutlaka İzlenmesi Gereken 10 İspanyol Filmi

 • Google Maps App

  Seyahat Edenler İçin Olmazsa Olmaz 20 Mobil Uygulama

 • Thor: Ragnarok

  Taika Waititi’den 5 Samimi Film

 • Acemi Festivalciler İçin Hayat Kurtaran Tavsiyeler