Ünlü Markaların Yıllar İçinde Değişen Logoları

İyi bir logo büyük bir marka için hayati derecede önemlidir. Bunu iyi bilen firmalar bu uğurda para harcamaktan ve mevcut logoları üzerinde değişiklik yapmaktan kaçınmıyor. Bazı markalar logolarında radikal bir değişikliğe giderken, bazıları ise küçük değişiklikler yapıyorlar.

Ama sonuç olarak hep bir sadeleşme göze çarpıyor. Minimal ya da flat tasarım şeklinde adlandırılan, son derece düz, anlaşılması kolay, detaysız, efektsiz logolar son yılların yükseleni. Sadece logolar değil, internet siteleri, cep telefonları gibi bir çok şey yavaş yavaş sadeleşiyor. İşte logoları değişen ünlü markalardan bazıları.

1.

google eski logoları
Google

Logosunu sürekli değiştiren Google, bunu küçük değişiklilerle yıllar içinde yaptığı için bu değişiklikler, ilk iki logosu dışında çoğu kimsenin dikkati çekmedi. Logosunda kullandığı renklerle özdeşleşen Google, bu renkleri diğer bazı ürünlerinde de kullanıyor. Google’a “google logo history” yazıp ararsanız slayt olarak hazırlanmış Google logo tarihine kısa bir göz atabilirsiniz.

2.

apple eski logolar
Apple

Madem şirketin ismi Apple, o zaman elmayla ilgili bir şey yapalım diye düşünmüş olmalılar. Zira Apple, ilk logo olarak Newton’un bir elma ağacının altında oturduğu ve kafasına elma düşmek üzere olduğu bir çizimi kullanmış. Fakat bu logo aşırı detayı nedeniyle bilgisayarlar üzerinde küçük halde hoş durmayınca bir yıl sonra yeni bir logoya geçilmiş. Steve Jobs’un da dizaynına yardımcı olduğu bu logo 77’den 98’a kadar kullanıldı. Sonrasında ise siyah tasarıma geçildi.

3.

twitter eski logo
Twitter

Twitter’ın eski logosu tasarıma yeni başlamış insanlara umut olacak cinsten. Üzerinde su damlacıkları olan 3 boyutlu bir yazı. Sondaki r harfi neden öyle hiç bir fikrim yok gerçekten. Günümüzdeki logo ise artık Twitter’la özdeşleşmiş durumda. Büyük bir değişim.

4.

pepsi eski logolar
Pepsi

Logosunda en çok değişikliğe giden markalardan birisi de Pepsi. Değişmeyen tek şey değişimin kendisi mottosuyla sürekli bir arayış içinde oldukları kesin.

5.

Instagram eski logo
Instagram

Instagram’ın eski logosunu beğensem de sadeleşmesi gerekiyordu. Detaylardan kurtulup, son derece minimal bir tasarıma kavuştu.

6.

starbucks eski logolar
Starbucks logo

Starbucks’ın logosu da zaman içinde sadeleşenlerden. Yine de ileride biraz daha minimal bir tasarıma kavuşabilir.

7.

nokia eski logoları
Nokia

İlk kurulduğunda elektrik kabloları üreten Nokia, 1960’lardan sonra elektronik cihazlar üretmeye başlamıştı. 90’ların sonundan itibaren ise ilk iPhone piyasaya çıkana kadar cep telefonu pazarının liderlerinden biriydi. Yapılan işin değişmesiyle logo da değişmiş.

8.

windows eski logolar
Windows

Büyük değişimler yaşayan Windows logosu. Aslında ilk logo da hiç fena durmuyor.

9.

mcdonalds eski logoları
McDonald’s

İlk 3 logo radikal şekilde değişse de, son 3 logo boyunca sadeleştirmeye gidilmiş. Kullanılan fontun da katkısıyla m harfi o kadar özdeşleşti ki, artık McDonald’s yazısını yazmaya gerek duymamışlar.

10.

ford logo tarihi
Ford

Ford’un bugünkü logosu tasarım olarak ilk logoya göre büyük değişiklik göstermiş. Ancak font olarak 100 yıldan fazladır aynı kalmış. Açıkcası 1912’deki ikinci logo daha bir minimal görünmekte.

Harun Işık

twitter.com/harunisik90

@harunisik

  • Yaratıcı ve Komik 404 Hata Sayfaları

  • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

  • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

  • Bi Küçük Eylül Meselesi

    Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

  • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

  • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

  • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama