Yüzölçümüne Göre Dünyanın En Büyük 10 Ülkesi

Dünyada Birleşmiş Milletlere üye olan 192 ülke ve bir de Vatikan var; yani 193 ülke.

Birleşmiş Milletler’e üye olmayan ve tanınmayanlarla beraber bu rakam 206’ya ulaşmaktadır. Bazı ülkeler küçük sınırlara hapsolmuşken bazıları ise çok geniş sınırlara sahiptir.

Dünya haritasına baktığımızda gözümüze takılan devasa büyüklükteki o ülkeler:

10. Cezayir

Cezayir harita

2.381.741 km²’lik yüzölçümüyle Afrika Kıtası’nın en büyüğü. Kuzey Afrika’da yer alan bu ülke, Fas, Tunus, Libya, Nijer, Mali, Moritanya ile çevrelenmiştir. Cezayir’in kuzeyde Akdeniz’e kıyısı vardır.

Bu geniş ülkenin nufusu ise 40 milyondur. Topraklarının yüzde 80’i çöl bölgesi Sahra’da yer alıyor.

Önemli petrol rezervlerine sahip olan ülkede tarım sınırlı alanlarda yapılabilmekte. Cezayir çok önemli tarihi zenginlikleri ile Afrika’nın dikkat çeken ülkelerinden biri.

9. Kazakistan

Kazakistan harita

Orta Asya’da yer alan ve 18 milyon nüfusu olan Kazakistan, 2.724.900 km²’lik yüzölçümüne sahip. Kazakistan, Müslüman ve Türk olan ülkeler arasında en büyük yüzölçüme sahip olan ülkedir.

Aynı zamanda petrol, demir, altın gibi yer altı zenginlikleri bakımından da eşsiz bir konumdadır. Bir Türk devleti olan Kazakistan dünyanın en büyük 9. ülkesidir. Bu büyük ülke yönetimsel olarak 14 eyalete ayrılır. Denizlerden uzaktır ama Ural ve Hazar Gölüne kıyısı vardır.

8. Arjantin

Arjantin harita

2.780.400 km²’lik yüzölçüme sahip olan Arjantin’de kimler var kimler. Maradona, Che Guevara, Eva Perón (Evita), Salvador Allende, gibi çok bilinen kişilerin ülkesi burası.

Bu Güney Amerika ülkesinde bugün 45 milyon kişi yaşamakta. Latin Amerika’nın nüfus bakımından 4.sü olan Arjantin, yer altı kaynakları ve teknolojik gelişimiyle beraber yetişmiş insan gücü sebebiyle oldukça potansiyel barındıran bir ülke. Ülkenin en önemli sembollerinden biri olan tango oldukça bilinen bir dans türüdür.

7. Hindistan

Hindistan harita

Kalabalık denince, aklımıza gelen ülke şüphesiz Hindistan olacaktır. Burası Aamir Khan’ın ülkesi. 1,3 milyar kişi yaşıyor ve yüzölçümü de nüfusu gibi dikkat çekecek boyutta.

3.287.263 km² olan Hindistan dünyanın en büyük ülkelerinden birisi olduğu gibi, Çin’in ardından dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi. Ayrıca nükleer güç olarak kabul edilen ülkeler arasındadır ve yazılım alanında dikkat çeken atılımlar yaşanmaktadır.

6. Avustralya

Avustralya harita

Dev bir ada ülkesi olan Avustralya, 7.692.024 km²’lik yüzölçüme sahip. Okyanusya kıtasında buluyor ve 25 milyon nüfusu var.

Okyanusya Kıtası demişken, bu kıtanın toplam büyüklüğü 8.526.000 km²’dir. Neredeyse kıtanın tamamını Avustralya oluşturuyor.

Avustralya, kanguru dahil olmak üzere, biyoçeşitlilik bakımından olağanüstü bir yer. Çok farklı bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmakta.

Bu ülkeye göçmenlerin ilgisi giderek artmakta. Avustralya’nın ilginç taraflarından biri de, ülke çapında dev heykellerin bulunması ve plastik banknot kullanılmasıdır.

5. Brezilya

Brezilya harita

Pele’nin, kahvenin ve sambanın anavatanı olan Latin Amerika ülkesi Brezilya, 8.514.877 km²’lik büyük bir ülkedir. Nüfusu, 208 milyon civarında olan Brezilya, Güney Amerika’nın hem en büyük hem de en kalabalık ülkesi.

Atlas Okyanusu’na uzun bir kıyısı olan Brezilya, pırıl pırıl kumsalları sayesinde tatilcilerin gözde ülkelerinden biri olmayı başarmıştır. Komşuları; Uruguay, Arjantin, Paraguay, Bolivya, Peru, Kolombiya, Venezuela, Guyana, Surinam, Fransız Guyanası’dır.

4. ABD

ABD harita

Dünya siyasetine önemli ölçüde yön veren ABD, aynı zamanda geni bir ülke sınırına sahip. Bir amaç için, bitmek tükenmek bilmeyen çöllerden geçen türlü türlü sorunla baş etmek zorunda kalan kahramanları konu alan “yol filmleri” esasında bu ülkenin ne denli büyük bir coğrafyayı kapsadığını gözler önüne sermekte.

9.629.091 km²’lik yüzölçümü olan ülkenin, nüfusu da 325 milyon. Atlas Okyanusu ve Büyük Okyanus ile çevrelenmiş, güneyinde Meksika ve kuzeyinde Kanada ile komşudur.

3. Çin

Çin harita

Dünyanın en ilgi çeken kadim kültürlerin birine sahip olan Çin, aynı zamanda en büyük yüzölçüme sahip ülkelerden de biridir. 9.598.094-9.640.821 km², yüzölçüme ve 1,4 milyara yaklaşan bir nüfusa sahiptir.

Geniş coğrafyaya uzanan ülkede farklı iklimler hüküm sürmekte. Bazı bölgelerinde karasal iklim, bazı bölgelerinde ise çöl iklimi veya Muson ilkimi görülmektedir. Birkaç yıl içinde dünya ekonomisinin lokomotifi olacağı düşünülen Çin, teknoloji konusunda sürekli aşama kaydeden bir ülkedir. Aynı zamanda zengin kültürünü yansıtan çok sayıda eser mevcut.

2. Kanada

9.984.670 km² yüzölçüme sahip Kanada, etliye sütlüye bulaşmayan bir ülke olarak bilinir. Kanada’ya yerleşip rahat bir hayat sürmek istiyorum diyen insanların sayısı hiç de az değil. Bir yanında Büyük okyanus, diğer yanında Kuzey Buz denizi olan bir yarımada. Güneyinde ise ABD ile komşudur.

Kanada’nın topraklarının genişliği için şunu söylemek yeterlidir: doğusu ile batısı arasında 6 saatlik fark bulunmakta. Bu geniş ülkede sadece 37 milyon kişinin yaşamakta olduğunu da ekleyelim.

1. Rusya

Rusya harita

17.098.242 km² yüzölçüme sahip olan bu ülke Avrupa ve Asya ülkeleriyle sınırdaş olduğu gibi, çok geniş bir etki alanına da sahiptir.

Yaklaşık 145 milyon kişinin yaşadığı bu ülke dünyanın en büyük ülkesidir. Rusya’da Moskova ile Vladivostok arasında 7 saat fark bulunmaktadır. Dünyanın 2. büyük kömür üreticisi olan Rusya, petrol ve doğalgaz bakımından da oldukça zengindir.

Akın Güven

@akinguven

 • Yüksek Lisans Hakkında 7 Temel Bilgi

 • Akademik Makale Nedir, Nasıl Okunmalı?

 • Bi Küçük Eylül Meselesi

  Son Yılların En Güzel 20 Yerli Aşk Filmi

 • İlişkinizi Gözden Geçirmenize Neden Olacak 10 Erkek Tipi

 • Tatili Verimli Geçirmek İçin 11 Öneri

 • Hayatınızı Kolaylaştıracak 10 Mobil Uygulama

 • Sabahattin Ali

  Sabahattin Ali Kimdir? 5 Maddede Hayatıyla İlgili Bilinmeyenler